Wolfgang Steiert: "Niemcy mieli za dużo zwycięstw..."

 • 2006-10-07 10:18

Wolfgang Steiert należy do młodego pokolenia trenerów. Jednak pomimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne sukcesy. Martin Schmitt oraz Sven Hannawald w dużej mierze to właśnie jemu zawdzięczają swoje liczne zwycięstwa na skoczniach świata. Jako współpracownik Reinharda Hessa, doprowadził Schmitta do tytułów mistrzowskich a Hannawalda do wspaniałego triumfu w Turnieju Czterech Skoczni. Obecnie pracuje dla Rosyjskiego Związku Narciarskiego. "Skoki narciarskie to całe moje życie."

Od prawie szesnastu lat zajmuje się trenowaniem skoczków narciarskich. W latach 1989/1991 zdobywał wiedzę w Akademii dla trenerów w Kolonii. Jak sam twierdzi, "ten zawód sprawia mi przyjemność, jeszcze mi się nie znudził. Praca z najlepszymi zawodnikami jest wspaniała." O swoich doświadczeniach w pracy z ekipami Niemiec oraz Rosji zgodził się opowiedzieć w sobotnie przedpołudnie w Zakopanem, przed konkursem Letniego Grand Prix.

Skijumping.pl: Jak wyglądają przygotowania do nowego sezonu?
Wolfgang Steiert: Bardzo powoli. Będziemy skakać do 10-15 października, następnie chłopcy dostaną trzy tygodnie wolnego, wrócą do domów, a potem spotkamy się znowu na skoczni, prawdopodobnie około 10 listopada. Nie wiem jeszcze, na której, ponieważ trudno przewidzieć, która będzie przygotowana. Wszystko zależy od pogody. Jak powiem, że Lillehammer to się okaże, że nie ma na niej śniegu. Między czasie musimy postarać się o nowe wizy dla zawodników.

Skijumping.pl: Jakie dostrzegasz różnice pomiędzy "starą" drużyną a obecną?
W.S.: Nie trenowałem "starej" drużyny. Owszem obserwowałem ich podczas zawodów, ale to wszystko. Przyszedłem do Rosji i zawodnicy oraz działacze zaakceptowali mnie, to było dla mnie najważniejsze. Przed moim przyjściem praktycznie nie liczyli się w zawodach pucharowych. Chcieli rozpocząć profesjonalne treningi, chcieli liczyć się w konkursach. Proces szkolenia idzie stopniowo do przodu i inne narodowości powinny zacząć się obawiać Rosjan.

Skijumping.pl: Drużyna mężczyzn odnosi sukcesy, a co z ekipą żeńską. Istnieje w ogóle taki temat jak kobiece skoki narciarskie w Rosji?
W.S.: Oczywiście, że istnieje. W Hinterzarten była jedna zawodniczka z Rosji. Ma 23 lata, bardzo ładna, ale chyba nie był to dla niej udany występ. Z powodu słabej infrastruktury w Rosji, ciężko młodym i zdolnym rozpoczynać treningi.

Skijumping.pl: Właśnie, jak wygląda sytuacja z małymi obiektami?
W.S.: Brakuje małych skoczni, takich jak K15, K30 oraz K50. Proces szkoleniowy nie może być prowadzony poprawnie, gdy nie ma takich obiektów. To jest największy problem zwłaszcza latem.

Skijumping.pl: A jak przedstawia się sytuacja finansowa drużyny?
W.S.: Mamy wielu sponsorów, wielu z Niemiec. Jednak od pewnego czasu skokami narciarskimi i współpracą z Rosyjskim Związkiem Narciarskim interesują się firmy rosyjskie, głównie przemysłowe. Mogę spokojnie powiedzieć, że niczego nam nie brakuje, jest lepiej niż przypuszczaliśmy.

Skijumping.pl: Wróćmy na moment do drużyny niemieckiej. Przejąłeś ją w trudnym momencie, wszyscy oczekiwali natychmiastowych sukcesów...
W.S.: Zgadza się to był trudny moment. Byliśmy na szczycie przez osiem lat. Po ośmiu latach sukcesów przejąłem drużynę. Każdy oczekiwał od nas takich samych osiągnięć. A to jest normalne, że po takim okresie sportowcy mają obniżkę formy. I to nie jest wina tylko trenera, inne ekipy też przecież trenowały, rozwijały się. To jest jak w sinusoidzie, raz jesteś na szczycie raz na dole.

