Raport z Malinki - niedługo pojawi się igelit

  • 2008-06-28 03:28

Wszytko wskazuje na to, że ostateczny termin otwarcia skoczni w Wiśle zostanie utrzymany. 27 września w świetle jupiterów ma zostać rozegrany pierwszy konkurs na przebudowanym obiekcie. Wszytkie prace idą zgodnie z harmonogramem.

"Kończymy już prace betonowe - mówi kierownik budowy, inż. Jerzy Hammer. Przy osuwisku powstała wielka wyrwa, która zostanie teraz wypełniona specjalnego rodzaju styropianem a następnie pokryta ziemią. Użycie tego bardzo lekkiego materiału jest obok opalowania zeskoku druga metodą zapobiegania osunięciom się ziemi w przyszłości."

Zabezpieczanie wieży sędziowskiej zostało ukończone. Podobnie jest z ukształtowaniem buli. Inaczej niż w Szczyrku - jest ona w całości uformowana z ziemi. Od kilku dni robotnicy układają już na niej podbudowę pod igelit. Jego montowanie zacznie się lada dzień. Na początku zostanie on ułożony od progu po 90 metr.

Ziemią pokryty został również przeciwstok. Rozpoczęto już na nim układac dywanik z trawy. Niewielkiego pogłebienia wymaga jeszcze obniżenie między zeskokiem a przeciwstokiem. Pomoże to szybciej i skuteczniej wyhamować zawodników. Tymczasem rozpoczęły się juz przygotowania do uroczystego otwarcia skoczni. Specjalistyczna firma zajmująca się organizowaniem takich imprez, przygotowuje specjalny program na tę okazję. Tymczasem prace budowalne posuwają się bez przeszkód i w wielu miejscach wchodzą w ostateczną fazę.

"Czekamy na podłączenie bieżącej wody do wież - startowej i sędziowskiej. Gdy tylko ją będziemy mieli - zaczniemy prace porządkowe w tych budynkach. Ta budowa zbliża się juz do szczęsliwego końca" - podsumował kierownik budowy.


Kliknij, aby zobaczyć fotorelację »




Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14348) komentarze: (46)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    Skocznia treningowa

    Witam, wychodzi na to że będziemy mieć,(jak to już ktoś kiedyś powiedział) dużą, nowoczesną skocznie treningową w Wiśle.... Rozmiar skoczni nie jest imponujący w porównaniu choćby z dużymi skoczniami niemieckimi, a wielkość trybun to już totalna kpina, zwłaszcza w takim kraju jak Polska, gdzie zainteresowanie skokami jest bardzo duże. Na tych trybunach to zmieści sie chyba tylko PZN z rodzinami.

  • MarcinBB redaktor
    @nieznany

    No - może ktoś uzna to za idiotyczną, absurdalną i nic nie wartą metodę, ale jeśli rozmawiam o wyciągu na Wielką Krokiew to szukam "po tematach" o wyciągu na Wielką Krokiew. Mój psychiatra stwierdził, że sa na świecie większe odchyły :-)
    Ja czytam to, na co znajduję czas, ostatnio niestety - nie na wszystko.

  • Skandinavia początkujący

    No w końcu, już myślałam, że nigdy tej skoczni nie skończą...

  • Nel początkujący
    ...

    Nie mogę powiedzieć - duża skocznia była potrzebna - bo jak długo możemy wisieć na Zakopanym? A gdyby potrzebny był gruntowny remont Krokwii? Polska zostałaby bez dużego obiektu. Dlatego dobrze, że w ogóle budują, tylko dlaczego w Wiśle? Podbeskidzie to świetny region do budowania skoczni, tymczasem oni musieli wybrać kompletnie do tego nie przystosowaną Wisłę.
    Żeby jeszcze skończyli skocznie w terminie, ale nie! Budują ją już chyba czwarty rok!

  • Boy profesor

    Skoczni normalnej nie ma po co budować, bo będzie K95 w Szczyrku, lepiej zainwestować w taki obiekt w Zagórzu.

  • Anonimowy Anonim doświadczony

    Czyli wychodzi na to że przebudowa tej skoczni była po prostu błędem! Lepiej było znaleźć jakieś inne dogodniejsze miejsce na dużą skocznię.

    Teraz już powinni się zabrać za przebudowywanie, budowanie następnych skoczni. A najlepiej kompleksów z obiektami małymi i tak jak jest to w Zagórzu (tylko dorzucić jeszcze skocznię normalną), by służyły najmłodszym skoczkom.

