FC w Einsiedeln: Zwycięstwo Moertha, Niżnik siódmy

Francisco Moerth wygrał sobotnie zawody zaliczane do cyklu FIS Cup w szwajcarskim Einsiedeln (HS117). Reprezentant Austrii w seriach konkursowych oddał skoki na odległość 117 m oraz 114 m. Drugie miejsce zajął Szwajcar Remo Imhof, a trzecie - prowadzący na półmetku - Niemiec Simon Steinbeisser. Siódmy był Adam Niżnik, a pucharowe punkty wywalczyło pięciu Polaków.

Po pierwszej serii liderem był Simon Steinbeisser. Reprezentant Niemiec wylądował na 113 metrze i na półmetku zmagań wyprzedzał o 5,9 punktu Szwajcara Remo Imhofa (109 m). Trzecie miejsce zajmował Francuz Matheo Vernier (108,5 m) przed Francisco Moerthem (117 m), Kaimarem Vagulem (107 m) i Andre Fusseneggerem (107 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Ben Bayer (106 m), ósmy był Louis Obersteiner (109 m), dziewiąty Emanuel Schmid (109,5 m), zaś dziesiąty Yanick Wasser (109,5 m).

Awans do finału wywalczyło pięciu reprezentantów Polski. Jarosław Krzak z wynikiem 105,5 metra zajmował dziewiętnaste miejsce przed Marcinem Wróblem (108,5 m). Dwudziesty trzeci był Kacper Tomasiak (104 m) ex aequo z Adamem Niżnikiem (105,5 m), natomiast dwudziesty siódmy Andrzej Stękała (106 m).

Wiktor Szozda oddał skok na odległość 100,5 metra i został sklasyfikowany na trzydziestej piątej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. belki startowej. Skoku na 109 metr nie ustał Słoweniec Matija Vidic, który tym samym spełnił przepisowy wymóg i pomimo zajmowanej 40. lokaty został dopuszczony do startu w finale.

W finale udanie zaatakował Francisco Moerth. Austriak ponownie poszybował najdalej, lądując na 114 metrze, dzięki czemu wskoczył z czwartej pozycji na najwyższy stopień podium zawodów w Einsiedeln. Zwycięzca konkursu okazał się lepszy o 6,3 punktu od faworyta gospodarzy, Remo Imhofa (113,5 m). Lider na półmetku, Simon Steinbeisser (109 m) ostatecznie był trzeci, przed Stefanem Rainerem (109 m), Kaimarem Vagulem (108,5 m) i Andre Fusseneggerem (110 m).

W drugiej serii błysnął Adam Niżnik, który dzięki próbie na odległość 110,5 metra awansował z dwudziestej trzeciej na siódmą pozycję. Ósme miejsce przypadło Markusowi Rupitschowi (108,5 m), dziewiąty był Emanuel Schmid (111,5 m), natomiast dziesiąty Matheo Vernier (107 m).

Marcin Wróbel w finale wylądował na 109 metrze i ostatecznie został sklasyfikowany na dwunastej pozycji. Dwie lokaty niżej uplasował się Jarosław Krzak (111 m). Dwudziesty był Kacper Tomasiak (106 m), a tuż za nim znalazł się Andrzej Stękała (110 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 16. i 15. platformy.

Dzięki sobotniej wygranej, Francisco Moerth (179 pkt.) został nowym liderem klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup, wyprzedzając Klemensa Murańkę oraz Jonasa Schustera (po 160 pkt.). Ósmy jest Tomasz Pilch (80 pkt.), a dziesiąty Klemens Joniak (77 pkt.).

W niedzielę rozegrany zostanie drugi konkurs w Einsiedeln. Początek o 9:30. Z kolei na 8:30 zaplanowano serię próbną. Kliknij tutaj, aby zobaczyć listę startową.