Walter Hofer: "Na IO FIS jest tylko gościem"

 • 2009-11-29 21:12

Podczas inauguracyjnych zawodów PŚ w Kuusamo nie mogło obyć się bez pytań do Waltera Hofera, odnośnie nowego systemu oceniania skoków i nieoczekiwanego powrotu do starych zasad w pierwszej części sezonu.

"W czasie lata otrzymaliśmy szansę od kongresu FIS na przetestowanie nowego systemu punktacji w skokach i w kombinacji. Rezultaty tych prób były bardzo pozytywne, więc komisja do spraw skoków przedstawiła radzie FIS prośbę o przedłużenie okresu próbnego na najbliższy sezon zimowy. Rada FIS zgodziła się, jednak tylko w przypadku drugiej części sezonu. Rozpoczniemy zatem sezon starymi zasadami, natomiast końcówka Pucharu Świata będzie rozgrywana według nowej punktacji" - tłumaczy Hofer.

"W kombinacji norweskiej wszyscy jednogłośnie poparli nowy system, podczas gdy w skokach jeden z znaczących związków był przeciwny. To mogło wpłynąć na decyzję rady FIS o zastosowaniu nowych zasad tylko w części zawodów. Od początku sezonu będziemy pokazywać jednak wszystkie informacje odnośnie wiatru (plansze, grafiki), aby dać kibicom możliwie pełen pogląd na aktualną sytuację na skoczni" - dodaje dyrektor Pucharu Świata.

"Rada FIS ma osobne komitety do spraw poszczególnych dyscyplin. To są jednak jedynie komitety techniczne, odpowiedzialne za sportową część danej dyscypliny. Rada FIS to ciało polityczne i są przez nie brane pod uwagę wszystkie możliwe czynniki i aspekty. Nie jest więc wielką niespodzianką, że tak duża zmiana ma być wprowadzana krok po kroku, stopniowo. Przecież przez trzy miesiące drastycznie zmieniliśmy dyscyplinę. Musimy poczekać na większą ilość danych, zanim to wszystko wejdzie w życie" - wyjaśnia Austriak.

"Teraz możemy porównać funkcjonowanie nowego systemu w kombinacji norweskiej ze starym systemem w skokach narciarskich. Na koniec sezonu będzie to znakomite źródło informacji,do przygotowania finalnej propozycji dla rady FIS. Zawsze gdy próbuję wytłumaczyć nowy system to brzmi on skomplikowanie. Proponuję więc po prostu zobaczyć go w praktyce, na ekranie telewizorów, to naprawdę znacznie prostsze niż się wydaje. Naszym celem jest, aby skoki pozostały przejrzyste i zrozumiałe dla kibiców" - uważa Hofer.

"W skokach mamy do czynienia z rozgrywkami na trzech szczeblach - z Pucharem Świata, z Mistrzostwami Świata i z Igrzyskami Olimpijskimi. Nie możemy zawsze stosować wszystkich zasad do każdej z tych kategorii. W przypadku Igrzysk, FIS jest jedynie gościem, a nie gospodarzem imprezy. IOC odpowiednio wcześniej ustala z nami, według jakich zasad dane dyscypliny będą rozgrywane. Te homologacje mają miejsce 8 miesięcy przed Igrzyskami. To właśnie wtedy wszystkie związki narciarskie muszą ostatecznie zaakceptować zasady. Potem już tylko IOC może dokonać wszelkich zmian. Muszą oni przecież przygotować wszystkie systemy informacyjne, ulotki, serwisy danych itp. Igrzyska odbędą się więc zgodnie ze starymi regułami"- zakończył Walter Hofer.


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6874) komentarze: (37)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Krzysiek początkujący

  I bardzo dobrze że jesteś tam tylko gościem
  Już wystarczająco mieszacie i oszukujecie w Pucharze Świata.
  Najwyższy czas żeby usunąć tych oszustów z fisu