    I my chcemy mieć silną drużynę przy takich obiektach :-/

  • austriaczka07 początkujący
    @Nel

    w zupełności sie z Tobą zgadzam...
    i szczerze mówiąc zastanawiam się nawet czy zdołaja w jakikolwiek sposób mistrzostwa polski tam przeprowadzic, bo ja osobiście czarno to widzę...nie dośc,że wisła byłaby kompletnie sparaliżowana, drogi pozostawię bez komentarza...(szkoda gadac po prostu...) to w dodatku tam po prostu nie ma miejsca na cos takiego...

    ...no cóż...pożyjemy, zobaczymy...

  • anonim
    @Marcin

    A czemu Ty szukasz "po tematach" wyciąg.
    Ostatni raz skijumping pisał o wyciagu przy okazji informacji o odwołaniu Pucharu Doskonałego Mleka. (Ja czytam nie tylko tytuły newsów ale i treść :PP, oczywiście jeśli news pisany z sensem i przez osobę która ma jakieś pojęcie o skokach)

  • Nel początkujący
    ...

    Nie chcę nic mówić, ale nawet jeśli jakimś cudem skończą wreszcie tą skocznię, to są naprawdę bardzo małe szanse na przeprowadzienie tam imprezy większej niż mistrzostwa Polski.
    Wisła jest bardzo słabo zagospodarowana, brakuje wyższej klasy hoteli, obiektórów gastronomicznych, nie mówiąc już o drogach - bądźmy sobie szczerzy, cała miejscowość leży przy jednej głównej drodze, która jest w bardzo złym stanie. Jeśli chcieliby organizować Puchar Świata, to ulica musiałaby zostać całkiem zamknięta, a objazdu tam po prostu nie ma gdzie zorganizować. A co do większych trybun - niech najpierw znajdą miejsce na 15000 samochodów, a później zaczynają kolejną inwestycję na skoczni...


    www.hopp-og-vodka.blog.onet.pl

  • MarcinBB redaktor
    Wyciąg na Wielka Krokiew

    Niedziela, 20 kwietnia 2008, 22:53
    Rozpoczęto budowę nowej kolejki na Wielką Krokiew
    Adrian Dworakowski /Tygodnik Podhalański - to ostatni artykuł który na ten temat ukazał sie na portalu skijumping.

    "Nowoczesna kolejka powinna być gotowa jeszcze przed konkursami Letniej Grand Prix, które w tym roku zaplanowano na 29 i 30 sierpnia"

  • anonim
    Wyciąg na Wielka Krokiew

    Fragment newsa z portalu skijumping:

    "Niestety, w związku z remontem wyciągu na Wielkiej Krokwi, przeprowadzenie jakichkolwiek konkursów skoków w czerwcu jest niemożliwe. Zgodnie z planem, remont wyciągu powinien zakończyć się na początku lipca."

  • MarcinBB redaktor
    Krokiew

    Naczelnym fotoreporterem jest tu albo Tad (naczelny), albo Adrian Gładecki (fotoreporter), ale na pewno nie ja :-)
    A pytanie też nie do końca do mnie, bo Krokwią zajmuje się raczej Adrian Dworakowski, ale akurat wiem, że tam wyciąg miał być ukończony przed letnią Grand Prix - czyli do końca sierpnia. Natomiast jutro upływa termin oddania wyciągu na Skalitem. Na mój nos, oko i ucho, może być jakiś drobny poślizg, ale chyba nie większy niż kilka dni, góra tydzień. Co zresztą i tak nie ma żadnego znaczenia. Chyba że dla robotników - jeśli mają zamiar wykorzystywać kolejkę podczas budowy. Biorąc pod uwagę warunki terenowe - wydaje mi się to całkiem niezłym pomysłem ;-)

  • Anonimowy Anonim doświadczony

    Jak skończą Malinkę to powinni się natychmiastowo zabrać za te trybuny. Powinno być przynajmniej jakieś 15 tysięcy miejsc. Wówczas można było by już liczyć na PŚ. W końcu zawody w Wiśle oglądało by więcej kibiców (myślę że nawet po zakończeniu kariery naszego mistrza) niż przykładowo w Predazzo, gdzie przychodzi ich kilkaset.

  • anonim
    @Naczelny Fotoreporter

    A nie wiesz przyapdkiem co się dzieje z wyciągiem na Wielkiej Krokwi? Miał byc chyba oddany do końca czerwca a jutro ostatni dzień tego miesiąca.

