LPK w Stams: Triumf Woergoettera, Kot piąty

Marco Woergoetter został zwycięzcą sobotniego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Stams (HS115). Reprezentant Austrii oddał skoki na odległość 111,5 m oraz 105,5 m. Na podium stanęli również jego rodacy - Clemens Aigner i Jonas Schuster. Piąte miejsce zajął Maciej Kot. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Marco Woergoetter znajdował się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Austriak poszybował na odległość 111,5 metra i na półmetku zmagań w Stams miał 1,3 punktu przewagi nad drugim Maciejem Kotem. Reprezentant Polski wylądował na 112 metrze i wyprzedzał o 0,9 punktu trzeciego Niemca Stephana Leyhe (109,5 m). Tuż za czołową trójką plasowali się Pius Paschke (109 m), Clemens Aigner (106,5 m) i Simon Steinberger (109,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Anders Haare (107,5 m), ósmy był Maximilian Steiner (107,5 m), a dziewiąty - Jakub Wolny (109 m). Czołową dziesiątkę zamykał Domen Prevc (105 m).

Oprócz Kota i Wolnego, z grona Polaków awans do serii finałowej wywalczył jeszcze Klemens Murańka (101,5 m), który uplasował się na trzydziestej pozycji.

Jan Habdas z wynikiem 97,5 metra ukończył konkurs na trzydziestym siódmym miejscu. Czterdziesty pierwszy był Klemens Joniak (96,5 m), zaś czterdziesty ósmy Tomasz Pilch (90,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 8. belki startowej.

W finale Marco Woergoetter przypieczętował triumf lotem na odległość 105,5 metra. Młodzieżowy mistrz olimpijski z 2020 roku wygrał z przewagą 11,2 punktu przewagi nad Clemensem Aignerem (103,5 m). Podium skompletował Jonas Schuster (105,5 m), który wyprzedził o 1,1 punktu Stephana Leyhe (100 m).

Maciej Kot w serii finałowej uzyskał wynik 99,5 metra i ostatecznie został sklasyfikowany na piątej pozycji, przed Piusem Paschke (100,5 m) i Maximilainem Steinerem (104 m). Ósme miejsce zajęli Clemens Leitner (107 m) i Maximilian Ortner (106,5 m), a pierwszą dziesiątkę zawodów zamknął Luca Roth (103,5 m).

Jakub Wolny po nisko ocenionym skoku na odległość 92,5 metra zaliczył spadek z dziewiątej na dwudziestą dziewiątą pozycję. Na trzydziestym miejscu pozostał Klemens Murańka (93 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 10. i 11. platformy.

Liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego pozostał, nieobecny w Stams, Robert Johansson (200 pkt.). Norweg wyprzedza Maximiliana Steinera (170 pkt.) i Marco Woergoettera (138 pkt.). Siedemnasty jest Jakub Wolny (47 pkt.), a osiemnasty Maciej Kot (45 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Stams. Początek zawodów o 13:00, a godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna. Kliknij, aby zobaczyć listę startową.