LPK w Lillehammer: Triumf Ammanna, trzech Polaków w dziesiątce

Simon Ammann został triumfatorem niedzielnego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer (HS140). Czterokrotny mistrz olimpijski zwyciężył dzięki skokom na odległość 125,5 m i 121,5 m. Drugie miejsce zajął Pius Paschke, a trzecie - Clemens Leitner. Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski był piąty Aleksander Zniszczoł. Do finału awansowało czterech Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii liderem konkursu był Simon Ammann. Czterokrotny mistrz olimpijski uzyskał w swojej próbie 125,5 metra, dzięki czemu wyprzedzał o 4,3 pkt. Cene Prevca (123 m). Trzecie miejsce zajmował Paweł Wąsek (120,5 m), a czwarte - Aleksander Zniszczoł (126 m). Biało-Czerwoni tracili odpowiednio 6,2 pkt. oraz 7 pkt. do lidera.

Piąty na półmetku był Clemens Leitner (118 m), a tuż za nim znajdowali się Pius Paschke (118,5 m), Roman Siergiejewicz Trofimow (122 m) i Ulrich Wohlgenannt (124,5 m). Na dziewiątej pozycji sklasyfikowani ex aequo byli Rok Justin (118 m) i Andreas Granerud Buskum (121 m).

Do finału awansowało jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Jedenaste miejsce zajmował Klemens Murańka (118,5 m), a dwunasty był Stefan Hula (122 m).

Kacper Juroszek z wynikiem 109 metrów zakończył niedzielny konkurs na 34. pozycji. Andrzej Stękała (105 m) zajął czterdziestą drugą lokatę.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. belki startowej.

W finale Simon Ammann zapewnił sobie pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Szwajcar oddał skok na odległość 121,5 metra i pokonał różnicą 4,5 punktu Piusa Paschke (124 m). Podium uzupełnił Clemens Leitner (120,5 m), który wyprzedził o 2,7 pkt. Roka Justina (124,5 m). Na piątej pozycji rywalizację zakończył Aleksander Zniszczoł (119 m), przed Romanem Siergiejewiczem Trofimowem (118,5 m).

Zwycięzca sobotnich zawodów, Klemens Murańka po skoku na 123 metr awansował na siódmą lokatę. Ósmy był Kevin Bickner (130,5 m), dziewiąty Andreas Granerud Buskum (122,5 m), zaś dziesiąty - Paweł Wąsek (112,5 m).

Stefan Hula z wynikiem 117 metrów zakończył niedzielną rywalizację na dwunastym miejscu.

Runda finałowa została przeprowadzona z 12. platformy.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego prowadzi niezmiennie Rok Justin (509 pkt.) przed Klemensem Murańką (464 pkt.) oraz Piusem Paschke (326 pkt.). Szósty jest Andrzej Stękała (260 pkt.), a dziewiąty Paweł Wąsek (233 pkt.).

Kolejne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za tydzień, 21-22 września w austriackim Stams (HS115).