Odskocznia - pół żartem, pół serio: Ach ci twardziele czyli spadające gwiazdy

 • 2010-03-22 19:38

Na wstępie zaznaczam, że rzecz będzie o upadkach, a nie wzlotach, przedstawionych w sposób nieobiektywny, a na dodatek w krzywym zwierciadle. Osoby śmiertelnie poważne bądź też doszukujące się głębszego sensu w czytanych artykułach proszę o uprzejme zignorowanie niniejszego. Dokonawszy stosownego ostrzeżenia przechodzę do meritum.

Wolfgang LoitzlWolfgang Loitzl

Każdemu skoczkowi zdarza się niezgodne z przeznaczeniem użytkowanie obiektu sportowego w sytuacjach, gdy przegrywa nierówną walkę z grawitacją. Tylko nieliczni jednak potrafią, wykazując się niewiarygodną sprawnością, z wdziękiem zamienić potencjalnie groźny upadek w godny produkcji hollywoodzkich wyczyn kaskaderski.

Wysoką pozycję w moim prywatnym rankingu dokonań spadających gwiazd zajmuje Wolfgang Loitzl, który sześć lat temu stoczył się z rozbiegu podczas zawodów pucharowych w Zakopanem. Wredni polscy dziennikarze po dziś dzień wytykają mu kompromitujące potknięcie, co bezdyskusyjnie najprzystojniejsza gwiazda teamu Austria znosi z anielską cierpliwością, wykazując się wbrew opiniom prześmiewców najwyższej klasy kompetencją w oddawaniu skoków idealnych stylowo.

Odkąd niemal równie urodziwy Morgi wdarł się przebojem w rozgrywki pucharowe, nie daje mi spokoju myśl, jak też może się czuć taki duży i silny chłop z nazwiskiem Jutrzenka. Morgenstern to w dosłownym tłumaczeniu „gwiazda poranna”, zatem gwiazdorstwo należy się Morgiemu niejako z urzędu. Sensacyjny debiut w charakterze spadającej gwiazdy skoczek odnotował w 2003 roku w Kuusamo, kiedy to po wyjściu z progu wykonał malownicze salto i z impetem runął na zeskok. Miliony struchlały w oczekiwaniu na tragiczny finał, jednakże Morgi, którego motto brzmi: „no risk, no fun”, nie tylko uszedł z życiem, ale jego obrażenia sprowadziły się do złamanego… palca. Twarda sztuka.

Dokonania Morgiego bledną jednakże w obliczu wyczynów twardziela wszechczasów, jakim jest bezapelacyjnie Bjoern Einar Romoeren. Przed dwoma laty w Predazzo norweski skoczek przesunął granicę niemożliwego, nadając nowy wymiar sportom ekstremalnym. Po zgubieniu nart w powietrzu i wyrżnięciu z hukiem w bulę Bjoern Einar nie tylko o własnych siłach opuścił zeskok i pokonał przeszkodę w postaci płotu, ale na dodatek wziął udział w kolejnym konkursie. I aż dziw bierze, że nie wygrał. Superman wypada przy nim blado i może mu narty smarować.

Swoją drogą, rekord świata w długości lotu należący do Bjoerna Einara zostałby bez większego trudu pobity przez Janne Ahonena, gdyby nie chwiejność tego ostatniego spowodowana nadużyciem napojów skutecznie podnoszących nastrój. Lekceważąc telemark, Janne zakończył lot w pozycji horyzontalnej, skutkiem czego Bjoern Einar nadal pozostaje właścicielem oficjalnego rekordu. I chyba czas najwyższy na zmianę nazwiska rekordzisty na bardziej polsko brzmiące.

Spektakularne upadki gwiazd to temat fascynujący i trudny do wyczerpania. Zwracam w tym miejscu uwagę szanownych czytelników, że przytoczone tu przykłady obejmują wyłącznie upadki charakteryzujące się ciekawą dramaturgią acz w gruncie rzeczy niegroźne dla uczestników. Na koniec dochodzę do wniosku, że szczery podziw należy się tym, którzy wbrew prawu powszechnego ciążenia wzlatują wciąż na nowo, mimo lądowań nie zawsze zakończonych telemarkiem.

Ewa Gobis, źródło: Informacja własna

oglądalność: (14313) komentarze: (82)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Mam prośbe do autorki takich art.

