Maciej Maciusiak: "Adam ze wszystkim sobie radzi"

 • 2010-08-06 13:09

Sezon letni to idealny czas na testowanie wszelkich nowinek sprzętowych. O tym co "Team Małysz" szykuje na Letnią Grand Prix z serwismenem Adama Małysza - Maciejek Maciusiakiem rozmawiał dziennik Metro.

Metro: Na lipcowych mistrzostwach Polski Adam Małysz imponował prędkościami na progu i mówił, że to pańska zasługa. Co pan wymyślił?
Maciej Maciusiak: Ja zrobiłem swoje, czyli najlepiej, jak potrafię, posmarowałem narty. Szybkość dojazdowa bardziej niż ode mnie zależy od Adama, od jego pozycji, nawet od sprzętu. Czasem wystarczy zmienić buty, kombinezon i już jedzie się szybciej.

Metro: Po zmianach w przepisach ma pan więcej pracy?
M.M.: Nie. Coś poprawimy przy zapięciach, coś przy kombinezonie, w sumie nic nowego.

Metro: Nie stawiacie na nowinki technologiczne tak zdecydowanie jak rywale?
M.M.: Tak naprawdę nic wielkiego wykombinować się nie da, bo przepisy mówią jasno, jak ma wyglądać sprzęt. Austriacy, którzy mają sztab ludzi odpowiedzialny za przygotowanie kostiumów, na pewno szukają nowych rozwiązań i może do zimy coś wymyślą. Wiemy, że Norwegowie skakali ostatnio w strojach dla biegaczy, ale to nic nowego, w przeszłości już się to stosowało. Tak naprawdę teraz wszyscy najmocniej pracują nad wiązaniami. Ale nie każdy stawia na nowe. Z tego, co wiem, Ammann wrócił do starych.

Metro: A Małysz?
M.M.: Będzie skakał na tych, które miał już na mistrzostwach świata w lotach w Planicy. Wtedy jeszcze ich dobrze nie znał, bo pierwsze skradziono mu w Lahti, a drugie dostał tuż przed zawodami. Teraz już się do nich przyzwyczaił.

Metro: W czym te wiązania są lepsze od starych, na których Adam zdobył dwa olimpijskie srebra w Vancouver?
M.M.: Sprawiają, że po wyjściu z progu zawodnikowi nie wykrzywia nart. Dzięki nim łatwiej jest się ułożyć w styl V, narty idą równo i w pierwszej fazie lotu, czyli nad bulą, wszystko wychodzi płynniej.

Metro: FIS nie pozwolił Małyszowi skakać na nartach o zaokrąglonych końcach. To duży problem?
M.M.: Ta zmiana ma duży wpływ na aerodynamikę, ale Adam ze wszystkim sobie radzi.

Z Maciejem Maciusiakiem rozmawiał Łukasz Jachimiak.


Paweł Guzik, źródło: emetro.pl
oglądalność: (4769) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • granda6 bywalec
  Maciek

  Nasz Mistrz jest bardzo zadowolony ze współpracy z Maćkiem.Maciek ma uprawnienia trenerskie i wraz z Robertem Mateją podczas nieobecności Hannu są bardzo dobrze przygotowani do prowadzenia treningu.Tak jak Adam przyznał Maciek jest bardziej kojarzony jako serwismen ale tak naprawdę jest w temacie skoków profesjonalistą na całego.

 • anonim

  I znów bardzo ciekawy wywiad choć krótki ale zawsze coś:)
  Miałam okazję popatrzeć sobie jak smaruje się narty w zeszłym roku w Zakopanem na treningu naszej kadry, servismen ma kopę roboty po każdym skoku każdemu z osobna musi powtarzać tę samą czynność.
  No ale w tym wypadku jest tylko jedna osoba i jedna para nart i servesmen może dokładnie się skupić na swojej pracy.

 • anonim
  Forum sportowe

  Zapraszamy wszystkich serdecznie na nowo powstałe forum sportowe
  www.goldenforum.fora.pl
  Mamy czat, co ułatwia komunikację, quiz, multimedia, fajnych ludzi :)

  Zapraszamy do rejestracji i udzielania się na naszym czacie :)

 • granda6 bywalec
  Nie nakładanie

  Tym żelazkiem topi się nałożone smarowanie na nartach.Nakłada się ręcznie.Za każdym skokiem czynność się powtarza.Pozdro

 • skoczek12 początkujący
  "Prasowanie nart"

  To prasowanie nart, to jest nakładanie na nie wosku tym oto właśnie żelazkiem. Pewnie myją je pralką :D. Ehh pisze że wieje :/. U mnie pogoda paskudna.

 • meg86 początkujący

  I znów ciekawa rozmowa szkoda tylko że taka krótka:) fajnie, że skijumping częstuje nas takimi wywiadami. Nie sposób dotrzeć do każdej z gazet aby śledzić na bieżąco informacje a tutaj właśnie mamy to wszystko zebrane "w pigułce" Tak trzymać!

 • lukasz początkujący
  re:)

  ja szczerze mowiąć też poraz pierwszy widze Adam liczymy na dobre skoki tak 110m a najlepiej ze 112m:)

 • Fanka_Ammanna stały bywalec

  Małysz to doświadczony skoczek i niejedną zmianę przepisów przeszedł, na niejednych nartach skakał. życzę mu jak najlepiej, bo to Wielki człowiek. Dziwi mnie tylko, że Ammann wrócił do starych wiązań, czyżby miało to związek z tymi bolącymi plecami? Chce odpocząć od dalekich skoków?

 • Maciek5052 bywalec

  Pierwszy raz widzę żeby ktoś narty prasował ;D :D

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).