Do trzech razy sztuka?

 • 2010-05-24 13:31

3 czerwca na kongresie FIS w tureckiej Antalyi zapadnie decyzja, o tym kto zorganizauje Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2015 roku. Rywalami Zakopanego są Oberstdorf, Falun i Lahti. Pod Giewontem wszyscy mają nadzieję, że tym razem starania stolicy polskich Tatr okażą się skuteczne...

Już wcześniej wiadomo było, że polską kandydaturę promować będą największe gwiazdy polskich sportów zimowych, Justyna Kowalczyk i Adam Małysz.
- Są najlepszymi ambasadorami. Przez ostatnie dwa lata zrobili wielki krok do przodu, podobnie jak my, bo udało się rozpocząć wiele inwestycji związanych z mistrzostwami świata. Tym razem nie musimy prezentować wizualizacji, jak w ubiegłych latach - podkreśla odpowiedzialna w zakopiańskim magistracie za polską kandydaturę, Zofia Kiełpińska.

- Wszystko jest już zapięte na przysłowiowy ostatni guzik. 28 maja do Turcji wyruszy pierwsza ekipa, powiedzmy - techniczna. 30 maja przyjadą pozostali i wieczorem spotkamy się z sekretarzem generalnym FIS Sarah Lewis. Dzień później otwieramy nasze stoisko promocyjne, a 1 czerwca odbędzie się pierwsza prezentacja miast kandydackich. W sumie na 47. Międzynarodowym Kongresie Narciarskim w Antalyi mamy cztery prezentacje. Trzy przed komisjami technicznymi i tę jedną, najważniejszą finałową. Delegacja kandydatury Zakopanego będzie liczyła ponad 30 osób. Do Turcji pojadą z nami m.in. przedstawiciele rządu RP oraz władz województwa małopolskiego i naszego miasta - dodała Kiełpińska.

W ostatnich latach na Wielkiej Krokwi powstał nowy wyciąg, rozpoczeto budowę pawilonu pod skocznią oraz modernizację hoteli. Wytyczono też trasy biegowe, które nie spełniają jednak wymogów FIS.

- Zakopane, podobnie jak Falun czy Oberstdorf mają wspaniałą ofertę, która pozwala zorganizować mistrzostwa. Każdy z kontrkandydatów ma słabsze strony, ale do czasu imprezy może nadrobić niedociągnięcia - zaznacza Sarah Lewis, sekretarz generalny FIS.

Według wstępnych kalkulacji Prezesa PZN, Apoloniusza Tajnera, Zakopane może liczyć na 6 głosów członkow Rady FIS: "Członków rady jest co prawda 16, ale jeden zmarł. Wykluczeni zostaną przedstawiciele Finlandii i Niemiec, bo wybory dotyczą ich krajów. Do tryumfu wystarczy więc siedem głosów. Słyszałem, że sześć osób zdecydowało się poprzeć Zakopane, ale nie mam co do tego żadnej pewności"

- Jeździłem i rozmawiałem miło z delegatami, ale zagłosować mogą wszyscy albo nikt. Wiele zależy od tego, czy nasi rywale nie byli bardziej przekonujący - przyznaje Andrzej Bachleda "Ałuś", ambasador zakopiańskiej kandydatury.

W walce o organizację mistrzostw w 2011 roku Zakopane poniosło druzgocącą klęskę. Spośród szesnastu głosów na Polskę nie oddano ani jednego. Aż dwanaście głosów otrzymało Oslo, natomiast cztery przypadły włoskiemu Val di Fiemme. Dodatkowo szanse naszego kraju na wygraną znacznie zmniejszyły MŚ w 2009 roku w Libercu, ponieważ FIS dąży do tego, aby dwie tego typu imprezy nie odbywały się w tym samym regionie jedna po drugiej.

Organizatora MŚ w narciarstwie klasycznym 2013 (Val di Fiemme) wyłoniono dopiero w trzecim głosowaniu. Pocieszeniem może być fakt, że Zakopane dotarło tym razem do ostatniej rundy.

