FC w Szczyrku: Austriackie podium, dwóch Polaków w dziesiątce

 • 2019-07-07 13:57

Claudio Moerth został zwycięzcą niedzielnego konkursu FIS Cup w Szczyrku. Austriak triumfował po skokach na odległość 110,5 m i 104,5 m. Na podium zawodów stanęli także jego rodacy - Maximilian Steiner (104 m i 102 m) oraz Maximilian Lienher (104,5 m i 110,5 m). Siódme miejsce zajął Adam Niżnik, a ósme Kacper Juroszek. Pucharowe punkty zdobyło sześciu reprezentantów Polski.

W pierwszej serii konkursowej rywalom odleciał Claudio Moerth. Reprezentant Austrii uzyskał 110,5 metra i ustanowił nowy letni rekord skoczni Skalite, dzięki czemu wyprzedzał o 4,5 punktu swojego rodaka, Maximiliana Steinera (104 m). Trzecie miejsce zajmował Szwajcar Gregor Deschwanden (102 m), zaś czwarty był Kacper Juroszek (99 m), który do miejsca na podium traci 2,7 punktu.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Gabriel Karlen (97 m), Maximilian Lienher (104,5 m), Mathis Contamine (104 m), Rishi Saether (100 m) oraz Martti Nomme (102,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Rok Masle (98,5 m).

Poza Juroszkiem, do rundy finałowej awansowało jeszcze pięciu Biało-Czerwonych. Jedenastą lokatę na półmetku zajmował Jan Habdas (98,5 m), zaś trzynastą - Adam Niżnik (99 m). Dwudziesty pierwszy był Arkadiusz Jojko (96 m), a na dwudziestej ósmej pozycji sklasyfikowani byli ex aequo Mateusz Gruszka (98,5 m) i Bartosz Czyż (94 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 9. belki startowej.

W finale Claudio Moerth przypieczętował swój triumf lotem na odległość 104,5 metra. Drugiego Maximiliana Steinera (102 m) pokonał różnicą 12,2 punktu. Na najniższy stopień podium wskoczył kolejny reprezentant Austrii, Maximilian Lienher, który w drugiej serii wyrównał letni rekord skoczni Skalite (110,5 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Szwajcarzy - Gregor Deschwanden (104 m) i Gabriel Karlen (109 m). Szósty był Francuz Mathis Contamine (100 m).

Adam Niżnik w drugiej serii uzyskał 99 metrów, dzięki czemu awansował z trzynastej na siódmą lokatę. Tuż za nim znalazł się Kacper Juroszek (97 m). Dziewiąte miejsce przypadło Artti Aigro (100,5 m), a pierwszą dziesiątkę niedzielnego konkursu skompletował Rishi Saether (97,5 m).

Na siedemnastej pozycji rywalizację ukończył Arkadiusz Jojko (103 m). Dziewiętnasty był Jan Habdas (92 m), dwudziesty siódmy Mateusz Gruszka (96 m), a dwudziesty ósmy Bartosz Czyż (89 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 9. platformy. Ostatnia czwórka zawodników oddawała próby z 8. belki.

Dzięki wygranej w konkursie, Claudio Moerth został nowym liderem cyklu FIS Cup. Austriak ma na swoim koncie 150 punktów i wyprzedza o 10 "oczek" swoich kolegów z kadry - Maximiliana Lienhera i Maximiliana Steinera (po 140 pkt.). Siódmy jest Adam Niżnik (65 pkt.), dziesiąty Kacper Juroszek (47 pkt.), natomiast trzynasty - Mateusz Gruszka (40 pkt.).

Kolejne zawody zaliczane do klasyfikacji cyklu FIS Cup odbędą się w najbliższy czwartek i piątek (11-12 lipca) w Szczuczyńsku (HS95). Konkursy w Kazachstanie odbędą się bez udziału reprezentantów Polski.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną FIS Cup 2019/20 >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7213) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • acar początkujący
  @borek99

  Niżnik i Habdas nadzieją młodego pokolenia. Ostanie wyniki jak również rezultaty ostatnich lat w programie LOTOS CUP potwierdzają ich dominacje w swoich grupach wiekowych.

 • MK92 doświadczony

  Zdecydowana dominacja państw alpejskich w tym konkursie.

 • Oczy Aignera profesor
  @Skokowy66

  Adam to taki polski David Haagen. Duży talent, rocznik ten sam. Obaj mogą zostać skoczkami, którzy będą uzyskiwać lokaty w pierwszej dziesiątce konkursów PŚ i innych dużych imprez.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Rok temu wydawało się

  Że ze Stosela coś będzie.

 • Oczy Aignera profesor
  @kibicsportu

  Poza kadrami przecież także są zawodnicy, z których można skorzystać. Andrzej Stękała jeszcze nie tak dawno nie był przydzielony do żadnej, a teraz jest ważnym punktem zaplecza. Niemniej jednak masz rację, bo każdego trzeba darzyć zaufaniem i nie można nikogo odrzucać.

 • Agent99 doświadczony

  Juroszek zrobił to, co powinien zrobić zawodnika kadry B, czyli zająć miejsce w I dziesiątce, tego typu konkursu. Niżnik ponownie potwierdza, że dysponuje dużym, oby umiejętnie wykorzystanym potencjałem. Tym razem to Pękala był największym pechowcem w polskiej ekipie, niewiele brakowało mu do zdobyczy punktowej. Czyż w końcu nie klepnął buli, choć z jego dzisiejszym występem nie należy wiązać jakiś wielkich nadziei na najbliższą przyszłość. Niemczyka oceniać nie będę. Habdas znowu pokazał się z solidnej strony i jego wczorajsza lokata w drugiej dziesiątce nie była wypadkiem przy pracy. Gruszka dzisiaj na minus, chociaż punkty zdobył. A Jojko zdobył debiutanckie punkty, za co mu gratuluję. Austriacy pokazali moc. Szwajcarzy solidnie. Cacina zaliczył kolejny dobry występ, jak na razie to jedyna nadzieja Rumunów na lepsze jutro w skokach światowych. Francuzi znacznie osłabli, prócz Contamine, który poziom utrzymał. Lasota to skacze pewnie już tylko dla zabawy.

 • kibicsportu profesor
  @Bernat__Sola

  Trzeba dać szanse zawodnikom, a nie pisać, że drugi Bukowski. To są młodzi zawodnicy. W każdej chwili ktoś może odpalić, a chyba lepiej mieć wiecej zawodników niż mniej.

 • atalanta doświadczony

  Punkty Czyża to co prawda bardzo malutkie światełko w tunelu, ale dobrze, że w ogóle je zdobył. Na Habdasa do tej pory zupełnie nie zwracałam uwagi, a widać, że poczyna sobie coraz śmielej. Niżnik - jak dla mnie talent, oby nikt go nie zmarnował.

 • Bernat__Sola profesor

  Trio C. Moerth-Steiner-Lienher gotowe na występy w LPK. Cieszy znów wysoka pozycja Contamine, Aigro (chociaż Estończycy to widać, że Szczyrk lubią), Karlena, Kindlimanna. Cacina też w top15 się zmieścił. Poza tym punkty także dla G. Bresadoli, Nomme i Batbiego. Świetne miejsca Niżnika i Juroszka, Gruszka czy Pękala dzisiaj słabiej. Habdas solidnie, na plus również występy A. Jojki i (wreszcie) Czyża.

 • Bernat__Sola profesor
  @FankaPilcha

  Bukowski 2.0? Normalnie jakbym o Łukaszu czytał :P.

 • Pavel profesor
  @Qwwrr

  Rozumiem, że jak oglądasz beznadziejny film to tez nie krytykujesz bo lepszego nie nakręcisz?

  @Skokowy66

  U nas jest już taka tradycja, że praktycznie co sezon w którejś z kadr jest totalnie przypadkowy zawodnik, chyba tylko po, aby kibice mieli o czym dyskutować. Wcześniej mieliśmy Bukowskiego czy Miętusa, teraz pora na ich następców :)

  A tak na serio, kadry juniorskie muszą być szerokie, aby jak najwięcej zawodników się w nich znalazło. W tym wieku praktycznie każdy może z niczego wystrzelić z formą i w drugą stronę, można powołać zupełny niewypał, jest niemal wkalkulowane.

 • Qwwrr początkujący
  Skoro uważacie że to takie proste to prosze ubierzcie narty I zobaczymy.

  Szkoda że patrzycie tylko na te gorsze wyniki, bo jeśli któryś skoczy lepiej to oczywiście tego nie widzicie tylko krytykujecie w komentarzach nie znając się na skokach. Nie zawsze ma się forme ;)

 • FankaPilcha doświadczony
  @Skokowy66

  Od zawsze mnie to zastanawiało. Jego wyniki są beznadziejne, nie robi żadnych postępów, jedynie blokuje miejsce potencjalnie zdolniejszym zawodnikom.

 • Skokowy66 bywalec
  Ciekawi mnie

  Za co Karol Niemczyk jest w kadrze Juniorów?
  Ten zawodnik nie poczynił żadnego postępu od dwóch lat! Jego najlepszy wynik to 30 miejsce w FC Kuopio w 2017.

 • Skokowy66 bywalec

  Brawo dla Adama Niżnika. Dwa razy top10 i najlepszy wynik w karierze dzisiaj. Widać że ten zawodnik ma duży potencjał i już za rok czy dwa można go rozważać jako zawodnika kadry B. Zdecydowany lider z rocznika 2002 w Polsce.

 • FankaPilcha doświadczony
  @borek99

  Stanowczo lepiej tak, niż gdyby miał wystrzelić z super formą w wieku trzynastu lat, tak jak ktoś inny 12 lat temu, gdy jeszcze nie mógłby startować w PŚ (a obecnie to nawet w FC), a potem mając szesnaście lat mieć obniżkę formy i już nigdy się nie podnieść.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Pierwsza seria nawet w miarę ok.

  Napewno lepiej niż wczoraj, z tym że gorzej Pekala i Krzak. Ich obu też stać na punkty.
  Ale widać już 4 jasne punkty: Juroszek, Habdas, Niznik, Gruszka. Zaczyna coś pokazywać Jojko, no i trochę Pekala. Cieszy mała poprawa Czyża. Jednak jest dużo roboty - oby panowie Topór, Miętusowie, Fijas, Biegun nie mogą tego sknocić, jednak - poszerzenie kadr o kluby to dobry pomysł.

 • kibicsportu profesor
  -

  Jak dobrze sprawdziłem. Arkadiusz Jojko jest kolejnym Polakiem, który uzyskał prawo startu w Pucharze Kontynentalnym.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @pablito

  Nie Biegun czasem odpowiada za grupę z ŚBZN?

 • borek99 weteran
  @pablito

  Habdas to nie jest przypadkowy chłopak, on ma spory talent (np. w 2015 wygrał FIS Schueler Grand Prix w swojej kategorii wiekowej), choć akurat ostatnio dłuższy czas miał "dołek" (co nie jest niczym niezwykłym w tym wieku), dopiero tego lata wskoczył na fajny poziom.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).