 • tereska887 początkujący
  Huberts51 i alfons6669

  też bym chciała, żeby Polacy wygrywali, ale nie patrze na to tak jak wy....mówicie, że Hofer przesadził nie dopuszczając Adama Małysza do zawodów...bo nawet nie było protestu, żeby Małysz dopuścić do zawodów..protestu nie było, ponieważ nie było do niego podstaw...było jeszcze kilka skoczków, którzy także mieli pecha i mieli zły wiatr...niestety tak czasami bywa.......a co do tego, że II grupę w dróżynówce odwołali, to też nie mogę zrozumieć dlaczego mówicie, że to dla Austrii odwołali tą grupę....przecież to nie tylko Andreas Kofler wtedy źle skoczył...wszyscy prócz Krzysztofa Miętusa skoczyli źle,,,wiec nie dziwnie się, że odwołali tą grupę, chcociaż też chciałabym żeby tego nie zrobli bo jestem Polką, ale postawcie się na miejscu innych krajów, gdyby naprzykład tylko taki Jakub Janda skoczył dobrze, to pewnie w Czechach odbywałabym się teraz taka dyskusja jak tutaj, bo oni też chcieliby, żeby wtedy grupy Jakuba Jandy nie odwoływali....
  A jeżeli chcodzi jeszcze o to, że zawsze NIBY wszystko idzie na korzyść Aaustrii, to przypomnijcie sobie zeszły sezon, kidy to Andreas Kuettel wygrł, bo odwołali drugą serię...A przecież Andreas Kuettel nie jest Austriakiem...I wtedy żaden Auatriak nie wygrał......

 • anonim

  @ tereska887

  Jasne, że Hoffer o tym nie decydował sam ale musiała to zatwierdzić jakaś Rada i byli tam obecni przedstawiciele związków było to przecież nawet tutaj, Austriacki Związek był jedynym, który się nie zgodził na wprowadzenie nowych zasad, a że są bardzo znaczącym Związkiem więc przepis upadł.
  Nie całkiem, bo nadal będzie testowany w niektórych tylko konkursach ale to oni sie nie zgodzili aby wprowadzony został na cały sezon.
  I mam nadzieję, że po skoku Austriaka więcej nic nie bedą powtarzać, bo człowieka szlag może trafić jak Polacy skakali świetnie po skoku Miętusa byliśmy na 1 miejscu a tu po skoku Koflera wszystko anulują czy to w porządku ? co to oni są ? Jakimiś kurka bogami i muszą wygrywać za to nie raz dostana po nosie w tym sezonie.Bo widać, ze nie skaczą równo.

 • Huberts51 bywalec
  alfons6669

  wiem ze nie bylo konkretnie w nas wycelowane to zagranie ale chodzi mi o to ze moglismy zajac naprawde dobrą pozycje o ile nie wygrac! od razu austriakom wlos by z glowy nie spadl! skandal! obysmy im pokazali w nastepnych zawodach! :)

 • Snoflaxe stały bywalec
  @Huberts51

  Uważam, że powtórzenie drugiej grupy w pierwszej serii nie było wycelowane konkretnie przeciwko Polakom, tylko zastosowane zostało dla korzyści Austriaków. To jest skandal, żeby po krótszym skoku Austriaka wznawiano serię. Owszem, kilku ostatnich skoczków tej grupy miało bardzo złe warunki, ale gdyby Kofler skoczył daleko, zapewne powtórka nie miałaby miejsca.

 • anonim

  nowe zasady pojawiły się na PŚ w kombinacji. wg nich zawodnik np. sam decyduje, z której belki wystartuje i może za to zdobyć dodatkowe punkty za rozbieg, albo stracić, jeśli przez to wypadnie gorzej przez aktualne warunki atmosferyczne. to metoda dla odważnych.
  co do krytyki pod adresem Hofera i Tepesa zastanawia mnie, czy większość komentujących ma pojęcie o temacie.

 • kamka początkujący

  ehh szkoda słów

 • Huberts51 bywalec
  :/

  Hofer tym razem przesadziles! nie tylko jesli chodzi o Adama ale o zespół na drużynówce!

  byla juz masa przypadkow kiedy austriacy fartem wygrywali! tyle razy! a tutaj jedna szansa dla polakow po skoku mietusa a ta menda przerywa zawody i wznawia gupe skaczących! skandal! wszystko szykowane pod austriakow!://////////

  jak tak dalej pojdzie to bedzie nowa zasada w skokach! czyli przerywanie zawodow na korzyść austrii!

  co do nowych zasad to jestem przeciw! w tym sporcie chodzi o pokonanie natury! jak mowil Szaran!

 • sledzik16 stały bywalec

  Na IO będzie normalny system oceniania

 • anonim

  wole czyste zasady niż bełkot Szaranowicza

 • anonim
  Skoki zaczynają być smutną parodią...

