Strona główna • Puchar Kontynentalny

LPK w Lillehammer: Inauguracja dla Ringena, Murańka i Hula w dziesiątce

Sondre Ringen został triumfatorem inauguracyjnego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego 2022 w Lillehammer (HS140). Reprezentant Norwegii wygrał dzięki skokom na odległość 139,5 m oraz 134,5 m. Drugie miejsce zajął Japończyk Ren Nikaido, a trzecie - kolejny z zawodników gospodarzy, Kristoffer Eriksen Sundal. Szósty był Klemens Murańka, a ósmy Stefan Hula. W finale wystąpił również Adam Niżnik.

Sondre Ringen prowadził już na półmetku rywalizacji. Reprezentant gospodarzy uzyskał 139,5 metra i miał przewagę 6,4 punktu nad Renem Nikaido (138 m) oraz 11,1 pkt. nad Maximilianem Steinerem. Czwarte miejsce zajmował Kristoffer Eriksen Sundal (136,5 m), a piąty był Klemens Murańka. Reprezentant Polski po skoku na 133 metr tracił 2,6 punktu do podium.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Fredik Villumstad (133 ), Anders Fannemel (128 m), Francisco Moerth (129,5 m) oraz Joacim Oedegaard Bjoereng (133 m). Czołową dziesiątkę zamykał Bendik Jakobsen Heggli (134 m), a drugą otwierał Stefan Hula (128,5 m).

Oprócz Murańki i Huli, awans do finału wywalczył również Adam Niżnik, który z wynikiem 121 metrów zajmował dwudziestą dziewiątą lokatę.

Jarosław Krzak wylądował na 120 metrze i zakończył sobotni konkurs na trzydziestym siódmym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12., 11. i 9. belki startowej.

W finale Sondre Ringen uzyskał 134,5 metra i triumfował w Lillehammer z przewagą 5,3 punktu nad Renem Nikaido (136 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Kristoffer Eriksen Sundal (132,5 m), który okazał się lepszy od Fredrika Villumstada (131 m) i Maximiliana Steinera (129,5 m).

Klemens Murańka po finałowej próbie na odległość 131,5 metra zajął szóstą pozycję. Awans na ósmą lokatę zanotował z kolei Stefan Hula (132 m). Polaków rozdzielił Anders Fannemel (131,5 m), zaś w czołowej dziesiątce znaleźli się również Joacim Oedegaard Bjoereng (131,5 m) i Francesco Moerth (126,5 m).

Na dwudziestym ósmym miejscu sobotni konkurs w Lillehammer zakończył Adam Niżnik (111 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 10. i 11. platformy.

Pierwszym liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego 2022 został Sondre Ringen (100 pkt.), który wyprzedza Rena Nikaido (80 pkt.) oraz Kristoffera Eriksena Sundala (60 pkt.). Szósty jest Klemens Murańka (40 pkt.), a ósmy Stefan Hula (32 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Lillehammer, który rozstrzygnie o dodatkowych miejscach startowych dla reprezentacji na zawody Letniego Grand Prix w Rasnovie, Hinzenbach i Klingenthal. Początek zawodów o 9:30, zaś godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.