Skijumping.pl: W takim razie czy istnieje szansa, że za kilka lat ponownie zostaniesz trenerem "Niemieckich Orłów"?
W.S.: W Niemczech bardzo trudno jest być pierwszym trenerem. Każdy oczekuje sukcesów, kibice, prasa. Zajęcie piątego miejsca traktowane jest jako ogromna porażka. W przeszłości Niemcy mieli za dużo zwycięstw. Od każdego nowego trenera oczekuję się tego samego lub nawet większych sukcesów. Sukces, sukces, sukces, jeśli go nie ma to dziękują za współpracę. Podobnie jest u Was w Polsce, niedawno przestał być trenerem Kuttin. Gdybym ja trenował Adama zadowolony byłbym z szóstego miejsca. Jednak ludzie oczekują od Adama tylko zwycięstw, wszystkie inne rezultaty traktowane są jak porażka, a tak nie jest.

Skijumping.pl: Próbujesz wyciągnąć drużynę rosyjską z dołka, aby znalazła się na topie...
W.S.: Mam taką nadzieję, że tak się stanie, ale nie mnie oceniać wyniki, są inni od tego. Ważne jest w Rosji to, że mają młodych zawodników - Kornilova, Ipatova, Rosliakova. Sportowcy ci mają ogromny potencjał, który trzeba wykorzystać.

Skijumping.pl: W Polsce czy w Niemczech trenuje bardzo dużo młodych skoczków, w wieku 10-15 lat. Czy w Rosji jest podobnie?
W.S.: Tu pojawia się problem, nie ma ich zbyt wielu. Ja odpowiadam za drużynę A, mam z nimi sporo pracy, nie mogę zajmować się wszystkimi zawodnikami. Również brakuje trenerów, młodych trenerów. Cały system szkoleniowy w Rosji nie jest jeszcze perfekcyjny. Musimy poczekać, aż młodzi trenerzy będą na wysokim poziomie. Przede wszystkim muszą zdobyć wykształcenie w tym kierunku oraz doświadczenie, zobaczyć jak wygląda praca trenera za granicą.

Skijumping.pl: Przedłużyłeś kontrakt z Rosyjskim Związkiem Narciarskim o kolejny rok. Czego oczekują po Twojej pracy Rosjanie?
W.S.: Wyników. Starają się nie wywierać na mnie i na zawodnikach żadnej presji. Jestem ogromnie zmotywowany, podobnie jak skoczkowie. Ważne jest, aby iść na przód, aby walczyć w Pucharze Świata z najlepszymi. Obecnie poziom rywalizacji jest bardzo wyrównany, czołówka jest dość szeroka. Jest bardzo dużo federacji, które zapewniają swoim zawodnikom profesjonalne warunki trenowania, więc miejsca w pierwszej "15" czy w pierwszej "10" oznaczają, że zawodnik należy do światowej czołówki. Chciałbym, aby moi zawodnicy regularnie mieścili się w "piętnastce".

Skijumping.pl: Co zatem sądzisz o wynikach konkursu olimpijskiego? Rosjanin mógł zrobić wszystkim ogromną niespodziankę...
W.S.: Byliśmy bardzo dobrze przygotowani do tych zawodów. Byliśmy przed Olimpiadą w Predazzo, spokojnie się przygotowywaliśmy. Mieszkaliśmy w cichej okolicy. A co do samego konkursu na skoczni normalnej - na pewno dla wielu byłaby to mała sensacja. Jednak jak popatrzymy dokładniej na wyniki, to zobaczymy, że żaden ze skoczków, którzy znajdowali się po pierwszej serii w pierwszej "czwórce" nie zdobył medalu - Kuettel był piąty (4.m po pierwszej serii - przyp. red.), Ahonen szósty (3.m po pierwszej serii - przyp.red.), Morgenstern dziewiąty (2.m po pierwszej serii - przyp.red.) a Vassiliev spadł na dziesiątą lokatę. Pewnie w Pucharze Świata by się tak nie zdarzyło, no cóż szkoda. Ten konkurs w naszym wykonaniu był bardzo pozytywny, cały świat usłyszał, że Rosjanin prowadzi w konkursie.