  Gdzie się podzieją te emocje i przewidywania po każdym skoku? Teraz nie będzie można porównywać odległości zawodników. Nie zabrzmi głos Szarana mówiący: "No i teraz popatrzmy na noty, tutaj była z pierwszej serii strata 2,5 punkta, więc może być ciekawie, chyba jednak Adam wygrał!". Dopóki na niebieskim polu nie pojawi się cyferka, będziemy skazani na niepewność i to mnie dręczy. Piękno sportu, które polega na jego nieprzewidywalności, zostanie zabite przez komputerowe metody. Nie będzie tak wielu zaskoczeń i niespodziewanych rezultatów - Tip Top każdy skok i ten sport stanie się suchy jak piach na saharze.

 • tereska887 początkujący

  mówcie*

 • tereska887 początkujący

  Hahahaa,,,i co teraz powiedzą osoby, które uważały, że Wlater Hofer wycofał te nowe zasady dla Austriaków?Walter Hofer jest za nowymi regułami, wiec nie mówie mi, że dlatego, ze austriacki związek narciarski nie zgodził sie na nowe regułu Walter Hofer nie wprowadził nowych reguł...a propo, to nie on o tym decydował...

 • popo30 początkujący
  nowe zasady

  a we francji pisza za te nowe zasady zostaly odsuniete poniewaz austryjacy liczacy sie bardzo w swiecie skokow zazadali zeby pozostac przy starych zasadach


  a z drugiej strony jesli to by byla prawda to moze by im bylo na reke zeby nowe zasady powrucily pod koniec sezonu bo zawsze jakos mozna zmienic wyniki pozostalych skoczkow my i tak widzimy co oni pokaza

 • Divine JazOOn początkujący
  oby

  i to niemile widzianym gościem.

 • Damian375 początkujący
  Tojneja

  Tonjeja napisz do mnie na Gadu Gadu : 8711394 - mieszkam w Kłodzku - Dolnyśląsk...

 • vegx redaktor

  @tonieja (*188.121.8.34)
  Adama takie wpadki nie dyskredytują, co udowodnił wielokrotnie. Wrecz przeciwnie, po slabym wynku potrafi jeszcze bardziej sie zmotywowac i skoncentrowac.
  Zreszta, daleko nie trzeba patrzec, juz w druzynowce pokazał, że stać go na bardzo wiele i tej porazki (przez wiatr) nie bierze sobie do serca. Podobnie bylo w Willingen 2007, kiedy tez przez jury zamiast zyskac punkty, to stracil do lidera albo w Oslo 2007, kiedy cudem wyszedł z opresji i wszyscy sie martwili, jak ta sytuacja wplynie na niego (w Planicy mial walczyc o KK). Ale okazalo sie, ze nie ma sie czegos obawiac, bo Adam jest za starym lisem, zeby sie przejmowac i wtedy w Planicy wygral bezapelacyjnie 3 razy!
  Teraz moze byc podobnie, bo wie na co go stać!

 • anonim
  Oby był medal na igrzyskach :))

  A wie ktoś może ile mniej-więcej trzeba zapłacić za taki wyjazd do Harrachova na konkurs? Mieszkam na Dolnym Śląsku i byłoby mi to nawet bardziej na rękę niż podróż do Zakopanego... Może ktoś był i się orientuje? (chodzi głównie o koszt wstępu na taki konkurs PŚ...)

 • czarnylis weteran
  @tonieja

  Nie martw się. Takie wpadki jak ta pojedyncza w Kuusamo Adama nie deprymują, wręcz przeciwnie, wyzwalają w nim taką sportową, pozytywną złość. Jestem pewien, że sprawi nam i sobie jeszcze sporo radości.

 • anonim
  Coś mi się wydaje, że Małysz jednak nic nie zdobędzie w tym sezonie...

  Mam dziwne przeczucie - jest świetnie przygotowany, widać formę i chęć walki o najwyższe lokaty, ale obawiam się, że po tym nieudanym starcie w Kuusamo ujdzie z niego powietrze... Adaś już nie te lata, forma może nie utrzymać się do końca sezonu, a na pewno w odnoszeniu sukcesów nie pomogą mu organizatorzy... Cholernie się boję, chciałbym jeszcze kiedyś być świadkiem spektakularnego zwycięstwa Małysza, ale może być już na to za późno. Mimo wszystko wierzę i liczę na Adama, bo tak długo jak on skacze, ten sport jest piękny. Nam pozostaje tylko się cieszyć, że żyjemy w jego czasach...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).