Adam Małysz: "Myślę, że nie mogłem lepiej trafić"

 • 2009-11-14 14:22

Już za dwa tygodnie, w fińskim Kuusamo odbędzie się inauguracja zimowego sezonu olimpijskiego. Na kilka dni przed odlotem do Finlandii na pierwsze treningi na śniegu, Adam Małysz udzielił wywiadu dla naszego serwisu.

Adam MałyszAdam Małysz
Adam MałyszAdam Małysz
Hannu LepistoeHannu Lepistoe

Skijumping.pl: Czy wśród Twoich marzeń z dzieciństwa było takie, aby zdobyć złoty medal olimpijski?

Adam Małysz: Oczywiście. Zacząłem trenować skoki mając sześć lat. I od razu pojawiła się we mnie taka myśl. Gdy tylko zacząłem skakać, marzyłem o zdobywaniu najcenniejszych trofeów. Po to się trenuje, by walczyć o medale. Igrzyska Olimpijskie są największą, najważniejszą, najbardziej wartościową imprezą, a więc medal z Igrzysk jest najcenniejszy. Nie bez powodu jest rozgrywana co cztery lata. Każdy chce zdobyć taki medal, a w danej konkurencji zdobędzie medale tylko trzech sportowców.

Skijumping.pl: Czy dzisiaj nadal marzysz o tym medalu tak samo mocno?

Adam Małysz: Dziś to już zupełnie inne marzenie. Udowodniłem, że mam predyspozycje, by taki medal zdobyć. To jest już marzenie dorosłego sportowca, marzenie bardziej realne. Taki medal można zdobyć. Mam przecież dwa takie krążki, choć nie mam tego najcenniejszego - złotego. Gdy marzyłem jako dziecko, moje marzenia wybiegały daleko w przyszłość. Przecież dziecko nie zdobędzie medalu, czeka je najpierw długa droga.


Skijumping.pl: Jak Twoje obecne przygotowania do sezonu różnią się od treningów w zeszłych latach?

Adam Małysz: Podstawową róznicą jest to, że wróciłem do Hannu Lepistoe, by ten doświadczony trener przygotował mnie jak najlepiej i to przede wszystkim do Olimpiady. Trening jest bardzo podobny do tego, który miałem przed Mistrzostwami Świata w Sapporo (Adam Małysz zdobył tam jeden złoty medal odzyskując po czterech latach tytuł Mistrza Świata na normalnej skoczni, w konkursie na dużej skoczni zajął czwarte miejsce). Różnica jest taka, że ten trening jest bardziej zróżnicowany i robiony "bardziej z głową". Wydaje mi się, że to, co miałem wykonać, wykonałem w stu procentach. Teraz wszystko będzie zależeć od tego, czy praca zaowocuje. Czy forma przyjdzie w odpowiednim momencie a tego nigdy nie można być pewnym. No i oczywiście dużo zależy od szczęścia. Ja jestem zadowolony z tego, co zrobiłem i na pewno nie można mi zarzucić tego, że coś zaniedbałem.

Skijumping.pl: A czy możesz zdradzić jakieś szczegóły?

Adam Małysz: W porównaniu z poprzednim sezonem, gdy trenowałem z Łukaszem Kruczkiem, to tego treningu było w tym roku więcej. Na pewno było więcej odbić. Nieco inaczej trenowałem siłę. Te ćwiczenia są bardzo podobne do ćwiczeń, które wykonywałem dwa lata temu, gdy Hannu Lepistoe był trenerem kadry. Różnice nie są jakieś kolosalne. Trening to trening. Odbicia to odbicia. Jest oczywiscie kilka rodzajów, ale w końcu trening skoczka sprowadza się do skoków treningowych. Nieco większe są różnice przy treningu siłowym. Można to robić na maszynach, można to robić ze sztangą. Każdy trener ma tu indywidualne podejście. Każdy ma jakieś ulubione metody.