Zakopane trzykrotnie do tej pory było organizatorem MŚ w narciarstwie klasycznym. - po raz pierwszy w 1929 roku. Konkurs skoków wygrali wtedy Norwegowie - Sigmund Ruud przed Kristianem Johanssonem i Hansem Kleppenem. Pod Wielką Krokiew przybyło 10 000 kibiców. Skoczkowie rywalizowali w temperaturze -30 stopni. 10 lat później podczas kolejnych Mistrzostwa Świata w Zakopanem zwyciężył Austriak Josef Bradl, który wtedy skakał już w barwach hitlerowskich Niemiec, gdyż miało to miejsce po Anschlussie (aneksji) Austrii. Kolejne miejsca zajęli Norwegowie, Birger Ruud i Arnhold Kongsgaard. Najlepszy polski skoczek przed wojną, Stanisław Marusarz, którego imię jeszcze za życia nadano Wielkiej Krokwi (1989), zajął piąte miejsce.

Po raz trzeci MŚ zorganizowało Zakopane w 1962 r. Mistrzostwa te były pierwszymi, na których rozegrano dwa konkursy - na średniej skoczni (K-70) i dużej (K-90). Na Wielkiej Krokwi zwyciężył mistrz olimpijski ze Sqaw Valley - Helmut Recknagel. Pobity został wówczas rekord frekwencji na trybunach. Tym razem zmagania skoczków oglądało aż 120 000 osób. Na mniejszym obiekcie wygrał Norweg Toralf Engan przed Polakiem Antonim Łaciakiem i Niemcem Helmutem Recknaglem.

Stolica polskich Tatr starała się też o mistrzostwa w 1982 roku, przegrała jednak rywalizację z Holmenkollen.


Adrian Dworakowski, źródło: kraków.gazeta.pl/PAP/informacja własna
oglądalność: (5897) komentarze: (39)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Malyszomaniak bywalec
  @Fanka

  Siak czy owak nie ma co dalej narzekać byle by pogoda była to miejsce jest piękne :) a reszta zależy już od włodarzy i ich będziemy rozliczać z LGP w Wiśle nie postarają się spiep..ą to ich będziemy rozliczać i kolejny LGP będzie dla nich jeszcze trudniejszy. To dla nich egzamin i odpowiedzialność bo jak się im uda to LGP wpisze się na stałe w Wiśle nie uda się to mogą zapomnieć o sukcesie. A prawdę mówiąc bez względu na sposób w jaki to załatwiono Wiśle jest bardzo potrzebna tego typu impreza jak bardzo widać po podupadającej bazie. Oby całkiem nie upadła bo to piękne miejsce jeszcze nie zdeptane przez tłumy tak jak Zakopane. Dużo mu brakuje do wygody do miana drugiego klejnotu w koronie. Ale .... Dano szanse by tak mogło się stanąć zresztą myślę, że nie jest to pierwsza szansa teraz niech podejmą rękawicę i staną na wysokości zadania tym bardziej, że jak na te problemy z powodzią jakie były to u nich oprócz Bielska nawet obeszło się bez większych problemów . Dobrze że mają tamę na Wiśle.

 • anonim

  @czarnylis

  Jak zwykle ty masz odmienne zdanie :)) Ale to nic.
  Ja uważam, że to ma ogromne znaczenie i to bardzo o czym już wspominał nawet Pan Bogdan Chruścicki w swoim artykule czekam na jego nowy artykuł bo wspomniał, że o tych "przenosinach" napisze niebawem.
  Ale akurat w tym roku to był błąd.
  I nie uważam aby te dwie skocznie były na takim samym wysokim poziomie.
  Skocznia to nie tylko obiekt do skakania ale również dla kibiców gdzie na Wielką Krokiew w przeszłości wchodziło nawet do 60 tys.kibiców i więcej o czym skocznia w Wiśle może sobie tylko pomarzyć.
  Już przecież tyle o tym pisaliśmy w kwietniu.

