PŚ Pań w Titisee-Neustadt: Zwycięstwo Kramer, premierowy punkt Twardosz

Marita Kramer wygrała sobotni konkurs Pucharu Świata pań na Hochfirstschanze (HS142) w Titisee-Neustadt. Reprezentantka Austrii zwyciężyła dzięki próbom na odległość 131,5 m i 135 m. Drugie miejsce zajęła Silje Opseth, a trzecie Ema Klinec. Trzydziesta była Anna Twardosz, która tym samym wywalczyła pierwszy pucharowy punkt w karierze.

Marita Kramer prowadziła już na półmetku zawodów, kiedy to poszybowała na odległość 131,5 metra. Liderka Pucharu Świata wyprzedzała o 10,4 punktu Eirin Marię Kvandal (129,5 m) oraz o 11 pkt. Maren Lundby (124,5 m). Czwarta była Ema Klinec (126 m), piąta Sara Takanashi (124 m), a szósta Silje Opseth (127,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Nika Kriznar (124 m), Yuki Ito (119 m) oraz Daniela Iraschko-Stolz (119,5 m). Czołową dziesiątkę zamknęła Chiara Hoelzl (116,5 m).

Do finału awansowała jedna reprezentantka Polski. Anna Twardosz po skoku na 109 metr zajęła dwudzieste siódme miejsce i wywalczyła tym samym pierwsze pucharowe punkty w karierze.

Kinga Rajda (108 m) zakończyła udział w konkursie na trzydziestej pierwszej pozycji. Trzydziesta trzecia była Nicole Konderla (104 m), zaś trzydziesta szósta Kamila Karpiel (100 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 21. belki startowej.

W finale Marita Kramer wylądowała na 135 metrze i zwyciężyła z przewagą 3,7 punktu nad Silje Opseth (138,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Ema Klinec (130 m), która okazała się lepsza od Maren Lundby (129,5 m), Niki Kriznar (132 m) oraz Eirin Marii Kvandal (133 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończyła Sara Takanashi (127 m). Ósma była Yuki Ito (126 m), dziewiąta Katharina Althaus (123,5 m), natomiast dziesiąta Daniela Iraschko-Stolz (122,5 m).

Anna Twardosz w serii finałowej uzyskała odległość 103,5 metra i została sklasyfikowana na trzydziestej pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 22. platformy.

Dzięki wygranej, Marita Kramer (260 pkt.) umocniła się na prowadzeniu w Pucharze Świata pań. Reprezentantka Austrii wyprzedza Nikę Kriznar (151 pkt.) oraz Sarę Takanashi (146 pkt.). Na czterdziestej pozycji sklasyfikowane są Kinga Rajda i Anna Twardosz (po 1 pkt.).

W Pucharze Narodów pań prowadzą Norweżki (852 pkt.) przed Słowenkami (816 pkt.) i Austriaczkami (811 pkt.). Polki z 52 punktami zajmują ósmą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Titisee-Neustadt. Początek zawodów o 13:15. Wcześniej, bo o 12:00 rozpoczną się kwalifikacje.