PK w Ruce: Triumf K. Sato, problemy zdrowotne Pilcha

Keiichi Sato został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Kontynentalnego na skoczni Rukatunturi (HS142) w Ruce. Reprezentant Japonii wygrał ze skokami na odległość 137,5 m oraz 142 m. Drugi był Taku Takeuchi, a trzeci Clemens Leitner. Pucharowe punkty zdobyło dwóch Polaków.

Po pierwszej serii mieliśmy ścisk na czele klasyfikacji zawodów. Prowadził Keiichi Sato (137,5 m), który o zaledwie 0,1 punktu wyprzedzał Clemensa Leitnera (136,5 m) oraz o 0,5 pkt. Taku Takeuchiego (137,5 m). Czwarty, ze stratą 7,6 punktu do lidera, był Cene Prevc (133 m).

Andrzej Stękała poszybował na 136 metr i na półmetku zmagań był piąty, przed Sondre Ringenem (131,5 m), Martinem Hamannem (132 m) oraz Andreasem Granerudem Buskumem (131,5 m). Dziewiąty był Aleksander Zniszczoł (131,5 m), a pierwszą dziesiątkę zamykał Jernej Presecnik (131 m).

Pozostali reprezentanci Polski nie awansowali do serii finałowej. Paweł Wąsek z wynikiem 119 metrów zajął trzydziestą drugą lokatę. Czterdziesty był Kacper Juroszek (109 m), a czterdziesty siódmy - zmagający się z problemami zdrowotnymi - Tomasz Pilch (98 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20. belki startowej.

W finale Keiichi Sato przypieczętował wygraną lotem na 142 metr. Japończyk wyprzedził o 8,7 pkt. swojego rodaka, Taku Takeuchiego (138 m). Na najniższym stopniu podium stanął Clemens Leitner (132 m), który okazał się lepszy od Sondre Ringen (139 m), Martina Hamanna (138 m) oraz Bora Pavlovcica (138 m).

Czołową dziesiątkę uzupełnili Andreas Granerud Buskum (136,5 m), Jernej Presecnik (131 m), Luca Roth (132 m) oraz Halvor Egner Granerud (136,5 m).

Andrzej Stękała w finale wylądował na 120 metrze i ostatecznie zajął dwunastą lokatę. Piętnasty był Aleksander Zniszczoł (121 m).

Serię finałową przeprowadzono z 21. platformy.

Liderem Pucharu Kontynentalnego pozostał Taku Takeuchi (225 pkt.), który o zaledwie 9 punktów wyprzedza Keiichiego Sato (216 pkt.). Trzeci jest Sondre Ringen (180 pkt.). Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł z dorobkiem 48 punktów zajmuje piętnastą pozycję.

Dzięki dzisiejszemu występowi, reprezentacja Japonii zapewniła sobie dodatkowe, siódme miejsce startowe na nadchodzący 68. Turniej Czterech Skoczni.

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego w Ruce (HS142) odbędą się w niedzielę o 9:00 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.