LPK w Kuopio: Siegel najlepszy w inauguracyjnym konkursie

David Siegel odniósł zwycięstwo w inauguracyjnych zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego na dużej skoczni Puijo (HS127) w Kuopio. Reprezentant Niemiec triumfował po skokach na odległość 118 m i 122 m. Drugi był Eetu Nousiainen, a trzeci Moritz Baer. Do finału awansowało pięciu Polaków, a najlepszy z nich, Adam Niżnik zajął 21. miejsce.

Organizatorzy zawodów w Kuopio postanowili przyśpieszyć sobotnią rywalizację na skoczni Puijo. Tym samym już o 14:00 czasu polskiego rozpoczęła się sesja treningowa. W niej najlepszy okazał się Austriak Markus Rupitsch (123 m), który wyprzedził swojego rodaka, Markusa Muellera (127 m) oraz Niemca Davida Siegela (121 m).

Zobacz wyniki treningu w formacie PDF >>

Pierwszą serię konkursową zdominowali reprezentanci Niemiec. Liderem był Moritz Baer, który wylądował na 119 metrze i wyprzedzał o 3,5 punktu Philippa Raimunda. Na trzeciej pozycji sklasyfikowany był David Siegel (118 m), ze stratą 6,2 punktu do prowadzącego kolegi z kadry.

Ostatecznie po wygraną w finale poszybował David Siegel, który z wynikiem 122 metrów odniósł zwycięstwo z przewagą 1,5 punktu nad Finem Eetu Nousiainenem (114 m i 125,5 m). Lider na półmetku, Moritz Baer (115 m) ostatecznie był trzeci, przed Philippem Raimundem (118,5 m), Justinem Lisso (115 m i 119,5 m) oraz Stefanem Rainerem (117,5 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Andreas Schuler (111,5 m i 120,5 m). Ósmy był Thomas Lackner (110,5 m i 108 m), dziewiąty Giovanni Bresadola (116,5 m i 110 m), zaś dziesiąty - Shinnosuke Fujita (108,5 m i 115,5 m).

Pucharowe punkty zdobyło pięciu reprezentantów Polski. Dwudzieste pierwsze miejsce zajął Adam Niżnik (106 m i 110 m), a dwie lokaty niżej uplasował się Klemens Joniak (100,5 m i 108 m). Dwudziesty siódmy był Kacper Juroszek (95 m i 102,5 m), który bezpośrednio wyprzedził Jana Habdasa (102,5 m i 99 m) oraz Arkadiusza Jojkę (99 m i 99,5 m). Wspomniani zawodnicy wywalczyli sobie prawo startu w zawodach Pucharu Świata i Letniego Grand Prix do końca sezonu 2022/2023.

Na trzydziestej siódmej pozycji rywalizację zakończył Mateusz Gruszka (94 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12., a drugą - z 14. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi David Siegel (100 pkt.) przed Eetu Nousiainenem (80 pkt.) oraz Moritzem Baerem (60 pkt.). Najlepszy z Polaków, Adam Niżnik z dorobkiem 10 punktów zajmuje 21. lokatę.

Organizatorzy Letniego Pucharu Kontynentalnego postanowili przyśpieszyć program zawodów. Drugi konkurs zostanie rozegrany jeszcze w sobotę o 17:20 czasu polskiego.