Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Willingen: Granerud wraca na szczyt, Stoch trzeci!

Halvor Egner Granerud został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata na Muehlenkopfschanze (HS147) w Willingen. Lider cyklu wygrał dzięki skokom na odległość 147,5 m oraz 145,5 m. Drugi był Daniel Andre Tande, a trzeci - Kamil Stoch. Piąte miejsce zajął Dawid Kubacki, a dziewiąte Piotr Żyła. Do finału awansowało pięciu Polaków.

Halvor Egner Granerud prowadził już na półmetku zmagań. Lider Pucharu Świata poszybował na odległość 147,5 metra i wyprzedzał o 0,4 punktu swojego rodaka, Daniela Andre Tandego (145 m). Trzeci był Bor Pavlovcic (144,5 m), a czwarty Kamil Stoch (142,5 m). Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli tracił 4,9 punktu do liderującego Norwega.

Na piątej pozycji sklasyfikowani byli ex aequo Markus Eisenbichler (137,5 m) i Ryoyu Kobayashi (138 m). Siódmy był Marius Lindvik (132,5 m), ósmy Dawid Kubacki (138,5 m), dziewiąty Simon Ammann (137 m), zaś dziesiąty Keiichi Sato (133 m).

Awans do finału uzyskało pięciu Polaków. Oprócz Stochowi i Kubackiemu, sztuki tej dokonali piętnasty Piotr Żyła (130,5 m), dwudziesty pierwszy Andrzej Stękała (127 m), natomiast dwudziesty siódmy Jakub Wolny (127 m).

Klemens Murańka wylądował na 125 metrze i zakończył konkurs na trzydziestej drugiej pozycji. Dwie lokaty niżej uplasował się Aleksander Zniszczoł (124,5 m).

W finale Halvor Egner Granerud przypieczętował siódme w karierze zwycięstwo lotem na odległość 145,5 metra. Norweg tym samym pokonał o 8,9 punktu swojego rodaka, Daniela Andre Tandego. Na najniższy stopień podium wskoczył Kamil Stoch (135,5 m), wyprzedzając o 3,8 pkt. Bora Pavlovcica (136,5 m).

Dawid Kubacki w finale wylądował na 140 metrze i awansował na piątą pozycję, przed Mariusem Lindvikiem (137,5 m), Ryoyu Kobayashim (134,5 m) oraz Markusem Eisenbichlerem (139,5 m). Na dziewiątym miejscu zawody zakończył Piotr Żyła (141 m), a dziesiątkę zakończył Anze Lanisek (135 m).

Jakub Wolny po skoku na 138 metr awansował na siedemnaste miejsce. Dwudziesty był Andrzej Stękała (132,5 m).

Cały sobotni konkurs rozegrano z 14. belki startowej.

Kamil Stoch po raz 77. w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata, siódmy raz w Willingen, a szósty w obecnym sezonie. Tym samym trzykrotny mistrz olimpijski już samodzielnie zajmuje piąte miejsce na liście wszech czasów, wyprzedzając Thomasa Morgensterna i Mattiego Nykaenena. Lepsi od skoczka z Zębu są tylko Janne Ahonen (108 miejsc na podium), Adam Małysz (92), Gregor Schlierenzauer (88) oraz Simon Ammann (80). To także 230. podium reprezentacji Polski w zawodach indywidualnych Pucharu Świata.

Halvor Egner Granerud (419,7 pkt.) został nowym liderem turnieju Willingen Six. Na półmetku minicyklu Norweg wyprzedza Daniela Andre Tandego (407,1 pkt.) oraz Dawida Kubackiego (384,8 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (377,6 pkt.), siódmy Kamil Stoch (374,5 pkt.), a dziesiąty Andrzej Stękała (360,5 pkt.).

Dzięki wygranej w Willingen, Halvor Egner Granerud (1106 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w Pucharze Świata, gdzie wyprzedza Markusa Eisenbichlera (828 pkt.) oraz Kamila Stocha (721 pkt.). Piąte miejsce zajmuje Dawid Kubacki (542 pkt.), a siódme Piotr Żyła (522 pkt.).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów prowadzą Norwegowie (3739 pkt.) przed Polakami (3423 pkt.) oraz Niemcami (2809 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano trzy finałowe serie turnieju Willingen Six. O 14:45 rozpoczną się kwalifikacje do zaplanowanego na 16:15 drugiego konkursu na Muehlenkopfschanze.