Powstanie "Planica Nordic Centrum"

 • 2011-02-16 23:17

Przedstawiciel Rządowego Biura ds. Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej potwierdził w środę projekt budowy "Planica Nordic Centrum". Projekt ma być wart 25 mln euro. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dostanie więcej niż 21 mln euro. Za realizację projektu odpowiedzialne będzie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.

Inicjatywa ma na celu przebudowę istniejących obiektów, ale również stworzenie nowych obiektów sportowych, aby podtrzymać tradycję skoków narciarskich i lotów w dolinie oraz oferować bogaty wachlarz dyscyplin sportowych latem i zimą.

Inwestycja obejmie modernizację skoczni mamuciej i przebudowę obszaru o powierzchni 100 000 metrów kwadratowych, na którym znajdą się obiekty sportowe, siedem skoczni narciarskich oraz cała infrastruktura. Projekt przyczyni się do przyspieszenia rozwoju turystyki jako działalności gospodarczej i będzie miał znaczący wpływ na rozwój całego regionu.

Ponadto projekt stworzy nowe miejsca pracy, przyczyni się do wzrostu liczby imprez sportowych organizowanych w regionie, będzie wspierał naturalny i kulturowy potencjał obszaru i tym samym będzie promował turystykę zrównoważoną i rozwój obszarów peryferyjnych Słowenii.

Anna Bińkowska, źródło: siol.net

oglądalność: (14140) komentarze: (46)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sss początkujący

  Zawsze można zbudować skocznię, choćby K400 i skakać bez jakiejkolwiek organizacji, tylko dla zabawy.

 • Boy profesor

  Wątpię żeby wydawali kasę na lekką przebudowę mamuta przed MŚ w lotach 2010, a później niszczyli to, co zrobili i brali się za kolejną przebudowę. Wydaje mi się, że głównie zajmą się zagospodarowaniem całego terenu i modernizacją mniejszych skoczni. To jest dużo bardziej konieczne.

 • Lenka1830 bywalec

  Skocznia w Planicy to moja ulubiona skocznia. Mam z nią miłe wspomnienia :) Zresztą chyba nie tylko ja :)

 • anonim
  hahaha wiedziałem :)

  Planica K205 HS235 nie ma lipy, za dwa lata nowy rekord :)

 • anonim
  Davidsson

  Też o tym myślę ale jak pisze 7 skoczni to może i K:130 się zajmą jestem dobrej myśli.

 • Jaswer początkujący

  to, że jest przepis o maksymalnej różnicy 135m to nie znaczy, że nie można wybudować skoczni większej niż w Vikersund, inna bula, wyższy próg może mniej nachylony zeskok... Wszystko jest do zrobienia :P

 • Davidsson bywalec
  www.lodz-ski-team.pl

  ciekawe czy zajmą sie K130 bo ona chyba od kilku lat nieuzywana

 • anonim

  mam nadzieję że z przebudową skoczni w kulm i póżniej w planicy będzie tak jak z vikersund zdjęcia z przebudowy na facebooku ,oficjalna strona internetowa ,informację itp

 • gg77 początkujący

  skocznia z k ponad 200 metrów na pewno będzie więc nowy WR będzie ponownie w Planicy. Następne skocznie, które mogoł zrobić większą skocznie to Kulm później to może Oberstorf i Harrachow (ale gdzie oni zbudują większy rozbieg o.O)

 • tomek_92 doświadczony

  No to wyścig się już zaczął :)
  Tak myślałem, że długo nie będą czekali z przebudową Planicy. W końcu przez tyle lat mieli największą skocznię, a po ostatnim weekendzie się wkurzyli i Norwegowie nie będą długo się cieszyć ze swojego Vikersund.
  Ciekawe, czy ktoś jeszcze włączy się do tego wyścigu. Jeszcze parę lat i skoczkowie będą latać po 300m :)