 • czarnylis weteran

  @Fanka
  Nie wydaje mi się by przeniesienie LGP do Wisły miało jakiekolwiek znaczenie przy wyborze gospodarza MŚ. Ten fakt tylko potwierdza, że mamy dwie duże skocznie na dobrym poziomie... i tyle. Żaden gwoźdź w pietę, czy nóż w plecy, czy strzał w kolano :)
  Problemem nie jest Wielka Krokiew, a jej mniejsza siostra - Średnia Krokiew, która na dobrą sprawę musiałaby powstać od nowa i zostać wyposażona w trybuny. Chyba, że może... Szczyrk?

  @Deksiu
  Dziennikarze kreują wizerunek i tak mi się wydaje, że ich opinia nie pozostanie bez wpływu na decyzję FIS. Miejmy nadzieję, że jedna taka ostra ocena nie wymaże z pamięci decydentów wcześniejsze dokonania Zakopanego, no może z wyjątkiem początku bo wtedy nikt nad niczym nie panował a chaos był większy niż początek Mitologii nam sugeruje. Lecz z tego Chaosu wyłoniły się jedne z najlepszych pucharowych zawodów na świecie.


  Moi drodzy choć wiele pozostaje do zrobienia jak Średnia Krokiew, trasy biegowe, stadion, baza hotelowa, to nie są to jakieś niemożliwe do pokonania przeszkody. Jak słusznie zauważył @Piotruś, MŚ w narciarstwie klasycznym to nie IO i na pewno dalibyśmy radę to zorganizować bez zadłużania kraju na dziesiątki lat. Polska ostatnimi czasy organizowała lub dopiero będzie, sporo imprez rangi mistrzowskiej i to tych najbardziej popularnych dyscyplin. Przygotowania do Euro 2012 idą zgodnie z harmonogramem, odbyte imprezy były OK i myślę, że w FIS o tym wiedzą. Nie bez znaczenia jest wytrwałość z jaką działacze z Polski ubiegają się o mistrzostwa.
  Wydaje mi się, że jest spora szansa iż Zakopane zostanie gospodarzem, ale żeby nie zapeszyć odpukuję w niemalowane drewno, pluję za lewe ramię i robię wszystko co trzeba by uroki na konkurencję rzucić :)

 • qqq początkujący

  może się uda . .

 • anonim

  Obawiam się tylko jednego, że PZN sam sobie wbił ogromnego gwoździa w pietę odbierając organizację LGP Zakopanemu.
  To też poszło w świat jak i opinia tego całego forum.
  Nie robi się takich "przenosin" w roku kiedy mają ogłosić wybór kraju do organizacji MŚ.
  To tyle, bo zapomniałam dopisać.

 • anonim

  A ja się nie martwię o całą organizacyjną stronę gdybyśmy to prawo otrzymali.
  Wiele razy Polska udowodniła przy organizacji masowych imprez i to ważnych, że spisuje się na piątkę.
  O języki obce też się nie martwię jest dziś wiele mlodych ludzi, których priorytetem jest doskonała znajomość języka angielskiego wymogi te stawiają już pracodawcy w celu znalezienia dobrej pracy.
  Wierzę, że gdybyśmy otrzymali to prawo Polska stanie na wysokości zadania.
  Nie ma to jak wierzyć we własny kraj i własne możliwości rodaków, gratuluję docenienia swojego kraju:)
  Byłoby miło zobaczyć w swoim kraju MŚ i jeszcze Adama na tej imprezie a jeśli nie, to i tak było by wspaniale.
  Cudze chwalicie swego nie znacie, to takie powiedzenie, które często się czyta na przeróżnych stronach, gazet, portalach itd.

 • deksiu bywalec

  paulka masz racje :) Już tylko 15 minut do końca tego dnia ale w końcu dzisiaj urodziny Stocha więc wszystkiego najlepszego Kamil, sto lat :)))

 • deksiu bywalec

  piotr186
  to raczej nie będzie zależało od tego kto kiedy organizował...mogą się zasugerować choćby głosowaniem dziennikarzy... a tutaj Zakopane już opinię dostało wiadomo jaką...

 • deksiu bywalec

  dobra, postawie na jedno miasto z tych czterech - wygra OBERSTDORF, tylko od razu mówię że to nie jest tak jakbym chciał tylko tak jak myślę że będzie. A to wydaje mi sie najbardziej prawdopodobne...

 • anonim

  tez jestem ciekawa co bylo po poludniu, dopiero teraz weszlam

 • piotr186 początkujący

  co do infrastruktury - MŚ to nie Igrzyska MŚ to raczej zlepek trzech pucharów świata (biegi,skoki i kombinacja) w jednym terminie. To jest maksymalnie 300 sportowców... jesli mamy PŚ w zakopanym w skokach i chyba będziemy mieli PŚ w biegach to nie widzę problemu aby Zakopane wygrało.. zwłaszcza że Obresdorf odpada bo organizował mistrzostwa ledwie 5 lat temu... Lahti miało 9 lat temu... Falun akurat dawno nie było ale Falun to takie Szweckie Zakopane jedyna skocznia na poziomie... więc tu mamy równe szanse.

 • piotr186 początkujący

  kibic małysza - nie koniecznie raczej nie dal by lotów w Oberstdorfie w roku mistrzostw gdzie organizatorem jest Oberstdorf i oni nie dawno mieli MŚ więc chyba nie dostaną...

 • kibic_malysza doświadczony

  Ciekawe co się działo z forum w godzinach popołudniowych, prąd siadł na serwerze czy co...

 • paulka bywalec

  A tak na marginesie: więcej osób pisało na forum o tym ,że Adam jest u Majewskiego... smutne... przynajmniej dla mnie.

 • paulka bywalec
  Dziś Kamil ma urodziny ;)

  Szkoda, że ta strona się tym nie intereuje. O Adamie zawsze pamiętają, o Kamilu też wypadałoby. Ale co tam, ważne że teraz Kamil ma własną stronę i chociaż tam można mu złożyć życzenia

 • sanna początkujący
  ZKuba36

  Zgadzam się. Kibicuję zakopanemu - jasne, że tak! ale ciężko mi uwierzyć w to, że Zakopane przebije Oberstdorf nawet w pewnych kwestiach. Natomiast intuicja podpowiada mi - podobnie jak ktoś napisał przede mną iż będzie to Oberstdorf lub Lahti.

  Na pewno piękne by było jakby Adam Małysz skakał na takiej imprezie w Zakopanym:)

 • ZKuba36 profesor

  Dobrze byłoby dostać organizasję MŚ ale coś mi się wydaje, że MŚ to nie tylko posiadanie skoczni. To również drogi dojazdowe, parkingi, hotele, trasy biegowe, znajomość języków obcych przez obsługę, i wiele innych spraw. Mamy to wszystko? Wątpię, skoro przez tyle dziesiątków lat nie potrafiliśmy nawet wytyczyć tras biegowych, spełniających wymogi FIS.

 • kibic_malysza doświadczony

  W Oberstdorfie są zawody nieraz 3 razy w ciągu sezonu, to troche za dużo. Jeszcze dołożyć do tego MŚ...to tak jakby nigdzie indziej nie było skoczni tylko jedna w Niemczech.
  Wyglądałoby to tak:
  Oberstdorf - 29.12 T4S
  Oberstdorf - przykładowo w styczniu 15,16.01 PŚ
  Oberstdorf 12-19 MŚ

  Bez sensu.

 • anonim

  co to za MŚ bez Adama Małysza ? ;/

 • Anika bywalec

  @granda
  Ten norweski sondaż dotyczył zdaje się tylko organizacji biura prasowego.
  Co do "należy się", to nikomu nic się nie należy sam sobie musi to wyrwać ;p
  A jak "stoi" w tekście - trasy biegowe nie spełniają wymogów FIS.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).