Skijumping.pl: Czyli Vassiliev psychicznie nie był przygotowany na taką sytuację?
W.S.: Nie do końca. To dobry zawodnik, udowodnił, że stać go na wysokie lokaty: w Kuopio był czwarty, w Lillehammer siódmy.

Skijumping.pl: Ale z pomocy psychologa nie korzystacie?
W.S.: Nie korzystamy, ale podam Ci przykład. Dla mnie wzorem do naśladowania jest ekipa Szwajcarii: jeden trener, jeden specjalista od sprzętu, żadnego fizjoterapeuty, psychologa, biomechanika i gdzie są zawodnicy ze Szwajcarii? W czołówce. Jak w drużynie jest ośmiu specjalistów to oznacza to więcej pracy dla trenera prowadzącego, ponieważ musi pracę tych wszystkich specjalistów nadzorować i koordynować.

Skijumping.pl: Mógłbyś w kilku krótkich słowach opisać drużynę?
W.S.: Przede wszystkim jest to drużyna z dużym potencjałem. Są zgraną ekipą, każdy pracuje solidnie, i każdy cieszy się z sukcesu innego zawodnika. Młodzi - Kornilov. Ipatov oraz Rosliakov są bardzo zaangażowani w to co robią. W Niemczech nigdy nie pracowałem z zawodnikami tak ogromnie zmotywowanymi jak oni. Aż przyjemnie jest z nimi trenować.

Skijumping.pl: Dziękuję za rozmowę oraz życzę sukcesów.
W.S.: Dziękuję.


Z Wolfgangiem Steiertem w Zakopanem rozmawiała Anna Szczepankiewicz


Anna Szczepankiewicz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4674) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jozek_sibek redaktor
  @ Ushuaia.

  Dzieki za podane wyniki,nic na ten temat nie wiedziałem - trochę niespodzianek!!!
  Do wczoraj lider FIS Cup Paweł Karelin - to jednak nie byle jaki zawodnik!!!
  Mistrz juniorów i wicemistrz seniorów to jednak coś - ciekawe jaka obsada,czy startowali:Ipatov,Kornilov,Rosliakov i inni???
  Co się z Tobą dzieje???
  Pozdrawiam.

 • anonim

  Od zmiany twoich nicków można kręćka dostac :)))))

  Niedługo nawt w adresie się spotkamy :))

 • anonim
  Letnie Mistrzostwa Rosji w skokach narciarskich

  Końcem września w Niznym Nowgorodzie rozegrano Letnie Mistrzostwa Rosji w skokach narciarskich:

  Seniorzy-indywidualnie:
  1.Wasiliew Dmitrij
  2.Karelin Paweł
  3.Fatkulin Ildar
  Seniorzy -druzynowo (startowało 14 druzyn):
  1. Niznij Nowgorod 2;2. Baszkiria 1;3. Baszkiria 2;4. Sankt Petersburg;5. Perm

  Juniorzy indywidualnie:
  1. Karelin Paweł
  2. Czumyszew Iwan
  3. Sawatiejew Iwan
  Drużynowo (juniorzy): 1. Niznyj Nowgorod 1,
  2. Sankt Petersburg 1,3. Baszkiria 1

 • anonim

  Bardzo ładny wywiad .

  To prawda , Rosjanie coraz bardziej zaczynają zaznaczać swoją pozycję w świecie skoków ,
  z roku na rok , coraz bardziej to widać ,
  myslę , że już niedługo mogą tworzyć zespół , który wyrażnie w zawodach szczególnie druzynowych będzie walczył o jak najwyższe lokaty.
  I indywidualnie również.

 • anonim
  @Emu

  Też mi jest przykro z tego powodu.
  Na szczęscie nasze młode skakajki dostały tę szansę (skaczą na zawodach krajowych i zagranicznych, łącznie z PK) i teraz tylko od nich zalezy jak daleko w skokach dojdą.
  Gdyby tylko znalazło się więcej tak zaangażowanych w sprawę trenerów, jak trener TS Wisła Zakopane, Kazimierz Bafia, który wraz z pozostałymi trenerami tego klubu uczą te 10 dziewczynek podstaw skakania. Ile z nich zostanie na stałe przy tej dyscyplinie sportu, nie wiadomo, ale ważne jest to, że dostały szansę.
  I aż dziw bierze,że do innych klubów nie zgłaszają się dziewczynki pragnące skakać na nartach...