  • MarcinBB redaktor
    nieznany (*137.neoplus.adsl.tpnet.pl)

    Igelit, deski i w ogóle cały materiał potrzebny do tego etapu leży na parkingu od lutego i cierpliwie czeka.
    @Emu
    To prawda, że wygodniej jest układać igelit od dołu ale dół skoczni nie jest jeszcze gotowy. Podejrzewam, że sam igelit bedą już układać od 90 metra w górę. A gdy dół skoczni będzie gotowy - od dołu po 90 metr. A może na razie ułożą etapami tylko wszystkie dolne warstwy a same "wąsy" już na samym końcu, gdy całość będzie gotowa?

  • MarcinBB redaktor
    @nieznany (*n76.neoplus.adsl.tpnet.pl)

    "Na zdjęciach (32) nie widać niestety ani dywanika z trawy ani odeskowania na buli, no chyba że te zdjęcia znów zostaną dołożone po kilku dniach jak to tu bywa zwyczajem;)"

    Zdjęcia były robione 23.06 a artykuł pisany 27.06 - więc jego treść nie pokrywa się całkowicie z fotorelacją. Ale żadne zdjęcia nie zostaną dodane później, gdyż - dzięki Bogu - autor zdjęć i artykułu ma jeszcze jakieś życie poza Malinką ;)

  • Anonimowy Anonim doświadczony
    @Bartek503

    Malinka ma za małe trybuny na PŚ. Moim zdaniem takie jak znajdują się na dużej skoczni w Sapporo mogli by z boku "trzasnąć". Na pewno nie były by tak duże jakie posiada wcześniej wymieniony obiekt, lecz na stówę według mnie ich mniejsza wersja by się zmieściła.

  • austriaczka07 początkujący
    @Bartek503 (*192.168.2.36)

    PŚ w Wiśle?
    chyba żartujesz...

  • anonim

    Mi osobiście skocznia bardzo się podoba!
    Ciekawe czy zastosują na najeździe ten system zamrażania śniegu jak w Trondheim.
    Zapewne wiecie o co mi chodzi.
    Zobaczycie doczekamy się zawodów PŚ w Wiśle na czele z Adamem Małyszem!

  • anonim

    @: nieznany (*137.neoplus.adsl.tpnet.pl),

    Trzeba dokładniej oglądac fotki :)
    Obejrzyj sobie zdjęcie nr 13, co to jest tam jak nie deski ?

  • anonim

    No gratuluje ekipie "remontowej" ;)

  • anonim

    no nareszcie!

  • anonim
    To super....

    To fajnie, że już kończą tą praca. KC Adam Małysz!;p

  • Boy profesor

    Ta nowa Malinka to jest kopia Bergisel, choć będzie miała HS na 134 m to nie sądzę, aby dało się skakać ponad 135 m. Może Adam zrobi sobie taki sam rekord jak na Bergisel?

  • Boy profesor

    W Ga-Pa na dużej skoczni wykładano igelit od dołu do góry i bardzo szybko im to poszło.

  • anonim
    @Marcin

    Czy na terenie budowy są juz zgromadzone sterty desek i innego materiału potrzebnego pod igelit?

  • anonim

    Tym razem żadne teorie spiskowe juz nie będą miały miejsca :)

    Bardzo ładnie to wszystko wygląda, na zdjęciach doskonale widać, że idzie juz wszystko ku końcowi a jesli ktos tego nie dostrzega lub nie chce widzieć, to jego sprawa.

    Skocznia bedzie bardzo ładna, nareszcie zawodnicy doczekają się drugiej duże4j skoczni w Polsce, już nie bedą musieli jeżdzić wciąż do Zakopanego aby potrenowac.
    To co zostało do wykończenia ogólnego skoczni to już mały pikuś w stosunku do tego co trzeba było dotychczas zrobić.
    Ja dziękuję autorowi za zdjęcia.

  • Hannawald bywalec

    rekordy będą max 135-136m...,tylko sie boje,ze te 136 metrów to już będzie na przeciwstoku lol


    p.s tyle lat budować i w efekcie zrobić najmniejsza skocznie k-120 na świecie..., nie sry może Pujo w Kuopio nie jest większa...ale ona ma chyba z 40 lat lol...
    Podobna do Bergisel....tyle, ze tam są trybuny na 30 tys lol

  • kibic_malysza profesor

    Wreszcie robota idzie pełną parą, w ostatnich latach co tydzień zaczynali i nie kończyli, teraz widać, że jest inaczej i wszystko może pójdzie dobrze.