  Proszę napisać art.o parze Hoffer-Tepes :))
  To temat tak komiczny i fajny, że napisanie tego chyba nie będzie stwarzać problemów :)
  Obserwując ich poczynania już 15-sty rok, w moim przypadku, to sytuacji komicznych, dramatycznych i oburzających nie brakuje.

 • anonim

  Ten artykuł ma odpowiedni wstęp.
  Należy chyba go z uwagą przeczytać.
  Natomiast jesli ktoś tego nie potrafi to już jego problem.
  Artykuł jest napisany z lekkim przymróżeniem oka.

 • anonim
  jaka głupota.! zaaaal

  boże! ale wy tu głupoty wypisujecie ;/

  *nie chodzi mi o komentarze,tylko o artykuł .

 • _ewa_ bywalec

  Ktoś tu chyba musiał mieć wyjątkowo zły dzień, żeby doszukać się w tekście oburzającego czepiania się nazwisk...

 • Pokrzywa początkujący

  Jak widzę, awanturka w najlepsze, lecą wyzwiska, błotem obrzucanie, pierze się sypie. Tekst humorystyczny to tekst humorystyczny, opisane upadki skończyły się szczęśliwie dobrze, nikt nie był poważnie ranny, a chyba wszyscy wtedy się martwili, jak to się skończy. Chociaż może faktycznie upadek Morgensterna trochę nie pasuje. W sumie pierwsza Odskocznia chyba najlepsza była, ale żeby się tekstem z natury, z zamierzenia niepoważnym tak emocjonować.

 • anonim

  Jak dla mnie tekst jest pisany na siłę, ma za wszelką cenę udowodnić jaka to dowcipna jest autorka naśmiewając się z rzeczy które śmieszne na pewno nie są. A pisanie, że teraz piszemy tekst z przymrużeniem oka więc można się pośmiać z najbardziej tragicznych przeżyć jest nie na miejscu.... Autorka nie opisała też upadku Adama Małysza w USA, który też okropnie wyglądał, gdy Adam na chwilę stracił przytomność i toczył się po zeskoku, jakoś nie rozśmieszył?
  To tak jakby wyśmiewać się z kogoś kto przeżył poważny wypadek samochodowy, ale skoro przeżył, nawet jeśli był poważnie ranny, to można się potem z tego pośmiać.....
  i jak ktoś tu już zauważył, upadek po skoku Ahonena nie był spowodowany jego nietrzeźwością lecz długością skoku.... Ahonen opowiadał jak to dzień wcześniej świetnie się bawili itp ale nie przesadzajmy, że aż do tego stopnia. To szukanie sensacji na siłę, dopóki Ahonen tego nie opisał, nikt nie miał pojęcia o żadnej imprezie ani alkoholu....

 • martyna początkujący

  Odnośnie Gregora powiem tak, gdy miałam jakieś 16-17 lat wydawał mi się on najwspanialszy, najcudowniejszy, najlepszy i w ogóle super. Teraz wręcz przeciwnie, tak mi działa na nerwy, że o matko...... No ale nie ważne. Myślę, że tym wszystkim fankom z czasem też przejdzie tak jak mi. Obecnie dla mnie to Polska jest na pierwszym miejscu ;))

 • Atlantyda bywalec

  Czy ktoś z Was chce skakać? Proszę o odpowiedź na numer GG 2263509 Nigdy nie jest za późno.

 • anonim
  Lista dziękujących Adasiowi za medale

  W ramach podsumowań sezonu...znalazłam wstępną listę osób, których podziękowania zostaną przekazane Mistrzowi:) Jest już od jakiegoś czasu, ale znalazłam ją dopiero dziś :)

  Może kogoś to zainteresuje. :)

  http://www.skijumping.pl/ wiadomosci/11579/ Podziekuj-Adamowi-Malyszowi- za -srebrne-medale/

  PS. Tradycyjnie trzeba usunąć spacje

 • Przemo początkujący

  Prosze was nastolatki nie piscie juz tak o tych Austryjakach bo chce mi sie na ich widok wymiotować.Już sie nie moge doczekać nastepnego sezonu która reprezentacja zdominuje przepysznych Austriaków może np.Norwegia lub Finlandia.

