PK w Eisenerz: Wohlgenannt wygrywa, Pilch trzeci!

Ulrich Wohlgenannt triumfował w niedzielnym konkursie Pucharu Kontynentalnego na skoczni w Eisenerz (HS109). Reprezentant Austrii zwyciężył dzięki skokom na odległość 103 m oraz 106 m. Drugie miejsce zajął jego rodak, Maximilian Steiner, a trzeci był Tomasz Pilch. W finale wystąpiło trzech Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Francisco Moerth. Austriak wylądował na 104 metrze i na półmetku zawodów prowadził z przewagą pół punktu nad Maximilianem Steinerem (106 m). Trzeci był Tomasz Pilch (104 m) ex aequo z Fredrikiem Villumstadem (106 m). Piąte miejsce zajmował Ulrich Wohlgenannt (103 m), z kolei szóste - Markus Rupitsch (104 m).

Kolejne miejsca zajmowali Philipp Aschenwald (104 m), Stefan Rainer (103,5 m) i Matija Vidic (104 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Anders Fannemel (106 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch Polaków. Na szesnastej pozycji sklasyfikowany był Jan Habdas (101,5 m), z kolei dwudzieste miejsce zajmował Stefan Hula (99,5 m).

Na trzydziestej pierwszej pozycji udział w zawodach zakończył Jakub Wolny (97,5 m). Trzydziesty drugi był Andrzej Stękała (97 m), zaś trzydziesty siódmy Kacper Juroszek (96,5 m).

W serii finałowej atak na najwyższy stopień podium wytoczył Ulrich Wohlgenannt. Austriak poszybował na 106 metr i awansował z piątej na pierwszą pozycję. Triumfator okazał się lepszy o 1,2 punktu od zwycięzcy sobotniego konkursu, Maximiliana Steinera (103,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Tomasz Pilch (102 m), który o 0,8 punktu pokonał Stefana Rainera (102,5 m).

Na piątym miejscu sklasyfikowani zostali ex aequo Luca Roth (104,5 m) i Fredrik Villumstad (101,5 m), a na siódmej - Markus Rupitsch (101 m) i Philipp Aschenwald (101,5 m). Lider na półmetku, Francisco Moerth (97,5 m) spadł na dziewiątą pozycję, a czołową dziesiątkę zamknął Marco Woergoetter (102,5 m).

Dziewiętnaste miejsce zajął Jan Habdas (98,5 m), a dwudziesty pierwszy był Stefan Hula (98 m).

Niedzielny konkurs rozegrano z 16. belki startowej.

Zawody w Eisenerz zakończyły rywalizację w piątym periodzie Pucharu Kontynentalnego. Dodatkowe miejsca startowe na zawody Pucharu Świata w Lake Placid i Rasnovie wywalczyły Austria, Norwegia i Słowenia. Bliski powiększenia limitu dla Polski był Tomasz Pilch, któremu do zrealizowania tego celu zabrakło czterech punktów.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi Joacim Oedegaard Bjoereng (652 pkt.) przed Sondre Ringenem (531 pkt.) i Fredrikiem Villumstadem (458 pkt.). Najlepszy z Polaków, Tomasz Pilch (191 pkt.) zajmuje siedemnaste miejsce.

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za trzy tygodnie, 11-12 lutego w niemieckim Oberwiesenthal (HS105).