Vancouver 2010: Skoki narciarskie tylko dla mężczyzn

 • 2009-11-17 22:11

Zapadła ostateczna decyzja. Sąd Apelacyjny Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver odrzucił kolejny wniosek skoczkiń narciarskich o włączenie rywalizacji kobiet w skokach do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Marzenia o występie na najbliższej Olimpiadzie zostały ostatecznie rozwiane.

W piątek sędzia Anne Rowless ogłosiła, że apelacja wobec lipcowej decyzji sądu została odrzucona. Nie pomógł argument o dyskryminacji kobiet w skokach narciarskich, co jest łamaniem Kanadyjskiej Karty Praw i Swobód. Sąd Kolumbii Brytyjskiej pozostaje bezsilny wobec wewnętrznych decyzji MKOl.

Mistrzyni Świata Lindsey Van nie kryła rozczarowania: „To moje życie, moja przyszłość (…) Miałyśmy bardzo dobry argument. Myślałam, że będzie inaczej… skoki kobiet są w stagnacji”.

Olimpiada w Vancouver już za 3 miesiące. Wciąż bez udziału skaczących na nartach pań. Pozostaje im jeszcze jedno wyjście - odwołanie do Sądu Najwyższego. Lecz procedury mogłyby potrwać kilka miesięcy, a na to jest już za póżno.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) dopuściła żeńską rywalizację w skokach narciarskich do programu Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Jednak władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego pozostały nieubłagane. MKOl podjął taką decyzję w już 2006 roku.


Alicja Bochenek, źródło: CTV Olimpics
oglądalność: (11107) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  super lubię skoki :-)

  Dziękuję za sport bardzo lubię sporty zimowe.
  Ale się darłem na igrzyskach skakałem z radości Kocham sporty zimowe.
  2 Tygodnie przed igrzyskami byłem przygotowany na wygrano Roku kocham Adama Małysza Kocham Kocham cię Adamku kochany nigdy nas nie zawiedziesz Adam Małysz je bułka banan.
  Kocham cie Kocham Kocham cię :-) Ty nas uratujesz Kochany Adamie Małyszku ty nas nie zawiedziesz mam nadzieję że wy z Justyną Kowalczyk się znacie bo ona raz na igrzyskach była na miejscu 1 ale zrobiłeś karierę i ty Tesz Kowalczykowa

 • anonim
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  PIĘKNE

 • patrycja381 weteran

  szkoda, ze kobiety nie beda skakac na IO. chcialabym zobaczyc konkurs skokow narciarskich kobiet.

 • TAMM profesor

  Skoki kobiet powinny znaleźć się na IO.
  Zwłaszcza, że wbrew temu co niektórzy piszą, zawodniczki starają się o to dłużej niż od tego czy zeszłego roku.
  Tym bardziej, że nie chodzi o nową dyscyplinę, tylko o nową konkurencję.
  O jeden dodatkowy konkurs skoków narciarskich.

 • Adam stały bywalec

  Bardzo dobrze, że kobiety nie będą skakać.

 • Emu doświadczony

  Im już wcześniej nie dano szans, bo przed włączeniem konkurencji do programu olimpijskiego musi być co najmniej 2 razy konkurs rangi MŚ. I tak czekały bardzo długo, już w 2005 r. mówiło się o tym, że skoki kobiet powiny być na MŚ. Poza tym były wyjątki od wyżej wymienionej reguły (najbardziej znany przykład: maraton kobiet) i zasadne wydaje mi się pytanie, czy tu aby nie mamy do czynienia ze złą wolą.
  Tak poza tym ponawiam pytania: co to jest "męski sport"? Co czyni skoki narciarskie "męski sportem" zdaniem zwolenników takiej tezy? Tradycja? Tradycją jest, że czasy się zmieniają.

  Nikt oprócz kobiet nie ma prawa decydować o tym, czym kobiety będą się zajmować.

 • JPW2 weteran

  To bylo do przewidzenia.......... niestety ........

 • anonim

  Te skoki kobiet są na tak marnym poziomie, ze nie ma sie co dziwic decyzji. Nikt by na transmisjach nie zarobil, a tylko stracil... Igrzyska byłyby jedyna szansa dla rozwoju ale coz: bez konkurencji nie ma igrzysk, a bez igrzysk nie ma konkurencji. Koło sie zamyka. Przed Soczi moze byc to samo

 • anonim

  @cham
  nic dodać nic ująć

 • anonim

  @Malyszomaniak

  W takim razie odsyłam cie do postanowień sądów i to już dwóch instancji wydaje mi się, że masz ich za głupców, że wszyscy robią tylko na złość kobietom, że to dyskryminacja itd.
  Oni są w twojej opinii niedouczonymi ludżmi, którzy robią tylko na złość a wnioskuję tak z twoich wypowiedzi.
  Nie wiem może będzie jeszcze trzeci sąd jakiś ale to nadal nic nie da.
  Skoczkiń jest za mało a dyscyplina mało sama w sobie popularna i nie tędy droga aby kilka zawodniczek wysłać na taką imprezę jak Igrzyska z tak niskim poziomem sportowym.
  Natomiast podtrzymuję to co wcześniej napisałam najpierw powinien powstać PŚ kobiet o to powinny zawalczyć tam uzyskiwać dobre i bardzo dobre wyniki a potem dopiero IO.
  Nic nie poradzisz one tak naprawdę za póżno za to się zabrały.