Skijumping.pl: A jakie metody ma Hannu?

Adam Małysz: Hannu oczywiście ma metodę fińską. Czyli sztanga, podskoki ze sztangą, skoki przez płotki i trenowanie różnych rodzajów odbić. Skoków przez płotki było znów bardzo dużo.


Skijumping.pl:Jak układa Ci się współpraca z Hannu?

Adam Małysz: Cenię go za niesamowity profesjonalizm. On potrafi doskonale dobrać obciążenia treningowe po konkretnego zawodnika. Oczywiście teraz jest mu dużo łatwiej, bo ma tylko mnie (śmiech). Współpraca układa nam się doskonale. Znamy się dobrze, bo przecież już współpracowaliśmy. Jego doświadczenie imponuje. On przeprowadzał przecież skoczków od stylu klasycznego do stylu V. A zarazem jest to trener idący z duchem czasu, który nie boi się nowych metod. Są tacy starsi wiekiem trenerzy, którym nie da się wytłumaczyć, że metody z lat 70 czy 80 nie przystają dziś do skoków. Hannu łączy doświadczenie z elastycznością. Myślę, że nie mogłem lepiej trafić.

Skijumping.pl: No własnie ostatnio pojawiła się u was nowinka techniczna. Podczas treningu po każdym skoku od razu oglądasz go na ekranie, słuchając jednocześnie komentarza trenera.

Adam Małysz: Tak, naukowcy stwierdzili, że skoczek najlepiej się uczy, gdy może swój skok zobaczyć jak najszybciej. Poprzednio analizowałem wszystkie skoki dopiero po zakończonym treningu, jeden po drugim. Teraz po każdym pojedynczym skoku oglądam go w zwolnionym tempie, a trener przez krótkofalówkę udziela mi wyjaśnień.

Skijumping.pl: Jak wpadliście na ten pomysł?

Adam Małysz: To było w Lahti. Hannu przyjaźni się z ojcem fińskiego skoczka Kimo Yllriesto. On filmował moje skoki w Lahti i pokazywał mi je później. A któregoś dnia zaprezentował nam ten patent. Obraz z kamerki jest przekazywany drogą radiową prosto do monitora, który stoi koło stanowiska serwismena. Mogę obejrzeć go od razu nawet kilka razy i w zwolnionym tempie. To jest bardzo pomocne, bo wszystkie błędy są od razu widoczne jak na dłoni. Uważam, że to bardzo fajny pomysł. W dodatku łatwiej nam to zrobić, gdy jestem sam, gdybyśmy tak chcieli dużą grupą skoczków, trwałoby to chyba za długo.

Skijumping.pl: Hannu jest znany ze stoickiego usposobienia. Czy okazuje teraz jakies emocje? W końcu przygotowuje jednego z najwybitniejszych skoczków w historii do zwieńczenia jego wspaniałej kariery. Czy bywa nerwowy?

Adam Małysz: Nidy się z tym nie spotkałem. Wiem, że kiedyś miał sprzeczkę z Walterem Hoferem w Lahti. Mnie przy tym nie było, więc nie wiem jak to dokładnie wyglądało. Ale nigdy nie widziałem go w sytuacji, by się złościł czy nawet podniósł głos. To człowiek niesamowicie zrównoważony. Z drugiej strony, mimo że jest Finem, ma ogromne poczucie humoru (śmiech). Fina ciężko przyłapać na uśmiechu. Hannu lubi pożartować. Lubi czasem nawet komuś dociąć. Z tym też dobrze trafiłem, bo ja też jestem taką osobą. Lubię pożartować, lubię zrobić komuś kawał. I choć jestem od niego o połowę młodszy, to nigdy się nie obraża, gdy zrobię mu dowcip, lub gdy z niego zażartuję. Zawsze reaguje uśmiechem. Przyjmuje mnie takiego jakim jestem. W każdej sytuacji potrafi się zachować jak człowiek z klasą.