 • Emu początkujący

  Ja żałuję, że Magda, Gosia i Aneta nigdy nie miały okazji rywalizować z kimś znanym... no dobra, Magda i Gosia startowały z Anją Tepes, ale to wtedy było dziecko, a one dopiero zaczynały. A tak - nawet nie wiadomo, jak wypadłyby w jakichś międzynarodowych zawodach. Ale pewnie niespecjalnie, biorąc pod uwagę, że ciągle musiały skakać na malutkich skoczniach...

 • anonim
  @Emu

  Monika Plancic zaczęła skakać w wieku 16 lat, trekord skoku 106 metrów (obecnie ma 20 lat)
  Sabrina Windmuller zaczęła skakać w wieku 15 lat, rekord 95 metrów (obecnie ma 19 lat)
  Daniela Iraschko zaczęła skakać w wieku 12 lat. Rekord skoku 200 metrów !!!
  Anette Sagen zaczęła skakać w wieku 11 lat, rekord skoku 174,5 m (obecnie ma 21 lat)
  Te dziewczyny udowodniły,że jeżeli sie ma talent to w 3-4 lata mozna osiągnąć bardzo dużo. Nie zapominajmy,że w skokach kobiet nie ma aż tak dużej konkurencji jak w skokach mężczyzn. Gdyby nasze dziewczyny (teraz już dorosłe) kontynuowały skakanie, to może one zdobyłyby złoto na najbliżeszej olimpiadzie. Szkoda, że zrezygnowały.:(

 • Emu początkujący

  Jednak jeżeli chodzi o debiut w COC, Polska była szybsza... wreszcie udało się kogoś wyprzedzić. ;) Moim zdaniem to nie jest aż tak źle, że nie mamy starszych skoczek - na MŚ w LBC Asia będzie miała 16 lat, zupełnie dobry wiek... z kolei Magda, Gosia, a zwłaszcza Aneta miały ten problem, że za późno zaczęły. Choć owszem, na pewno mogły były dużo więcej osiągnąć, gdyby trenerzy zabierali je na zawody i traktowali poważnie.

 • anonim

  No nareszcie jeden z artykułów, które miło jest poczytać i do którego warto wracać. Oby takich więcej na tym portalu.(Mam nadzieję,że nie zjedzie szybko do archiwum i nie zostanie zastąpione chłamem w rodzaju zapowiedzi konkursów ...). Już o tym rozmawiałam z Tadem, ale jak widac "nie dociera" ...
  Dziękuję Aniu za wywiad.
  Zostało w nim poruszone wiele ciekawych dla mnie tematów:
  1) sprawa skoków kobiet. A jednak Rosjanie mają skaczące na nartach kobiety. Chyba ktoś im pozwolił kiedys skakać na skoczniach większych niż K-15. U nas dziewczyny dotąd dołowano tą skocznią i startami z 7-latkami, aż zrezygnowały (Aneta Rozner, siostry Kędzior czy Magda Szturc) i teraz musimy "podwaliny" skoków kobiet budować od początku (najstarsza skakajka skacząca na czymś więcej niż K-15 ma 13 lat).
  2) sponsorzy. Oni mają ich DUŻO, nawet z Niemiec !!! Ciekawe czemu u nas tak cienko z tym , a kadry nie stać nawet na 3 komplety nart dla skoczka i przepisowe kombinezony dla kadry młodzieżowej (ciekawe ilu dziś zdyskwalifikują na FC :(((
  3)sprawa drużyny, którą Rosjanie mają a u nas ... no comment!

 • martula bywalec

  @lussi - no wiesz facet juz nie ma 20 lat:) ale lubie Steierta:D:D
  super wywiad:D:D tylko jakis tak maly poslisk byl bo LGP w Zakopcu bylo z miesiac temu:P no najwazniejsze ze jest:D pozdrawiam:)

 • anonim

  facet jest dosyc przystojny, tylko szkoda ze taki łysy.. w czaspce wygląda zdecydowanie lepiej.

 • Marcin n bywalec

  troche długi wywiad i mi się wszystkiego niechciało czytać

 • anonim

  Wielkie Gratulacje dla dziennikarki! Znakomity wywiad! Oby było takich coraz więcej!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).