PŚ w Zakopanem: Trzeci w karierze triumf Lindvika, Stękała piąty!

Marius Lindvik został zwycięzcą niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem. Reprezentant Norwegii wygrał dzięki skokom na odległość 135 m i 145,5 m. Drugie miejsce zajął Anze Lanisek, a trzecie Robert Johansson. Najlepszy z Polaków, Andrzej Stękała zajął piątą pozycję, czym wyrównał swój najlepszy wynik w karierze. Do finału awansowało pięciu Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Anze Lanisek. Reprezentant Słowenii poszybował na odległość 133,5 metra i na półmetku zmagań wyprzedzał o 1,3 punktu Mariusa Lindvika (135 m) oraz o 3,3 pkt. Roberta Johanssona (132 m).

Na czwartym miejscu sklasyfikowany był Andrzej Stękała. Reprezentant Polski wylądował na 134 metrze i tracił 3,4 pkt. do prowadzącego Słoweńca. Piąty był Daniel Huber (132,5 m), szósty Ryoyu Kobayashi (132 m), siódmy Domen Prevc (131 m), ósmy Yukiya Sato (133 m), dziewiąty Daniel Andre Tande (132 m), natomiast dziesiąty Halvor Egner Granerud (131 m).

Kamil Stoch na półmetku rywalizacji plasował się na czternastej pozycji z wynikiem 128 metrów. Siedemnaste miejsce zajmował Dawid Kubacki (125 m), dwudziesty szósty był Paweł Wąsek (125 m), a dwudziesty ósmy Klemens Murańka (125,5 m).

Jakub Wolny w swojej próbie uzyskał odległość 123 metrów i zakończył udział w konkursie na trzydziestej trzeciej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 17. belki startowej.

W serii finałowej zdecydowanie najdalej poszybował Marius Lindvik. Reprezentant Norwegii uzyskał wynik 145,5 metra i odniósł trzecie pucharowe zwycięstwo w karierze, pokonując Anze Laniska (143,5 m) o 2,3 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Robert Johansson (141 m), który wyprzedził o 4 punkty Daniela Hubera (139 m).

Andrzej Stękała w serii finałowej oddał skok na odległość 136,5 metra i zajął piąte miejsce, wyrównując tym samym swoje najlepsze osiągnięcie w karierze. Tuż za Polakiem sklasyfikowani zostali Ryoyu Kobayashi (136,5 m), Yukiya Sato (135 m), Markus Eisenbichler (134,5 m) oraz Domen Prevc (134,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Daniel Andre Tande (134 m), a drugą otworzył Kamil Stoch (134 m).

Dawid Kubacki (134,5 m) zakończył niedzielny konkurs na piętnastej pozycji. Dwudziesty siódmy był Klemens Murańka (131 m), a dwudziesty ósmy Paweł Wąsek (124 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 18. platformy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Halvor Egner Granerud (956 pkt.) przed Markusem Eisenbichlerem (716 pkt.) i Kamilem Stochem (646 pkt.). Czwarty jest Dawid Kubacki (489 pkt.), a piąty Piotr Żył (469 pkt.).

Nowym liderem Pucharu Narodów zostali Norwegowie (2874 pkt.), którzy o 34 punkty wyprzedzają Polaków (2840 pkt.). Trzecie miejsce zajmują Niemcy (2273 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną za tydzień, 23-24 stycznia w fińskim Lahti. Na Salpausselce (HS130) zaplanowano zawody drużynowe oraz indywidualne.