 • anonim
  Gina

  Jestes fajną gregora wiec sie nie dziwie ze nie zrozumialas tego tekstu:0
  Widac jestes za młoda zeby czytac ze zrozumieniem.

  kolejna fanga gregora z przedzialu wiekowego (13-17lat) haha

 • piotr186 początkujący

  Akurat po zsuwaniu się loitzla po rozbiegu w zakopcu nie widzę nic groźnego - zero prędkości, stała kontrola sytuacji no chyba że by zleciał z rozbiegu ale to mało prawdopodobne było - zerowa prędkość.

  A ze straszliwego upadku Morgiego absolutnie nie powinno się wyśmiewać nawet jeśli spadł na cztery łapy i nic mu się nie stało w ogólnym rozrachunku i wcale nie startował w następnym konkursie tylko od TCS zaczął (upadek był w Kussamo - inauguracja sezonu)

 • czarnylis weteran
  Dobry tekst

  Nie wiem czego tu się czepiać. Jak zauważyła @Bea autorka już na wstępie uprzedziła, żeby artykułu nie traktować poważnie a mimo to i tak znaleźli się czytelnicy, którzy to zrobili. Nie życzę nikomu upadku, kontuzji, nawet najmniejszego uszczerbku na zdrowiu, lecz artykuł przeczytałem tak jak pani Ewa zasugerowała i szczerze się ubawiłem. Wszystkie przywołane upadki w perspektywie czasu nie zakończyły się tragicznie i traktowanie ich jak pogrzebu jest moim zdaniem przesadą.
  Autorka nie przywołała przecież najbardziej tragicznych zdarzeń ostatnich lat na skoczniach. Nie wspomniała o Jermo Ribbersie czy Janie Mazochu ( i bardzo słusznie), a wątpię by nie wiedziała.
  Odrobina dystansu nikomu nie zaszkodziła.

  @Bea
  Ostatnio brakuje mi czasu, już nawet na czytanie, ale wpadam tu jak tylko dam rady.
  Pozdrawiam serdecznie:)
  PS. Bywa czasem, że ten zgiełk zniechęca pisania :)

 • Ewelimcia bywalec
  Daminsport1

  ,,Dla mnie Schlierwnsder czy jak mu tam pozostanie zawsze cieniasem i nie wychowanym dzieciakiem"
  - Jak nauczysz się pisać poprawnie ,,Schlierenzauer" to się odezwij ;D

 • tomis bywalec
  fanki

  A co do fanek gregorka to najczęsciej zauważam że są to fanki a nie fani ciekawe czemu?

 • tomis bywalec
  kuba...rabka

  NO w 200% zgadzam się z tobą. To chyba najlepszy komentarz na tej stronie. Dzięki że w końcu wytłumaczyłeś fankom kto to jest Gregor. Bardzo Bardzo dobrze o nim naspisałeś ;)

 • underdog początkujący

  @Daminsport1

  "dla mnie Schlierwnsder czy jak mu tam pozostanie zawsze cieniasem i nie wychowanym dzieciakiem"

  Za to Ty jesteś książkowym przykładem osoby idealnie wychowanej, kulturalnej, elokwentnej, itd, itd. :)

 • Angelika początkujący

  Od kiedy to Wolfgang Loitzl jest najprzystojniejszy wśród Austriaków ?
  Bardzo fajny artykuł :):)

 • Ania początkujący
  ------

  Damiansport1

  Nie wiem z czego wywnioskowałeś, żę Cieszę się z nieszczęścia Polaka, że bardziej lubię Austriaka niż Małysza i wiesz co, już nawet nie poruszam tego tematu bo widzę, że 'rozmowa' z Tobą to jak walka z wiatrakami.
  Czy Ty się wogóle zastanawiasz nad tym co piszesz? Twoje wypowiedzi są conajmniej żenujące. A z tymi "napalonymi fankami" już przesadziłeś. Wyciągnij jakieś wnioski z tego, co ludzie do Ciebie mówią, a z tego co widzę, nie tylko ja mam o Tobie złe mniemanie...


  @kuba...rabka

  Nic nie zdobył? Następny zapewne dorosły znawca skoków narciarskich;) I co ma Kamil do Schlierenzauera?

  Bylibyście dobrymi przyjaciółmi z kolegą Damianem. Naprawdę, życzę powodzenia w życiu;)

 • anonim

  Wiem, że wypadki są wpisane w tę dyscyplinę, ale i tak uważam, że wyśmiewanie się z nich jest nie fair wobec skoczków i mimo wszystko nie na miejscu.....

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).