PŚ w Willingen: Norwegia wygrywa mikst, niebotyczny lot i upadek Timiego Zajca! [WIDEO]

Reprezentacja Norwegii wygrała jednoseryjny piątkowy konkurs drużyn mieszanych Pucharu Świata na Muehlenkopfschanze (HS147) w Willingen. Drugie miejsce zajęła Austria, a trzecie Niemcy. Wydarzeniem zawodów był lot Timiego Zajca. Słoweniec nie ustał rekordowej próby na odległość 161,5 metra.

Trwająca blisko półtorej godziny pierwsza seria okazała się jedyną rundą piątkowego konkursu mikstów w Willingen. Rywalizacja przebiegała od początku w zmiennych i trudnych warunkach wietrznych. Z tego powodu zawody były wielokrotnie przerywane.

W tych wyjątkowo loteryjnych warunkach byliśmy świadkami dwóch ponad 150-metrowych lotów. Japonka Yuki Ito podparła plecami skok na odległość 154,5 metra. Wszystkich przyćmił jednak Timi Zajc, który został puszczony w nazbyt korzystnych warunkach wietrznych. Słoweniec szybował na linię 170 metra, ale w końcowej fazie zdołał wyhamować w powietrzu i spadł na odległość 161,5 metra. Początkowo 22-latek chwycił się za kolano, ale ostatecznie opuścił zeskok Muhlenkopfschanze o własnych siłach.

W cieniu niebezpiecznie dalekiej próby Zajca znalazły się wyniki piątkowego konkursu drużyn mieszanych. Zawody wygrała reprezentacja Norwegii. Anna Odine Stroem (135 m), Marius Lindvik (143,5 m), Silje Opseth (130 m) oraz Halvor Egner Granerud (145,5 m) triumfowali z przewagą 35,5 punktu.

Na drugiej pozycji uplasowała się Austria w składzie Chiara Kreuzer (145 m), Jan Hoerl (134 m), Eva Pinkelnig (115 m) oraz Stefan Kraft (148,5 m). Liderzy oraz liderki Pucharu Narodów pokonali o 5,3 punktu trzecich Niemców - Selinę Freitag (132 m), Karla Geigera (140 m), Katharinę Althaus (122,5 m) oraz Andreasa Wellingera (135,5 m).

Tuż za podium rywalizację w Willingen zakończyła Japonia. Piąte miejsce zajęła Słowenia, szóste były Stany Zjednoczone, siódme Włochy, natomiast ósme - Rumunia.

Zawody rozegrano z 20. i 18. (gr. 1), 9. (gr. 2), 17. (gr. 3) oraz 8. i 7. (gr. 4) belki startowej.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepszy okazał się Stefan Kraft (148,5 m) przed Halvorem Egnerem Granerudem (145,5 m) i Zigą Jelarem (141 m). U pań najwyższe noty punktowe uzyskały Chiara Kreuzer (145 m), Ema Klinec (139,5 m) i Yuki Ito (podparte 154,5 m).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów mężczyzn prowadzi Austria (3704 pkt.), zaś na drugie miejsce awansowała Norwegia (3130 pkt.) kosztem trzeciej Polski (2932 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów pań znajdują się Austriaczki (2646 pkt.) przed Niemkami (2459 pkt.) i Norweżkami (2413 pkt.). Polki z dorobkiem 56 punktów zajmują czternastą lokatę.

Zaplanowane na 18:15 kwalifikacje mężczyzn zostały przełożone na sobotę na 14:45. Same zawody mają rozpocząć się o 16:10. Wcześniej, bo o 12:30 odbędą się zawody pań.