Strona główna • Puchar Kontynentalny

PK w Brotterode: Polski dublet!

Kacper Juroszek po raz pierwszy w karierze wygrał zawody z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Drugie miejsce w Brotterode wywalczył Jakub Wolny. W punktowanej "30" znaleźli się także Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł.

Po premierowym podium przyszedł czas na pierwsze zwycięstwo na drugoligowym szczeblu zmagań pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). 20-letni Kacper Juroszek w niedzielę skoczył 111 oraz 108,5 metra na Inselbergschanze (HS117) i nie miał sobie równych w konkursie zaliczanym do klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Na drugiej pozycji rywalizację za naszą zachodnią granicą zakończył kolejny z Polaków - Jakub Wolny. 26-latek w pierwszej rundzie doleciał do 108. metra, co dawało mu dopiero 13. miejsce. W finale poprawił się o pięć i pół metra, co zaowocowało imponującą wspinaczką w tabeli. Końcowa różnica między naszymi kadrowiczami wyniosła niespełna półtora punktu. Skład czołowej "3' zamknął Clemens Aigner z Austrii (110 i 110,5 metra).

Liderem na półmetku zmagań był Joacim Oedegaard Bjoereng, który o punkt wyprzedzał Juroszka. Triumfator sobotniego konkursu w decydującej próbie nie doleciał do 100. metra i wypadł poza podium, finiszując na piątej lokacie.

Do drugiej serii dostali się także Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł, których dotknęły problemy w drugiej części zawodów. Zniszczoł po udanej próbie został zdyskwalifikowany za nieprzepisowe buty, przez co spadł na 30. miejsce, z kolei Maciej Kot został sklasyfikowany na 29. pozycji po dużych problemach w locie i awaryjnym lądowaniu na 71. metrze.

Jarosław Krzak i Klemens Murańka nie dostali się do najlepszej "30". Warto zaznaczyć, że w pierwszej serii za nieregulaminowe obuwie ukarany został także Norweg - Benjamin Oestvold.

Po weekendzie w Brotterode liderem Pucharu Kontynentalnego w sezonie olimpijskim pozostaje Ulrich Wohlgenannt. 27-latek zgromadził do tej pory 721 punktów, o 54 więcej od Bjoerenga. Juroszek po dwóch podiach awansował na 17. lokatę (264 punkty).

Najbliższym sprawdzianem dla drugoligowców będą konkursy na 139-metrowym obiekcie w Renie. Zawody w Norwegii mają odbyć się 19 i 20 lutego.