FC w Ljubnie: Triumf Rainera, Niżnik szesnasty

Stefan Rainer został zwycięzcą sobotniego konkursu FIS Cup na skoczni w Ljubnie (HS94). Reprezentant Austrii triumfował dzięki skokom na odległość 83 m i 90 m. Drugie miejsce zajął Słoweniec Tjas Grilc, a trzecie - Amerykanin Casey Larson. Na szesnastej pozycji zawody ukończył Adam Niżnik, który jako jedyny z Polaków wywalczył awans do serii finałowej.

Na półmetku zmagań w Ljubnie prowadził Luca Roth. Niemiec oddał skok na odległość 84 metrów i wyprzedzał o pół punktu Słoweńców - Jerneja Presecnika (83 m) oraz Tjasa Grilca (85,5 m). Czwarty był Sebastian Rombach (89 m), piąty Stefan Rainer (83 m), a szósty - Tim Fuchs (83,5 m).

Siódmą lokatę zajmowało aż trzech zawodników - Markus Rupitsch (83 m), Maksim Bartolj (83 m) i Casey Larson (86 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Maximilian Lienher (83 m).

Na dwunastej pozycji sklasyfikowany był Adam Niżnik. Reprezentant Polski uzyskał w swojej próbie 83,5 metra i tracił trzy punkty do liderującego Rotha.

Pozostali Biało-Czerwoni zakończyli udział w zawodach już na pierwszej serii. Czterdziestą pozycję zajął Mateusz Gruszka (78 m), tuż przed Janem Habdasem (78,5 m). Czterdziesty czwarty był Jarosław Krzak (80,5 m), osiemdziesiąty dziewiąty Szymon Jojko (71 m), a ostatni - dziewięćdziesiąty ósmy - Krystian Zygmuntowicz (61 m). Zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon został Kacper Stostel.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 15., 16. i 17. belki.

Finał konkursu należał do Stefana Rainera. Austriak poszybował na 90 metr i z piątej pozycji przesunął się na najwyższy stopień podium. Drugie miejsce, ze stratą 2,1 punktu do triumfatora, zajął zawodnik gospodarzy, Tjas Grilc (87,5 m). Na najniższy stopień podium wskoczył z kolei Casey Larson (86,5 m), który wyprzedził

Lucę Rotha (84,5 m), Sebastiana Rombacha (87 m) oraz Fabiana Seidla (86 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Tim Fuchs (87 m), Matthew Soukup (89 m), Jernej Presecnik (84 m) oraz Maximilian Steiner (85 m).

Adam Niżnik w finale oddał skok na odległość 82 metrów i ukończył zawody na szesnastym miejscu.

Rundę finałową rozegrano w całości z 19. platformy startowej.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi dwunasty dziś Maximilian Lienher (362 pkt.) przed Timem Fuchsem (197 pkt.) i Lucą Rothem (190 pkt.). Jedenasty jest Adam Niżnik (80 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Ljubnie. Początek zawodów o 11:00. Rywalizację poprzedzi seria próbna (9:00).