Pilna potrzeba modernizacji Średniej Krokwi

 • 2009-11-07 21:51

W tym roku Zakopane po raz trzeci z rzędu zgłosiło swą kandydaturę do organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Przeszkodą w podjętych staraniach o prawa do przeprowadzenia światowego championatu w 2015 roku może być niezadowalający włodarzy FIS punkt konstrukcyjny Średniej Krokwi i brak środków na zmianę profilu skoczni.

W złożonym wniosku o przyznanie mistrzostw świata Zakopane zapewniło, że w latach 2011-2014 Średnia Krokiew zostanie przebudowana. W planach Centralnego Ośrodka Sportowego są co prawda fundusze na na modernizację obiektu, ale nie na przebudowę jej profilu, a to akurat jest bezwzględną koniecznością.

- Pod względem parametrów to dobra skocznia - mówi Lech Nadarkiewicz, dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich - Ale obecnie skocznia ma punkt konstrukcyjny K-85 a to już jest anachronizm. Teraz aby na obiekcie rozgrywać zawody międzynarodowe to skocznia musi mieć punkt konstrukcyjny K-105. Żeby zmienić punkt konstrukcyjny, trzeba w zasadzie przebudować cały obiekt.

Nie jest to jednak jednyny problem. Obecnie istniejąca wieża sędziowska jest za wysoko zlokalizowana i trzeba będzie w jej miejscu postawić nową, modernizacji wymaga też wyciąg dla zawodników. Nie można pominąć faktu, że skocznia w chwili obecnej praktycznie w ogóle nie posiada trybun. Według informacji portalu polska.pl całkowity koszt remontu Średniej Krokwii miałby wynieść, bagatela, 80 mln złotych.

Władze Zakopanego są jednak przekonane, że środki na modernizację obiektu się znajdą. Zofia Kiełpińska, naczelnik wydziału sportu UM Zakopane przekonuje, że należy w tej sytuacji zachować względny spokój:

- Mistrzostwa będą lokomotywą, która przyspieszy prace. Bez względu na decyzję FIS musimy skocznię dostosować do wymogów FIS. W dokumentach, które składamy jest określone, że modernizacja Średniej Krokwi zaplanowana jest na lata 2011-2014. Miasto mające gwarancje rządowe będzie miało zapewnione finansowanie potrzebnych inwestycji.

Organizatora MŚ w 2015 roku poznamy w czerwcu 2010 roku.


Adrian Dworakowski, źródło: Gazeta Krakowska/polska.pl
oglądalność: (6209) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  www.dsj3newtour.tnb.pl
  Najlepszy turniej dsj3 w Polsce juz niedługo rozpoczęcie Pucharu Świata!ZAPRASZAMY!

 • sledzik16 stały bywalec

  Modernizacja jest an prawde bardzo potrzebna

 • TAMM profesor

  Tak z innej beczki.
  W Harrachovie za miejsce siedzące podczas sobotniego konkursu, trzeba będzie zapłacić, według dzisiejszego kursu, 115 złotych.

 • TAMM profesor

  K 95 i HS 105.
  Kolejna praktycznie taka sama skocznia normalna.
  Ale, to przynajmniej zwiększy nasze szanse na organizację MŚ.

 • Luk profesor
  @Anonimowy Anonim

  Nie no, świat będzie istniał. Skończy się tylko ludzkosc :D

 • anonim
  hmm

  No ciekawe, ciekawe czy znajdą się środki na tą inwestycję, ale wątpię, bo w tym kraju to na wszystko kasy brakuje;/.... Trzeba jednak wierzyć:) taką wiarą natchnęła mnie wizja niejakiego Fredmana co do przyszłości naszego państwa, które to będzie mocarstwem...wtedy to mistrzostwa w skokach będą rozgrywane w dzisiejszej Chorwacji, lub Litwie:) ehh pomarzyć zawsze można:D:D:D

 • anonim
  Powiem tyle HAHAHA

  Nawet jezeli kasa sie znajdzie to ci z PZN wszystko do kieszeni i bedzie cisza.ZŁODZIEJE

 • kibic_malysza doświadczony

  Dobrze, że chociaż igelit jest na średnich krokiewkach :]

 • egl początkujący

  Mistrzostwa Austrii na skoczni normalnej rozgrywano tego lata na skoczni w Stams (K-105) , która formalnie jest skocznią dużą. Ale zapewne nie długo..

 • anonim

  Faktycznie trybun to tam nie ma.
  Modernizacja ogólnie konieczna jeśli mamy otrzymać prawo do MŚ to musi kosztować nie ma nic za darmo.
  Bardzo bym się ucieszyła gdyby MŚ odbywały się w Polsce nawet jeśli Adam już wówczas skakać nie będzie.

 • Snoflaxe stały bywalec
  @kozik

  Ale to są starania o Mistrzostwa Świata więc to nie jest takie tanie :)

 • kozik początkujący

  gdy okazało się że skocznia w Malince kosztowało ponad 40 mln zł to było wielkie larmo, że bardzo drogo ale tu 80 mln to jakoś nikt nie protestuje, dziwne

 • kredzion początkujący

  to na co czekają

 • luki2662 doświadczony

  Pan Nadarkiewicz wie co mówi,ponieważ FIS dąży do tego aby skocznie normalne miały punkt K na 105 metrze dowodem tego są skocznie w VIKERSUN, STAMS, ENISIDELL one mają większe uznanie łatwiej im organizować konkursy

 • karlos początkujący

  Ja ze szwagrem podejmę się przebudowy

 • Anonimowy Anonim bywalec

  A ja napiszę iż przebudowa tej skoczni jest nam wcale nie potrzebna! Przecież 21.12.2012 świat się kończy!
  :D :D :D :D :D

 • anonim

  Ja myślę że spokojnie wystarczyłoby umieścić punkt konstrukcyjny na 95m, ewentualnie HS dać gdzieś około 110m.

 • kamka początkujący

  oby Zakopane w końcu wygrało

 • anonim

  Punkt K-105 czy HS-105?
  Ale ta modernizacja będzie bardzo potrzebna, szkoda że Wielka Krokiew nie ma punktu HS-140 ;)

 • Adrian D. redaktor

  Pan Nadarkiewicz zdecydowanie przesadził. Skocznia K-105 to według nomenklatury FIS skocznia duża, a nie normalna. Być może panu Lechowi chodziło o HS 105... Generalnie obiekt K95 to byłaby opcja optymalna.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).