 • anonim

  ale przecież 260 metrów być nie może bo jest przepis 135 metrów a hofer mówił że skocznia w vikersund będzie największa 10 lat czyli 260 metrów będzie za około 10 teraz pewnie vikersund,planica ,kulm będą takie same po 135 metrów

 • Greg1702 stały bywalec
  +(!^_^!)+

  Pewnie, zeby było można, tyle że ważniejsze są łapowki i ustawianie przetargówi nasz "cudowny" ustrój polityczny. Walka o utrzymanie biur poselskich, Na budowę skoczni mamuciej też by się kasa znalazła. Krązyly pogłoski że miala powstać gdzieś w Beskidach. W Polsce na wszystkim chcą zarobić jak najwiecej, dlatego koszty budowy skoczni są takie wysokie. Wystarczy obniżyć Vat, dać pracownikom więcej zarobić to by z miejsca wszystko ruszylo. Jednak prezesi wola zapchać tylko swoje portfele grubą sałatką a pracownikom dać resztki. Tak to już jest.

 • Greg1702 stały bywalec
  potr186

  Na pewno wycofają próg skoczni o jakieś 10 moze 15 metrów. Muszą też trochę przeprofilować bulę. Na pewno wkopią się głebiej i podkopią zeskok.

 • anonim

  ja bym się cieszył gdyby dzisiejsze 240 metrów w planicy odpowiadało 260 metrom po przebudowie

 • anonim
  Maribor

  Warto zauważyć, że Uniwersjada 2013 odbędzie sie w Mariborze. Tam już powstają nowoczesne skocznie HS140 i HS106. Przeczytałem że mają tam organizować PŚ :)

 • albania846 początkujący

  Fakt Planica ma swój urok , wiadomo że teraz w Vikersund znajduję się największa skocznia , to po cichu liczę że Słoweńcy nie pozostaną dłużni wobec Norwegów i przebudują Letanice :)pozdrwaiam miłego dnia :D

 • anonim

  Zoabczymy przecież pisze że chodzi też o modernizację skoczni mamuciej. Nie będzie to problem chodzi tylko o podkopanie zeskoku aby dało się skakać gdzieś do 260 meta i nie było to wypłaszczenie.

  Niestety na razie to są tylko plany (do tego nie sprecyzowane czasowo) a nie konkrety. I raczej priorytetowymi będzie wszytko inne a mamut na ko końcu.

 • Radek początkujący
  @Boy

  Gdyby własnie przebudowali tą Bloudkovą Velikanke i zrobili tak HS148 czy nawet HS150 to byloby naprawdę ciekawie :)

 • Boy profesor

  Głównie chodzi tutaj o przebudowę skoczni dużej, która jest zlokalizowana po prawej stronie od mamuta patrząc od dołu. Na tej skoczni także organizowane były zawody Pucharu Świata. Ostatni raz w latach dziewięćdziesiątych. Jak na ówczesne czasy była to chyba największa duża skocznia na świecie, gdyż jej rekord Noriakiego Kasai wynosił aż 147,5 m. Do dzisiaj jest to jeden z lepszych rekordów jeśli chodzi o skocznie duże. Skocznia od wielu lat stoi jednak nieczynna, a w Słowenii brakuje dużych skoczni, na których mogliby trenować reprezentanci tego kraju. Tak na dobrą sprawę to w Słowenii jedyną czynną dużą skocznią jest obiekt w Kranju, jednak to jest jedynie K100, czyli najmniejszy rozmiar klasyfikujący obiekt w kategoriach skoczni dużej. Tak więc odbudowa Bloudkovej Velikanki jest bardzo potrzebna Słoweńcom i niech się na tym skoncentrują najbardziej, gdyż Letalnica przed MŚ w lotach 2010 była troszeczkę przebudowywana, więc tam modernizacja się aż tak bardzo nie pali.

 • anonim
  mi się snilo dziś, że Adaś skoczył 260

  Tylko nie jestem pewien, czy to Vikersund bło MŚ w lotach, czy jednak planica :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).