LPK w Stams: Leitner wygrywa niedzielny konkurs, Kot ponownie piąty

Clemens Leitner zwyciężył w niedzielnych zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego, rozgrywanych na skoczni w Stams (HS115). Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 109,5 m oraz 112,5 m. Drugi był Jonas Schuster, a trzeci Marco Woergoetter. Piąte miejsce zajął Maciej Kot, a pucharowe punkty wywalczyli również Jakub Wolny i Klemens Murańka.

Po pierwszej serii liderem był Marco Woergoetter. Austriak poszybował na odległość 110,5 metra i na półmetku zawodów miał 0,1 punktu przewagi nad Piusem Paschke (111 m) oraz 0,3 pkt. nad Benjaminem Oestvoldem (108 m). Czwarty był Fredrik Villumstad (112,5 m), a piąty Clemens Leitner (109,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Stephan Embacher (105 m) i Jonas Schuster (112 m) przed Maximilianem Ortnerem (111 m) i Stephanem Leyhe (111,5 m). Czołową dziesiątkę zamyka Adrian Tittel (105,5 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło trzech Polaków. Jakub Wolny po skoku na odległość 106,5 metra zajmował dwunaste miejsce. Czternasty był Maciej Kot (106,5 m), z kolei dwudziesty dziewiąty Klemens Murańka (101 m).

Jan Habdas z wynikiem 99,5 metra zakończył niedzielne zawody na trzydziestej pierwszej pozycji. Trzydzieste siódme miejsce zajął Klemens Joniak (96,5 m), natomiast czterdziesty piąty był Tomasz Pilch (90 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 9. i 8. belki startowej.

W finale po zwycięstwo skoczył Clemens Leitner. Reprezentant Austrii dzięki próbie na odległość 112,5 metra pokonał o 0,3 punktu Jonasa Schustera (112 m). Lider na półmetku, Marco Woergoetter (110 m) tym razem musiał zadowolić się trzecim miejscem, tuż przed Benjaminem Oestvoldem (111,5 m).

Najlepszym zawodnikiem drugiej serii okazał się Maciej Kot. Reprezentant Polski wylądował na 112 metrze i zanotował awans z czternastej na piątą lokatę. Drużynowy mistrz świata z Lahti wyprzedził Fredrika Villumstada (110 m), Stephana Embachera (111,5 m), Piusa Paschke (108 m) oraz Stephana Leyhe (111 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Clemens Aigner (110,5 m).

Jakub Wolny w finale wylądował na 105 metrze i ostatecznie zakończył zawody na szesnastej pozycji. Dwudzieste ósme miejsce zajął Klemens Murańka (99,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 9. platformy.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego nowym liderem został Clemens Leitner (216 pkt.), który wyprzedza Roberta Johanssona (200 pkt.) i Marco Woergoettera (198 pkt.). Maciej Kot z dorobkiem 90 punktów awansował na dwunastą pozycję. Reprezentant Polski zajmuje ponadto piąte miejsce w klasyfikacji 2. periodu sezonu LPK, które na ten moment premiowałoby go powiększeniem kwoty startowej dla Polski na pierwsze zawody Pucharu Świata.

Kolejne zawody zaliczane do Letniego Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za tydzień, 23-24 września na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal.