FC w Szczyrku: Austriackie podium, dwóch Polaków w dziesiątce

Claudio Moerth został zwycięzcą niedzielnego konkursu FIS Cup w Szczyrku. Austriak triumfował po skokach na odległość 110,5 m i 104,5 m. Na podium zawodów stanęli także jego rodacy - Maximilian Steiner (104 m i 102 m) oraz Maximilian Lienher (104,5 m i 110,5 m). Siódme miejsce zajął Adam Niżnik, a ósme Kacper Juroszek. Pucharowe punkty zdobyło sześciu reprezentantów Polski.

W pierwszej serii konkursowej rywalom odleciał Claudio Moerth. Reprezentant Austrii uzyskał 110,5 metra i ustanowił nowy letni rekord skoczni Skalite, dzięki czemu wyprzedzał o 4,5 punktu swojego rodaka, Maximiliana Steinera (104 m). Trzecie miejsce zajmował Szwajcar Gregor Deschwanden (102 m), zaś czwarty był Kacper Juroszek (99 m), który do miejsca na podium traci 2,7 punktu.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Gabriel Karlen (97 m), Maximilian Lienher (104,5 m), Mathis Contamine (104 m), Rishi Saether (100 m) oraz Martti Nomme (102,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Rok Masle (98,5 m).

Poza Juroszkiem, do rundy finałowej awansowało jeszcze pięciu Biało-Czerwonych. Jedenastą lokatę na półmetku zajmował Jan Habdas (98,5 m), zaś trzynastą - Adam Niżnik (99 m). Dwudziesty pierwszy był Arkadiusz Jojko (96 m), a na dwudziestej ósmej pozycji sklasyfikowani byli ex aequo Mateusz Gruszka (98,5 m) i Bartosz Czyż (94 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 9. belki startowej.

W finale Claudio Moerth przypieczętował swój triumf lotem na odległość 104,5 metra. Drugiego Maximiliana Steinera (102 m) pokonał różnicą 12,2 punktu. Na najniższy stopień podium wskoczył kolejny reprezentant Austrii, Maximilian Lienher, który w drugiej serii wyrównał letni rekord skoczni Skalite (110,5 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Szwajcarzy - Gregor Deschwanden (104 m) i Gabriel Karlen (109 m). Szósty był Francuz Mathis Contamine (100 m).

Adam Niżnik w drugiej serii uzyskał 99 metrów, dzięki czemu awansował z trzynastej na siódmą lokatę. Tuż za nim znalazł się Kacper Juroszek (97 m). Dziewiąte miejsce przypadło Artti Aigro (100,5 m), a pierwszą dziesiątkę niedzielnego konkursu skompletował Rishi Saether (97,5 m).

Na siedemnastej pozycji rywalizację ukończył Arkadiusz Jojko (103 m). Dziewiętnasty był Jan Habdas (92 m), dwudziesty siódmy Mateusz Gruszka (96 m), a dwudziesty ósmy Bartosz Czyż (89 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 9. platformy. Ostatnia czwórka zawodników oddawała próby z 8. belki.

Dzięki wygranej w konkursie, Claudio Moerth został nowym liderem cyklu FIS Cup. Austriak ma na swoim koncie 150 punktów i wyprzedza o 10 "oczek" swoich kolegów z kadry - Maximiliana Lienhera i Maximiliana Steinera (po 140 pkt.). Siódmy jest Adam Niżnik (65 pkt.), dziesiąty Kacper Juroszek (47 pkt.), natomiast trzynasty - Mateusz Gruszka (40 pkt.).

Kolejne zawody zaliczane do klasyfikacji cyklu FIS Cup odbędą się w najbliższy czwartek i piątek (11-12 lipca) w Szczuczyńsku (HS95). Konkursy w Kazachstanie odbędą się bez udziału reprezentantów Polski.