Skijumping.pl: To pewnie w waszym zespole jest wesoło.

Adam Małysz: Oczywiscie że tak. Lubimy sobie żartować przy każdej okazji. Na przykład gdy gramy w siatkówkę w ramach rozgrzewki. Grywamy we czterech. Zwykle ja gram z Robertem Mateją (asystentem trenera) a Hannu z Maćkiem Maciusiakiem (serwisman). Zawsze sobie dowcipnie dogryzamy gdy zagrania są nieudane, a gdy mi się uda zdobyć punkt to Hannu często żartuje, że to tylko fuksem, bo przecież słabo gram i że bez tego farta nigdy byśmy z nimi nie wygrali (śmiech). A ja też sie mu odwdzięczam, że gdyby nie szczęscie to nawet punkta by z nami nie ugrali.


Skijumping.pl: A czy Hannu zażartował kiedyś w ten sposób po wygranym przez Ciebie konkursie?

Adam Małysz: Nie. Jak przychodzi do zawodów, to już jest poważna sprawa. Co więcej nawet jeśli się zdarzyło kiedyś, że rzewczywiscie wygrałem dzięki szczęściu czy na przykład sprzyjającym warunkom, to zawsze szczerze mi gratulował i nigdy o tym nie wspominał.

Skijumping.pl: Jakim miejscem jest dla Ciebie Vancouver?

Adam Małysz: Pozytywnie mi się kojarzy. To tam w zeszłym sezonie nastąpił przełom na lepsze. To były pierwsze zawody w których mnie poprowadził Hannu, jeszcze przez telefon, gdy zdecydowaliśmy że formuła współpracy z Łukaszem Kruczkiem w moim przypadku się nie sprawdza. I zaliczyłem od razu bardzo dobry występ (po bardzo kiepskiej pierwszej połowie sezonu Adam Małysz zajął na skoczni w Whistler 8 i 4 miejsce - przyp. redakcja). To mnie podniosło na duchu przekonało, że sezon może jednak nie jest stracony. Skocznie w Whistler są specyficzne. Ale dla każdego skoczka będą takie same.

Skijumping.pl: Jak oceniasz Roberta Mateję - byłego skoczka i kolegę z drużyny w roli asystenta trenera?

Adam Małysz: Bardzo dobrze. Zarówno Robert jak i Maciek Maciusiak uczą się szybko wielu rzeczy od Hannu Lepistoe. Myślę, że mają zadatki by być w przyszłości dobrymi trenerami. Są nie tylko bardzo dobrymi kolegami, ale maja oko do skoków. Nie raz dają mi dobre rady.


Skijumping.pl: Kiedy jeździłeś na zgrupowania albo zawody całą kadrą zwykle byłeś w pokoju z Robertem albo z Marcinem Bachledą. A teraz?

Adam Małysz: Sam. Jakoś tak wyszło, bo Robert mieszka z Mackiem, a Hannu też lubi być sam, więc zwykle ja też jestem w pokoju sam.

Skijumping.pl: A nie brakuje Ci czasem trenowania w grupie, z kolegami z kadry?

Adam Małysz: Bywa, że brakuje. W grupie trening wygląda jednak trochę inaczej. Ja nie jestem typem samotnika. Lubię trenować wspólnie z kolegami i cieszę się gdy mam zgrupowania wspólnie z resztą kadry w jednym miejscu. Ale muszę się pogodzić z tym co jest. Po prostu jeśli chcę osiągnąć sukces musze teraz iść trochę inną drogą. Już się do tego przyzwyczaiłem i funkcjonuje to dobrze.

Skijumping.pl: Rozpoczyna się być może najważniejszy sezon w Twojej karierze. Czego oczekujesz od kibiców i dziennikarzy na progu zimy?

