Strona główna • Puchar Kontynentalny

LPK w Lake Placid: Hat-trick Hayboecka, Zniszczoł i Pilch na podium!

Podobnie jak w piątek i sobotę, również i w niedzielę Michael Hayboeck zwyciężył w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego na dużej skoczni w Lake Placid (HS128). Triumfator klasyfikacji generalnej cyklu wygrał finałowy konkurs dzięki skokom na odległość 128 m oraz 130,5 m. Drugie miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, który na identycznej pozycji został sklasyfikowany w tegorocznej generalce LPK. Trzeci był Tomasz Pilch.

W pierwszej serii Michael Hayboeck potwierdził, że jest najlepszym zawodnikiem weekendu w Lake Placid. Austriak poszybował na 128 metr i na półmetku prowadził z przewagą 7,6 punktu nad Aleksandrem Zniszczołem (125,5 m) oraz 9,7 pkt. nad Tomaszem Pilchem (124 m). Czwarty był Anders Haare (122,5 m), a piąty Benjamin Oestvold (122,5 m).

Jan Habdas z wynikiem 118,5 metra zajmował szóstą lokatę, przed Kristofferem Eriksenem Sundalem (problemy przy lądowaniu na 123 m) i Francisco Moerthem (118 m) oraz Daniłem Wasiliewem (117 m). Na dziesiątej pozycji sklasyfikowani byli ex aequo Maciej Kot (117 m) i Andrzej Stękała (116,5 m).

Do finału awansował również Marcin Wróbel, który po skoku na odległość 108,5 metra plasował się na dwudziestym szóstym miejscu.

W finale Michael Hayboeck poszybował na odległość 130,5 metra, czym przypieczętował czwarte z rzędu zwycięstwo w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego, zaś trzecie w Lake Placid. Pozostałe miejsca na podium zajęli reprezentanci Polski. Drugi był Aleksander Zniszczoł (130 m), a trzeci Tomasz Pilch (126,5 m). Biało-Czerwoni wyprzedzili Norwegów - Andersa Haare (128 m), Benjamina Oestvolda (126 m) oraz Kristoffera Eriksena Sundala (123,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Jan Habdas (119,5 m) przed Daniłem Wasiljewem (120 m). Dziewiąty był Andrzej Stękała (120,5 m), zaś dziesiąty Maciej Kot (118,5 m).

Marcin Wróbel po skoku na odległość 109,5 metra zakończył niedzielny konkurs na dwudziestym siódmym miejscu.

Finałowy konkurs rozegrano w całości z 31. belki startowej.

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego 2022 już wcześniej zapewnił sobie Austriak Michael Hayboeck (660 pkt.). Na drugim miejscu rywalizację zakończył Aleksander Zniszczoł (436 pkt.). Trzecią pozycję zajęli ex aequo Norwegowie - Kristoffer Eriksen Sundal oraz Sondre Ringen (po 414 pkt.). Sklasyfikowanych zostało 76 zawodników, w tym jedenastu reprezentantów Polski.

Dodatkowe miejsca startowe na zawody Pucharu Świata w Wiśle, Ruce, Titisee-Neustadt i Engelbergu wywalczyły reprezentacje Austrii (Michael Hayboeck), Polski (Aleksander Zniszczoł) oraz Norwegii (Kristoffer Eriksen Sundal).

Inauguracja zimowego Pucharu Kontynentalnego 2022/2023 odbędzie się w dniach 10-11 grudnia w norweskim Vikersund (HS117).