LPK w Oslo: Johansson ponownie najlepszy, Wolny piąty

Robert Johansson został zwycięzcą niedzielnego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego na skoczni Midtstubakken (HS106) w Oslo. Reprezentant Norwegii oddał skoki na odległość 102,5 m i 103 m. Drugi był Tomofumi Naito, a trzeci Artti Aigro. Piąte miejsce zajął Jakub Wolny. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Robert Johansson. Lider Letniego Pucharu Kontynentalnego poszybował z obniżonego rozbiegu na odległość 102,5 metra. Drugie miejsce, ze stratą 0,4 punktu do Norwega, zajmował Estończyk Artti Aigro (104,5 m). Trzeci był Maximilian Steiner (105 m), a czwarty Tomofumi Naito (104,5 m).

Piąte miejsce na półmetku rywalizacji zajmował Jakub Wolny. Reprezentant Polski wylądował na 101 metrze i wyprzedzał Stephana Leyhe (102,5 m), Clemensa Leitnera (104,5 m) oraz Fredrika Villumstada (100 m). Na dziewiątej pozycji sklasyfikowani byli ex aequo Anders Haare (101 m) i Luca Roth (101 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch Polaków. Trzynastą lokatę zajmował Tomasz Pilch (100 m), zaś dwudziestą dziewiątą - Kacper Juroszek (93 m).

Paweł Wąsek z wynikiem 95,5 metra ukończył zawody na trzydziestej pierwszej pozycji. Czterdziesty pierwszy był Klemens Murańka (92,5 m), natomiast czterdziesty piąty Marcin Wróbel (88 m). Klemens Joniak został zdyskwalifikowany na górze skoczni.

W finale Robert Johansson przypieczętował drugą wygraną z rzędu skokiem na 103 metr. Norweg stanął na podium zawodów u boku Tomofumiego Naito (104,5 m) oraz Arttiego Aigro (104,5 m). Czwarte miejsce zajął Maximilian Steiner (106 m).

Jakub Wolny w drugiej próbie uzyskał odległość 103,5 metra i utrzymał piątą pozycję. Tuż za reprezentantem Polski sklasyfikowani zostali Stephan Leyhe (101 m), Sondre Ringen (103 m), Fredrik Villumstad (102,5 m) i Anders Haare (102,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Pius Paschke (100 m).

Na dwudziestej czwartej pozycji uplasował się Tomasz Pilch (90 m), natomiast dwudziesty dziewiąty był Kacper Juroszek (96,5 m).

Niedzielne zawody w Oslo rozegrano z 11. belki. Robert Johansson na życzenie trenera oddawał skoki z 10. platformy.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego z kompletem punktów prowadzi Robert Johansson (200 pkt.). Drugie miejsce zajmuje Maximilian Steiner (130 pkt.), a trzecie - Tomofumi Naito (116 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest jedenasty Jakub Wolny (45 pkt.).

Zawody w Oslo były jedynymi w ramach 1. periodu sezonu Letniego PK. Dodatkowe miejsca startowe na konkursy Letniego Grand Prix w Rasnovie, Hinzenbach i Klingenthal wywalczyły reprezentacje Norwegii, Austrii i Japonii.

Kolejne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za tydzień, 16-17 września w austriackim Stams (HS115).