Adam Małysz: Potrzebuję przede wszystkim dużo spokoju i wyrozumiałości. Pracę wykonałem solidnie ale może być różnie. Mogą być dobre i złe skoki. Choć ja oczywiście liczę tylko na dobre skoki. Wiadomo, że kibice będa chcieli mnóstwo autografów wspólnych zdjęc, rozmów. Dziennikarze będą chcieli wywiadów. Będą wypytywali w jakiej jestem formie, czemu skaczę tak a nie inaczej, jakie mam przeczucia, czy na pewno zdobędę medal i tak dalej. A ja bym chciał poświęcić się jak najlepszemu przygotowaniu. Skupić się na skokach.

Skijumping.pl: Dziękuję za rozmowę i w imieniu swoim i wszystkich kibiców życzę powodzenia.

Adam Małysz: Dziękuję.

Rozmawiał Marcin Hetnał


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (18193) komentarze: (62)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Minnie początkujący

  Schlieri-fanko, wyczuwam nieznaczną prowokację z Twojej strony - dla KAŻDEGO zawodnika konkursy będą weryfikacją poczynionych przygotowań (swoją drogą nie wiem, z czego konkretnie Adam miałby się potem rozliczać, bo niczego nie obiecuje, a jedynie dzieli się swoimi odczuciami z dotychczasowych treningów).

 • anonim

  Adam Małysz nie będzie musiał się z niczego rozliczać. On jest pracowitym człowiekiem traktuje ten sport serio jest doświadczonym i wspaniałym sportowcem. Wielokrotnie pokazał na co go stać. Powtarzam, że z niczego nie można go rozliczać. On swoje zrobił. Medal z igrzysk to będzie taka wisienka na torcie jego sukcesów:)

 • Schlieri-fanka doświadczony

  Adam będzie musiał się rozliczyć na skoczni z tych słów.

 • anonim

  Powiedziałem tak na luzie a już na mnie naskoczyli stróże poprawności ;)
  A drugi z nich jeszcze obraża kadrę a szkoleniowca nazywa uczniem. W tej sytuacji ja jestem bardziej kibicem niż Ty @E. Nadchodzący zimowy sezon to nie tylko Adam i jego czwarta Olimpiada.

 • anonim

  Hannu Wielce Dopomaga Polakowi :]

 • anonim
  treningi Małysza

  Oczywiście najlepiej od razu poprawiać błędy niż później. To daje szansę na szybsze wyeliminowanie błędu i usystematyzowanie. Ale niektórym można i nawet 100 razy powtarzać i tak zrobią źle.

 • MarcinBB redaktor
  analiza skoków

  Do tej pory było tak, że po każdym skoku następowała analiza za pomocą krótkofalówki. Zawodnik siadał sobie na krzesełku, brał do reki odbiornik i słuchał uwag trenera. Oglądanie wszystkich skoków następowało w szatni po zakończeniu treningu, albo w hotelu. Teraz Adam ma jednocześnie uwagi trenera przez walkie-talkie i podgląd od razu po każdym skoku.

 • Piotr S. profesor
  @ Eugeniusz

  Na pewno nie nazywałbym kadry naszych skoczków w ten sposób bo na to nie zasłużyli. W Libercu, na Mistrzostwach Świata Kamil Stoch miał lepsze wyniki niż Adam Małysz. Pamiętaj, że sam Adam nie wywalczyłby podium w konkursie drużynowym w Planicy. Poza tym Adam ceni swoich kolegów z drużyny i dobrze się o nich wypowiada, tak samu jak o trenerze Łukaszu Kruczku. Dzięki pracy trenerów i zaangażowaniu skoczków Polska może wystawić teraz 6 zawodników do Puchar u Świata. To że Łukasz Kruczek nie miał wielu sukcesów w swojej karierze sportowej nie rzutuje w żaden sposób na to jakim jest trenerem. Trener Norwegów, Mika Kojonkoski nie był wybitnym skoczkiem, ale za to jest świetnym trenerem. Maradona jako piłkarz był znakomity, ale jako trener jest już dużo gorszy. W jednej sprawie masz rację: dobrze, że Adam ma swój sztab szkoleniowy.

 • anonim

  A swoja droga podoba mi sie ze Adas pracuje w odosobnieniu od tej bandy nielotow. Kto to widzial zeby uczen uczyl mistrza?

 • anonim

  @kibic
  dzieciaczku nie porownuj jakosci z kamery z jakoscia z telefonu komorkowego, nawet najlepszy telefon nie da idealnego obrazu co solidna kamera

 • Malyszomaniak bywalec
  @kibic

  Nie masz racji zapominasz o jakości i o zwolnionym tempie.

 • anonim

  Zawsze kręcąc komórką można obejrzeć zaraz po skoku :)
  Asystent kręci skoki kamerą, więc chyba nie gorszą niż komórka ;)
  Wszyscy tak robią. Jeśli nie, to pierwszy z brzegu kibic mógłby im pomóc. Więc chyba główną nowością jest ten oddzielny monitor przy stanowisku serwismena, to na pewno wygodne dla skoczka.

 • anonim
  Ja sie troche martwie...

  zeby nie powtorzyla sie sytuacja z Hannu, kiedy przetrenowal naszych skoczkow przed sezonem...ehhh:)

  I wrecz nie moge uwierzyc, ze do tej pory nie analizowali kazdego skoku treningowego zaraz po tym skoku a dopiero wsystkie razem w hotelu....

  W takiej sytuacji, skoczek mogl wszystkie swoje skoki treningowe oddac z tym samym bledem....

 • vegx redaktor

  @Leonek24
  Szanse od wieku nie zależą, ale od formy. 4 lata temu Adam był bez formy i szukał jej panicznie od TCS. Podejrzewam, że gddyby nie przedwczesny powrót do PŚ i wyjazd na zawody w lotach, gdzie troche sie rozregulował, to byłby już na IO w świetnej formie. Niestety, mimo planu naprawczego i naprawdę olbrzymich postępów w kontekście tego, co prezentował na miesiac przed olimpiada, nie udało się. A brakło niewiele, szczególnie na skoczni normalnej. Dlatego mysle, ze teraz bedac w formie juz od poczatku sezonu, ma ogromne szanse na medal złotego koloru.

 • sledzik16 stały bywalec

  Adam jest bardzo pozytywnie nastawiony może to dobry znak

 • nelsonek9106 bywalec

  Bardzo fajny wywiad. Jestem jakie efekty przyniesie ta współpraca, mam nadzieje,że w sezonie będzie tylko bardzo dobrze.

 • Leonek24 bywalec
  będzie ciężko

  @Marcin BB
  Świetny wywiad.

  Co do szans naszego Mistrza, to mimo całej sympatii, obawiam się, że są teraz dużo mniejsze niż podczas poprzednich igrzysk. Liczę na świetny występ, ale złota się nie spodziewam. Może to pesymizm, ale jak pięknie będzie jak się okaże, że się pomyliłem:)

 • pat początkujący

  co to za konkurs?

 • markos7207 początkujący
  Wyniki konkursu w Rovaniemi

  1 Ville Larinto Finlandia 254,5 95,0/97,0
  2 Janne Ahonen Finlandia 250,0 91,5/97,5
  3 Matti Hautamaeki Finlandia 241,0 91,0/96,0
  4 Kai Kovaljeff Finlandia 240,0 91,0/95,0
  5 Janne Happonen Finlandia 239,5 90,0/96,0
  6 Kalle Keituri Finlandia 234,0 90,0/92,0
  7 Sami Niemi Finlandia 233,0 88,0/95,0
  8 Arttu Lappi Finlandia 225,5 88,0/92,0
  9 Harri Olli Finlandia 220,0 90,0/89,0
  10 Jernej Damjan Słowenia 218,5 89,5/87,5

 • czarnylis weteran

  IO też po staremu? Mam mieszane uczucia...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).