LPK w Klingenthal: Triumf Kahofera, Hula piąty

Timon-Pascal Kahofer wygrał sobotni konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentant Austrii triumfował dzięki skokom na odległość 138,5 m oraz 125 m. Piąte miejsce zajął Stefan Hula. Polacy w komplecie awansowali do finału.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Timon-Pascal Kahofer. Reprezentant Ausrii uzyskał wynik 138,5 metra i wyprzedzał o 9,6 punktu Richarda Freitaga (142,5 m). Trzecie miejsce zajmowali ex aequo David Siegel (129 m) oraz Joacim Oedegaard Bjoereng (142 m). Piąty był Lovro Kos (130 m), a szósty Manuel Fettner (133,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany był Stefan Hula, który wylądował na 136 metrze. Ósmy był z kolei Jakub Wolny (134,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełniali Justin Lisso (133 m) oraz Martin Hamann (131,5 m).

Reprezentanci Polski w komplecie awansowali do serii finałowej. Dwunaste miejsce na półmetku zajmował Tomasz Pilch (130 m). Osiemnasty był Klemens Murańka (128,5 m) przed Maciejem Kotem (127,5 m), a dwudziesty siódmy Aleksander Zniszczoł (129 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. i 14. belki startowej. Zdyskwalifikowany został Norweg Benjamin Oestvold.

W finale Timon-Pascal Kahofer przypieczętował zwycięswo lotem na 125 metr. Austriak pokonał o 9,1 punku Lovro Kosa (133,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Manuel Fettner (130 m). Czwarty był Joacim Oedegaard Bjoereng (129 m), a piąty Stefan Hula (123 m).

Na kolejnych lokatach zawody zakończyli Bendik Jakobsen Heggli (129 m), Roman Siergiejewicz Trofimow (125 m) oraz Martin Hamann (125,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął David Haagen (129 m).

Aleksander Zniszczoł w finale doleciał do 129 metra i awansował na dwunastą pozycję. Szesnaste miejsce zajął Klemens Murańka (121 m) tuż przed Jakubem Wolnym (119,5 m). Dwudziesty trzeci był Tomasz Pilch (122 m).

Rundę finałową rozegrano z 14. i 16. platformy.

Pewny zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynenalnego jest już Manuel Fettner (550 pkt.). Austriak wyprzedza nieobecnego w Klingenthal Mikę Schwanna (517 pkt.) oraz Fredrika Villumstada (390 pkt.). Najlepszy z Polaków, Stefan Hula (144 pkt.) zajmuje siedemnastą lokatę.

Fredrik Villumstad zagwarantował dodatkowe miejsce startowe dla Norwegii na pierwszy zimowy period Pucharu Świata 2021/2022. Przed tygodniem powiększony limit zapewnili sobie Austriacy. Bliscy wywalczenia trzeciej dodatkowej miejscówki są Polacy za sprawą Stefana Huli.

W niedzielę o 10:00 rozpocznie się finałowy konkurs Letniego Pucharu Kontynenalnego w Klingenthal. Godzinę wcześniej rozpoznie się seria próbna.