  • Emu doświadczony

    W Szczyrku skocznia nie ma buli z ziemi po prostu dlatego, że nei starczyło zbocza. Przestajcie wymyślać fantastyczne teorie. Nikt nie buduje sztucznych bul dlatego, że tak im się podoba, taka konstrukcja bardzo podnosi koszty. Najtańsze w budowie są skocznie naturalne (z rozbiegiem na zboczu, bez wieży startowej), ale tak krawiec kraje, jak mu materiału staje i na wielu terenach po prostu nie ma miejsca na budowę najazdu, albo nawet buli z ziemi.
    Ba - jest na świecie (głównie w Finlandii) kilka skoczni, które mają tak duży kawał zeskoku na sztucznej konstrukcji, że mózg się lasuje. ;) Niektóre już się zawaliły albo zostały rozebrane, ale zostały jeszcze w Kaustinen (K-49) i malutka w Haapajärvi (K-18). Prawie do punktu K skocznia "wisi" w powietrzu. O wymarzone skoczeńki, kiedyż ja Was zobaczę?...

  • Anonimowy Anonim doświadczony

    Malinka basz przypomina mi Bergisel.

    @Adams13

    Skocznia w Wiśle będzie miała HS na 134 metrze, czyli taki sam jak na Wielkiej Krokwi. Sądzę jednak że nie będzie można na niej uzyskiwać takich odległości jak w Zakopanem. To była skocznia 105 metrowa i ciężko było z niej zrobić K120.

  • Forest stały bywalec
    @Marten

    W Szczyrku nie jest w całości z ziemi bo łatwiej było ją zrobić niż formować z ziemi :)

  • Adams13 początkujący

    Ciekawe na której skoczni będzie można dalej skakać - w Zakopcu czy w Wiśle

  • marten początkujący
    @nieznany

    Zwracam honor;) Wszystko jasne jak słoneczko...

  • austriaczka07 początkujący

    hmm... mi sie wydaje,ze sie nie wyrobią...znowu przesuna termin...
    ciekawe czy wogóle kiedys ta skocznię skończą...

  • Emu doświadczony

    Tfu, "precyzyjniej mówiąc" albo "precyzyjniej rzecz biorąc". Dodam jeszcze co do samego igelitu, że to jest przeraźliwie żmudna ręczna robota, każdy kawałek trzeba oddzielnie przywiązać. Na Zachodzie standardem jest, że robi to sam klub, u nas zapewne uważa się to za jakiś dyshonor dla panów kierowników i będzie to robić firma...
    Aha - w Zaku - koło wybiegu Małej i Średniej Krokwi - jest tablica, na której jest pokazane na eksponatach ;) (tj. kawałki siatki, wyłysiałe maty itp.), jak wygląda pokrycie igelitowe. Tak dla zainteresowanych...

  • Emu doświadczony

    "Od progu po 90 metr"? Że co? Przecież igelit się powinno kłaść od dołu skoczni, inaczej jest strasznie niewygodnie!
    Zaś co do pokrycia skoczni, to precyzyjniej rzecz mówiąc, warstw jest pięć: podkład (drewno lub beton, na małych skoczniach bywa, że kładą na gołą ziemię - typuję Biłą, ona na to wygląda), gąbka, siatka do przywiązywania igelitu, plastikowe płytki zabezpieczające (uważam, że ryzyko, żeby skokanowi paluch tak wlazł pod igelit, żeby aż się zaplątać w mocno przylegającą siatkę, jest nikłe, ale na wszelki wypadek kładą) i same maty.

  • Avril194 początkujący

    Dobrze,że skocznia jest już prawie ukończona, bo im wiele skoczni w kraju tym lepiej:)

  • fanadama początkujący

    http://skocznie-narciarskie.blog.onet.pl/ wskocz na bloga

  • anonim

    Czy bedzie ta skocznia na wrzesien czy zpuznia sie ale najwarzszejsze ze bedzie bo narazie mamy tylko jedno skocznie o punkcie k-120

  • anonim
    @marten

    Deskowanie jest potrzebne pod igelit! Najpierw kładzie sie "dywanik" z desek na to idzie gąbka a potem igelit. Czy wszystko jasne?

  • marten początkujący
    @nieznany

    Trzeba czytać artykuł uważnie:) Oto cytat a propos deskowania
    'Podobnie jest z ukształtowaniem buli. Inaczej niż w Szczyrku - jest ona w całości uformowana z ziemi.'

  • anonim

    Skocznia prawie na ukończeniu. Prawie robi wielką różnicę ;)
    Na zdjęciach (32) nie widać niestety ani dywanika z trawy ani odeskowania na buli, no chyba że te zdjęcia znów zostaną dołożone po kilku dniach jak to tu bywa zwyczajem;)
    No ale skoro ci w Libercu zamierzaja zdążyć do października, to czemu ci w Wisle by nie mieli ;) My przeciez mamy liczniejszą armię ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl