Sezon letni rozpoczęty!

• 2009-05-01 23:00

Tradycyjnie w dniu 1 maja w Gilowicach odbyły się Międzynarodowe Zawody w Skokach Narciarskich na igielicie o Puchar Śląskiej Rady Wojewódzkiej LZS. Wystartowało 85 zawodników i zawodniczek, w tym skoczkowie z czeskich klubów TJ Sokol Kozlovice i TJ Trinec.

Na skoczni o HS 17 rywalizowały dzieci z roczników 1999, 2000 i młodsi oraz dziewczęta młodsze. Wśród najmłodszych zwyciężył Ondrej Krpec z Kozlovic (12,5 i 13,5 m). Kolejne miejsca na podium zajęli Tomasz Pilch z Wisły (12,5 i 13 m) oraz reprezentant gospodarzy, Łukasz Stawowy (12,5 i 13 m). Warto wspomnieć, że w tej kategorii wystartowali również bardzo młodzi zawodnicy - bracia Jojko: 8-letni Szymon i 7- letni Arkadiusz.

W najliczniejszym roczniku 1999 pierwsze miejsce zajął Kacper Konior z Bystrej (14 i 14 m). Za nim byli kolejno Paweł Wąsek z Goleszowa (13 i 13,5 m) i Bartosz Czyż z Wisły (13,5 i 13,5 m).

Zawody dziewcząt młodszych wygrała Maja Stachowska z Kościeliska, po dwóch skokach na odległość 10,5 m, wyprzedzając Kamilę Bafię z Chochołowa (10 i 9,5 m) oraz Aleksandrę Naglak z Kościeliska (6 i 7,5 m). Maja Stachowska zajęła 12. miejsce wśród wszystkich startujących w roczniku 1999, wyprzedzając wielu chłopców.

Pozostali rywalizowali na skoczni HS 24. W kategorii rocznika 1998 Czesi nie mieli sobie równych. Drugi rok z rzędu zwyciężył Lukas Kantor (21 i 20,5 m), a kolejny był Dusan Doleżel (19,5 i 18,5m). Za nimi uplasował się reprezentant TS Wisły Zakopane, Dawid Jarząbek (21 i 20,5 m), który miał szansę na zwycięstwo, lecz upadł w drugim skoku.

Wśród skoczków urodzonych w 1997 roku wygrał Filip Pałaszyński z Goleszowa (dwa razy po 20 m) przed Krystianem Kołodziejem z Zakopanego (19,5 i 20 m) oraz Mariuszem Małysiakiem z Gilowic (19,5 i 19,5m).

Zawody wśród najstarszych wygrał Michał Milczanowski z Zakucia po dwóch skokach na odległość 21,5m. Drugi był Łukasz Podżorski z Wisły (21 i 20,5m), a trzeci Mateusz Hulbój z Gilowic (21 i 20,5m).

W kategorii dziewcząt starszych rywalizowały dwie zawodniczki. Wygrała Joanna Szwab (Chochołów, 17,5 i 18m) przed Moniką Luber z Gilowic (13,5 i 13m).

Gilowiczanie zorganizowali także pozakonkursową kategorię dla starszych zawodników. Wygrał Adam Ruda z Zagórza (21 m i 21 m) przed skoczkami ze Skawiny, Krzysztofem Leśniakiem (21 m i 21 m) i Krzysztofem Totą (20,5 m i 19,5 m). Tutaj należy się duży plus dla organizatorów, bo warto pozwolić skakać tym, którzy o tym marzą, a nie mogą startować w oficjalnych konkursach.

Zawody przyciągnęły liczną widownię, pogoda dopisała, a konkurs z biegiem czasu przerodził się w wesoły piknik. Zawodnicy mieli wiele powodów do radości, dyplomy otrzymała bowiem pierwsza dziesiątka w poszczególnych kategoriach, a puchary i nagrody pierwsza czwórka. Wszyscy skosztowali pysznego poczęstunku. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Oby więcej takich miejsc, gdzie odbywają się Zawody przez duże Z.