 • sledzik16 weteran

  Według mnie skoki narciarskie to dyscyplina typowo męska

 • Snoflaxe weteran
  @JerzJerzy, cham

  A co to za różnica czy utworzą ten Puchar Świata czy nie? Obecnie Puchar Kontynentalny są to dla kobiet zawody najwyższej rangi (nie licząc imprez mistrzowskich), więc stworzenie dla nich konkursów PŚ byłoby tylko zmianą nazwy, bo jest ich tak mało, że skacząc w zawodach o nazwie PŚ, brakłoby skoczkiń na Puchar Kontynentalny.
  Sama nazwa "Puchar Świata" nie przyciągnie sponsorów i zainteresowania, bo dziś w PK i tak skaczą najlepsze w swoim fachu.

 • Malyszomaniak profesor
  @Fanka

  Siak czy owak przeczytaj historię Pana Szatkowskeigo :) popatrz na zdjęcia pomyśl czy zawsze i wszędzie było tak jak mówisz.

  Popatrz na inne dyscypliny - Czy zawsze i wszędzie tak jest że do tego są potrzebne aż takie ilości kasy ,sponsorów ,kibiców ?

 • cham początkujący

  I bardzo dobrze. Skoki kobiet to nie jest tak popularny sport, by znalazł się na Olimpiadzie. Poza tym zatwierdzenie czegoś takiego nie trwa dzień, tylko kilka lat. Ja w najbliższej przyszłości nie widzę kobiet skoczkiń na Igrzyskach. Niech zorganizują jakiś Puchar Świata, czy inny cykl zawodów i tam rywalizują. Igrzyska to jest poważna sprawa, a skoki kobiet, chyba nie...

 • kamka weteran

  szkoda słów

 • anonim

  Ja niczego nie sprowadzam do kasy ale czytam i słyszę, że po MŚ w Libercu mają same straty, to fakt.
  I chyba nie powiesz mi, że powodzenie dyscypliny nie zależy od zainteresowania nie tylko kibiców ale i sponsorów.
  Wszyscy przeważnie piszą, ze to jakaś dyskryminacja a ja twierdzę, ze takowa nie ma nic wspólnego z tym.
  Jeśli nie ma zainteresowania daną dyscypliną a samych zawodniczek prezentujących jakiś wyższy poziom jest kilka na całym świecie to o czym tu mowa.
  Od początku wiadomo było, ze tak to się skończy.
  Z tego co czytałam za 4 lata na IO zobaczymy kobiety.

 • JerzJerzy bywalec

  Najpierw niech wprowadzą PŚ, rozsławią ten sport. Niech wszystko będzie jak u mężczyzn, ale niech i konkurencja wzrośnie. Obejrzałem z ciekawości MŚ w Libercu i to śmieszne po prostu było, skakały jakieś dzieci po 13-15 lat bo za mało skoczkiń...

 • Malyszomaniak profesor
  @Fanka

  Nie sprowadzaj tego tylko do poziomu pieniądza.
  Czy sport to tylko pieniądze ? Czy po to wszyscy ćwiczą dla kasy?

  Z tekstu jaki napisałaś można wywnioskować ,że jak nie opłaca się to nie należy już robić konkursów o między narodowym poziomie.

 • anonim
  ;(

  :( nic dodać nic ująć, szkoda...

 • anonim

  Dlaczego kobiety jeszcze nie mają PŚ tak jak u Panów.
  MŚ już były zainteresowanie kibiców nikłe zaledwie garstka kibiców na stadionie do dziś organizatorzy liczą straty z powodu tych MŚ ogólnie.
  Zawodniczek, które prezentują jakiś wyższy poziom jest zaledwie kilka ja nie twierdzę, że kobiety nie mają brać udziału w IO ale to wszystko za póżno zrobiły, zbyt małe zainteresowanie i podejrzewam, że na tych IO ta konkurencja przyniosłaby same straty chyba, że znalazłby się jakiś sponsor, który by je wyrównał.
  Tak już dziś jest kasa rządzi światem i sportem to smutne ale prawdziwe ale za 4 lata mają podobno obiecane IO, to kawał czasu na to aby się bardzo dobrze przygotować.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl