LGP 2003 - Wielka niewiadoma?

  • 2003-08-06 16:07
Zimowy sezon dobiegł końca. Po raz pierwszy w historii Kryształową Kulę 3 raz z rzędu zdobył Adam Małysz. Teraz kibice z całego świata czekają na kolejne zawody, które już 9.08 rozpoczną się w niemieckim Hinterzarten konkursem drużynowym. Zaplanowano cztery konkursy indywidualne, które rozegrane zostaną w Hinterzarten (10.08.2003), Courchevel (14.08.2003), Predazzo (28.08.2003) i Innsbrucku (30.08.2003).

Który ze skoczków ma największe szansę wygrać tegoroczne Letnie Grand Prix? Na podstawie analizy dokonań zawodników podczas sezonu 2002/03 oraz letnich zawodów w ciągu ostatnich lat można wytypować czterech potencjalnych zwycięzców: Andreasa Widhölzla, Svena Hannawalda, Janne Ahonena i Mattiego Hautamäkiego.

Austria: Martin Höllwarth, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Christian Nagiller, Reinhard Schwarzenberger, Stefan Thurnbichler, Andreas Widhölzl. ((Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 1)

Andreas Widhölzl był niepokonany podczas ubiegłorocznego Letniego Grand Prix. Zwycięstwo dał sobie wydrzeć tylko w ostatnim konkursie, w austriackim Innsbrucku, gdzie triumfatorem został jego rodak Martin Hölwarth. Nie miało to jednak wpływu na klasyfikację końcową. W 2001 roku Austriak był 2, a a wcześniej w 1999 - 5. W Pucharze Świata 2002/2003 zajął 3 miejsce, ustępując tylko Adamowi Małyszowi i Svenowi Hannawaldowi. Z nielicznymi wyjątkami znajdował się zawsze w pierwszej 10, co stawia go w gronie faworytów. Grozny może być także Martin Hölwarth, który dwukrotnie był 4 w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Wielu kibiców ciekawi zapewne jak spiszą się młodzi austriaccy zawodnicy, którzy tak wspaniale radzili sobie na skoczniach całego świata minionej zimy. Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Christian Nagiller- ci zawodnicy są z pewnością w stanie zagrozić swoim starszym i bardziej doświadczonym rywalom.

Każdy kibic ekipy z Austrii zauważy brak dwóch czołowych zawodników tej utytułowanej drużyny - Floriana Liegla oraz Andreasa Goldbergera. Popularny "Goldi" wciąż dochodzi do pełni formy po operacji, jaką przeszedł tej wiosny i prawdopodobnie pojawi się w międzynarodowych zawodach najszybciej podczas Letniego Grand Prix w Predazzo. Natomiast nie do końca jasna jest absencja "Flo", jednak wiele mówiło się nieoficjalnie o bardzo słabej dyspozycji tego zawodnika i trudnościami z dostosowaniem się do nowych kombinezonów, zgodnych z nowymi standardami FIS.

Niemcy:
Kadra A: Sven Hannawald, Stephan Hocke, Maximilian Mechler, Michael Neumayer, Martin Schmitt, Georg Späth i Michael Uhrmann. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 4)
Kadra B: Ferdinand Bader, Frank Löffler, Frank Ludwig, Michael Möllinger, Julian Musiol, Jörg Ritzerfeld, Stefan Pieper.

Jedyne jak do tej pory zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix Sven Hannawald zdobył w 1999 r. W ubiegłorocznych zawodach nie startował ze względu na operację kolana. W zakończonym już sezonie zimowym Niemiec zajął 2 miejsce w rankingu, zwyciężająć w aż 6 konkursach. Nie można zapo,nieć, że wielkim atutem Svena będzie występ przed własną publicznością w Hinterzarten. Trudno oczekiwać wspaniałych wyników od Martina Schmitta. Niemiecka gwiazda wciąż nie może odnalezc wspaniałej formy sprzed ponad dwóch lat. Miłą niespodziankę może za to sprawić młody Stefan Pieper, który niedawno został niespodziewanie nowym Mistrzem Niemiec. Ogólnie jednak ostatnie wyniki niemieckiej kadry nie napawają kibiców optymizmem i nie zanosi się na to, że w Hinterzarten zwycięży któryś z Niemców. Nie wolno jednak zapominać, że skoki narciarskie są sportem nieprzewidywalnym i teoretycznie wszystko może się tutaj wydarzyć.

Finlandia: Janne Ahonen, Janne Happonen, Matti Hautamäki, Tami Kiuru, Arttu Lappi, Veli-Matti Lindström. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 2)

Faworytem zbliżających się zawodów jest Janne Ahonen. Mimo, iż końcówka sezonu 2002/03 nie była dla niego udana, to w rezultacie i tak zajął wysoką 4 lokatę w klasyfikacji generalnej. Ten fiński skoczek ma bogate już doświadczenia podczas letnich zawodów. Od roku 1995 roku zajmował miejsca w czołowce tabeli końcowej ( ´95r.- 5, ´96r.- 5, ´98r.- 4, ´99r.- 3, 2000r.- 1, 2002r.- 2). Najmłodszy spośród kandydatów do zwycięstwa jest Matti Hautamäki, który na Mistrzostwach Świata we włoskim Predazzo był 2. Forma Fina rosła z konkursu na konkurs. Gdyby sezon 2002/03 trwał dłużej, Matti mógłby pomieszać szyki prowadzącym, Małyszowi i Hannawaldowi. Teraz będzie miał okazje do rewanżu z Niemcem, bo Polak zapowiedział rezygnację z Letniego Grand Prix. Może nastąpi jednak nieoczekiwana zamiana miejsc i pojawi się zwodnik, na którego nikt nie stawia? Tym czarnym koniem może być: pochodzący z Finlandii Veli-Matti Lindström, oddający w Planicy bardzo dalekie skoki. Kto wie, czy rewelacją tegorocznego LGP nie okaże się Janne Happonen, który został niedawno sensacyjnym zwycięzcą "Letniego Pucharu Finlandii", pokonując przy okazji samego Janne Ahonena, a także bardzo dobrze spisującego się w zawodach COC Akseli Kokkonena.

Norwegia: Jon Aaraas, Anders Bardal, Kim-Roar Hansen, Tommy Ingebrigtsen, Roar Ljoekelsoey, Sigurd Pettersen, Björn Einar Romören, Henning Stensrud. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 3)

Zapewne jedyne nieznane dla polskich kibiców nazwisko to pierwsze z wymienionych - Aaraas. Jest to mlody 17-letni skoczek, który w ostatnim sezonie stanal na najwyzszym stopniu podium podczas mlodziezowej olimpiady w Slowenii, kiedy to wygral na skoczni K-90. Niestety tym samym w zespole zabraklo miejsca dla Larsa Bystoela, mimo ze ten jest zawodnikiem kadry A Norwegii. Generalnie w norweskiej kadrze daje sie zauwazyc optymistyczne nastawienie do nadchodzacego sezonu, tym bardziej zas cieszy Norwegów fakt, iz po zmianach w przepisach FIS-u krajowi temu przypada 8 miejsc startowych zamiast 5, jak to bylo poprzednio. Ciekawi forma rewelacyjnie spisujących się przez większą część minionego sezonu Sigurda Pettersema, Bjoerna Einara Romoerena, a także Roara Ljoekelsoeya.

Japonia: Noriaki Kasai, Hideharu Miyahira, Kazuyoshi Funaki, Akira Higashi, Yusuke Kaneko. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 5)

W japońskiej kadrze na LGP znajdują się głownie starsi, doświadczeni zawodnicy. Wyjatkiem jest tutaj Yusuke Kaneko, który mimo iż ma już 27 lat, jedyne swoje sukcesy odnosił jak dotąd w Pucharze Kontynentalnym. Japońscy kibice mogą liczyć na dobry występ Noriakiego Kasai, który zajął ostatnio drugie miejsce w letnich zawodach rozgrywanych w Japonii. Funaki i Miyahira spisali się w tych zawodach nieco słabiej. Za Kasaim przemawiają także wyniki osiągane przez niego zimą (dwa brązowe medale w konkursach idywidualnych podczas MŚ w Predazzo).

Słowenia: Rok Benkovic, Damjan Fras, Robert Kranjec, Primoz Peterka, Peter Zonta. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 7)

W słoweńskiej kadrze nie ma żadnych zmian. W drużynie znalezli się ci sami zawodnicy, którzy zimą walczyli o punkty w Pucharze Świata. Liderem wydaje się być Robert Kranjec, który najlepiej spisywał się na ostatnich zgrupowaniach. Trudno powiedzieć coś o formie pozostałych kadrowiczów, gdyż nie startowali oni w ostatnich zawodach Pucharu Kontynentalnego.

Polska: Wojciech Skupień, Tomisław Tajner, Wojciech Tajner, Grzegorz Sobczyk. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 6)

Obecnym liderem polskiej kadry jest z pewnością Wojciech Skupien, który zaliczył ostatnio świetne występy w zawodach COC w Garmisch Partenkirchen (4 i 3 miejsce). To głównie na jego dobry występ liczą polscy kibice. Pozostali zawodnicy spisują się w Pucharze Kontynentalnym niezle, ale bez rewelacji. Dużym wzmocnieniem byłby dla polskiej reprezentacji udział w konkursie drużynowym Marcina Bachledy, jednak starty w LGP mogłyby być dla tego skoczka zbyt dużym obciążeniem, gdyż w zawodach COC walczy on o dodatkowe miejsce dla polskiej kadry na zimowy PŚ.

Szwajcaria: Simon Ammann, Andreas Kuettel, Marc Vogel, Marco Steinauer. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 8)

Letnim Mistrzem Szwajcarii został Andreas Kuettel, który w sezonie zimowym zaliczał fatalne występy. Byż może zimowe niepowodzenia powetuje sobie w Letnim Grand Prix. W dobrej formie znajduje się także Simon Ammann, który Mistrzostwo Szwajcarii przegrał z powodu lądowań bez telemarku, ,a skakał równie daleko co Kuettel. Pozostała dwójka znacznie odstaje formą i raczej nie będzie się liczyła w walce o najwyższe pozycje w LGP.

Czechy: Lukas Hlava, Jakub Janda, Jakub Jiroutek, Jan Matura. Jan Mazoch, Jiri Parma. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 9)

W najlepszej formie znajdują się ostatnio Jakub Janda i Jan Mazoch, i prawdopodobnie to ci zawodnicy będą odgrywali decydującą rolę w walce o jak najwyższe miejsce w konkursie drużynowym. Problemy z formą ma Jan Matura, który jakiś czas temu zmuszony był przerwać treningi z powodu choroby.

Francja: Emmanuel Chedal, Nicolas Dessum, David Lazzaroni, Maxime Remy, Remi Santiago. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 11)

Francuzi słabo spisują się w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Jedynym zawodnikiem, który dotychczas punktował jest Emmanuel Chedal.Wyglada więc na to, że Francja nie będzie się liczyć w zmaganiach drużynowych.

Włochy: Giancarlo Adami, Marco Beltrame, Alessio Bolognani, Stefano Chiapolino. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 10)

Po zakończeniu kariery przez Roberto Cecona Włosi nie mają w swoim składzie zawodnika mogącego walczyć z takimi zawodnikami jak Niemcy czy Austriacy. Sukcesem będzie dla włoskiej drużyny każde miejsce poza ostatnim.

Białoruś: Dmitrij Afanasenko, Maxim Anismov, Ilja Skakun, Aleksandr Swetlov. (Przewidywane miejsce w konkursie drużynowym - 12)

Liderem białoruskiej reprezentacji jest Maxim Anisimov, który całkiem niezle spisuje się w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Jednak w konkursie drużynowym sukcesem będzie dla Białorusi dostanie się do pierwszej dziesiątki.

Lista Startowa Zawodników
na konkurs w Hinterzarten 10.08.2003
ZawodnikKraj
Höllwarth, MartinAUT
Kofler, AndreasAUT
Morgenstern, ThomasAUT
Nagiller, ChristianAUT
Schwarzenberger, ReinhardAUT
Thurnbichler, StefanAUT
Widhölzl, AndreasAUT
Afanasenko, DmitrijBLR
Anismov, MaximBLR
Skakun, IljaBLR
Swetlov, AleksandrBLR
Hlava, LukasCZE
Janda, JakubCZE
Jiroutek, JakubCZE
Matura, JanCZE
Mazoch, JanCZE
Parma, JiriCZE
Jüris, JaanEST
Salumäe, JensEST
Ahonen, JanneFIN
Happonen, JanneFIN
Hautamäki, MattiFIN
Kiuru, TamiFIN
Lappi, ArttuFIN
Kokkonen, AkseliFIN
Chedal, EmmanuelFRA
Dessum, NicolasFRA
Lazzaroni, DavidFRA
Remy, MaximeFRA
Santiago, RémiFRA
Adami, GiancarloITA
Beltrame, MarcoITA
Bolognani, AlessioITA
Chiapolino, StefanoITA
Kasai, NoriakiJPN
Miyahira, HideharuJPN
Funaki, KazuyoshiJPN
Higashi, AkiraJPN
Kaneko, YusukeJPN
Karaulov, IvanKAZ
Tachtahunov, AsanKAZ
Zhaparov, Radik KAZ
Choi, Heung ChulKOR
Kang, Chil KuKOR
Kreuzer, ChristophNED
Aaraas, JonNOR
Bardal, AndersNOR
Hansen, Kim - RoarNOR
Ingebrigtsen, TommyNOR
Ljoekelsoey, RoarNOR
Pettersen, SigurdNOR
Romören Björn EinarNOR
Stensrud, HenningNOR
Tajner, WojciechPOL
Skupien, WojciechPOL
Sobczyk, GrzeorzPOL
Tajner, TomislawPOL
Kozevnikov, SergeyRUS
Benkovic, RokSLO
Fras, DamjanSLO
Kranjec, RobertSLO
Peterka, PrimozSLO
Zonta, PeterSLO
Ammann, SimonSUI
Küttel, AndreasSUI
Steinauer, MarcoSUI
Vogel, MarcSUI
Mesik, MartinSVK
Jaafs, KristofferSWE
Aren, AndreasSWE
Denney, JimUSA
Jones, ClintUSA
Schwall, TommyUSA
Hannawald, SvenGER
Hocke, StephanGER
Mechler, MaximilianGER
Neumayer, MichaelGER
Pieper, StefanGER
Schmitt, MartinGER
Späth, GeorgGER
Uhrmann, MichaelGER
Bader, FerdinandGER
Bracht, KaiGER
Duffner, ChristofGER
Herr, AlexanderGER
Klausmann, DanielGER
Ludwig, FrankGER
Musiol, JulianGER
Reichel, FrankGER
Ritzerfeld, JörgGER


Wykorzystano materiały przygotowane przez "Aishę"

Skia&simimanka, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6374) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    Goldi

    Goldi nie startuje w Hiza!

  • Redakcja redaktor
    lista startowa i goldi

    Cóz - podalismy jedynie to co podają organizatorzy jako aktualną liste na dzien 5.08.2003. Ale już naniosłem poprawkę -dziekuje za szybkie uwagi.

  • anonim
    Przewidywane miejsce

    Duża doza optymizmu jeśli chodzi o miejsce w konkursie drużynowym . Szóste miejsce z Małyszem i Bachledą byłoby trudne do osiągnięcia.
    Ten skład może powalczyć chyba o 9 ,10 miejsce z Włochami i Francuzami.
    Słoweńcy są lepsi o klasę a Czesi i Szwajcarzy też z Drużyną pod przewodem Tonia wygrają

  • kaja początkujący
    drużyna

    Bardzo ciekawa interpretacja , zwłaszcza miejsce naszej druzyna. Chciałabym by tak było, ale wygranie ze Słowenią w takim składzie pozostaje tylko pobożnym życzeniem.

  • Radek weteran
    Letnie GP

    Dziękuję autorowi za wspaniały artykuł. Jesteście najlepszym europejskim serwisem poświęconym skokom narciarskim. Zgadzam się jednak z Kają, że przewidywane przez Was miejsce naszej reprezentacji w konkursie drużynowym pozostaje jedynie w sferze marzeń i pobożnych życzeń. Ale i tak kibicuję naszym chłopakom! Trzymam także kciuki za Austrię, Finlandię i Japonię. Pozdrawiam wszystkich fanów skoków narciarskich.

  • anonim

    Nieoficjalnie wiadoa że Liegl został powołany do służby wojskowej

  • Redakcja redaktor
    miejsce Polakow

    Cóż - ja osobiście stawiałbym także na zamienienie miejscami Polaków i Słoweńców :), niemniej jest to subiektywna opinia autorki tekstu i każdy może typować inaczej :)

  • anonim
    ogólnie skoki

    Ludzie gdzie wogule mozna obejrzeć te widowisko ?

  • anonim
    do aNAKONDY

    Na Eurosporcie i ARD

  • anonim
    Hmmm...

    Mam nadzieę że Eurosport spisze się jak należy ! :)

  • anonim

    Nie chce być złośliwy ale z dwoma Tajnerami w składzie to będzie nam ciężko o szóste miejsce;] Cieszy na pewno forma Skupnia zobaczymy czy sie potwierdzi tak czy siak powodzenia!!!

  • anonim

    W Hinterzarten wygra reprezentacja Austri albo Finlandii, nasi bedą ok. 7-9 miejsca. Buźka!!!

  • anonim
    Dla mnie to oznacza koniec...

    Nie ! Nie ! Nie ! czemu on mi to zrobil.. specjalnie zalozylam satelite zeby zobaczyc jak sobie radzi na igielicie i wszystko szlag trafil... nie wierze ze nie bedzie Flo!!!! nieee!!! Emilt skad ta wiadomosc o wojsku ??? Jezus Maria jak on pojdzie do wojska to koniec...

  • anonim
    Prognozy

    Autor chyba jest niepoprawnym optymistą jeśli chodzi o miejsce Polaków w drużynowym...
    Jeśli chodzi o "Flo" to są już dwie wersje:
    1. niemożność dostosowania się do nowych kombinezonów
    2. upomniała się o niego armia
    Zobaczymy, co Norwegom dał trening w bardzo obcisłych strojach biegaczy...
    Żałuję tylko, że nie będę mogła oglądać "na żywo"... :-(

  • anonim
    do Emitta

    Dzięki !!

  • anonim
    Może być całkiem, całkiem...

    Na pewno mądrzejsi będziemy jutro ok 16 - czyli po treningu. A jeśli chodzi o miejsce Polaków, to na razie wstrzymałbym się z degradowaniem ich poniżej miejsca 6. Pamiętajmy: w drużynie skacze 4 skoczków. I o ile w Austrii, Finlandii czy Norwegii na pewno powinno się 4 skaczących równie daleko znaleźć, to już w Słoweni j Japonii nie był bym tego taki pewien a w przypadku Niemców już wogóle. Dlatego, że np Martin Schmitt wystąpi na 100 % (wymogi pozaspotrowe) a jego forma, delikatnie mówiąc, nie jest optymalna. Będzie Hanii i Pieper, ci są stabilni, ale 4 skoczek ekipy niemieckiej może okazać się dużo słabszy od najsłabszego Polaka. A w polskiej ekipie ostatnio zauważalna jest zadziwiająca "solidarność" - jak Marcin B miał słabsze dni - od razu znalazł się Wojtek S. Właśnie 2 Wojtków od Kuttina powinno być siłą napędową zespołu. Grzegorz S. i Tonio T. wystarczy że będą skakali na poziomie najlepszych konkursów PK z lipca.

  • anonim
    typowanie

    ja bym wcale nie obstawiała że austria wygra - raczej typowałabym 3y druzyny do zwycięstwa - pamiętacie co było na mistrzostwach świata - austriacy zawiedli... dlatego stawiam że austria owszem ale także finowie i norwedzy to faworyci do zwycięstwa ale wcale nie zdziwiłabym się gdyby jeszcze do rywalizacji - mimo wszystko włączyli się niemcy - w końcu będą u siebie... jak spiszą sie polscy zawodnicy... bardziej ciekawi mnie jak poradzą sobie w konkursie indywidualnym w towarzystwie bądż co bądz o klase lepszych zawodników niz w pucharze kontynentalnym... pytań mnóstwo sie nasuwa, spekulacji, poczekajmy więc do niedzieli kiedy to wszystko sie wyjaśni...

  • anonim

    Liegl też nie błyszczał w COC zanim zaczął
    skakać w pucharze świata. Wchodził do trzydziestki w COC sporadycznie a kiedy wchodził to w słabo obsadzonych konkursach
    w Ameryce.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl