Największa skocznia świata- coraz bliżej realizacji!

 • 2011-03-30 11:30

Jak już wcześniej informowaliśmy, w austriackim Parku Narodowym Wysokich Taurów powstaje największa na świecie naturalna skocznia. Przypomnijmy, iż zleceniodawcą projektu jest firma "Red Bull".

75 lat - tyle czasu upłynęło od pierwszego lotu na 100 metrów. 17 lat temu odbył się pierwszy lot na 200 metrów. A teraz nadeszła pora na kolejny kamień milowy w historii skoków narciarskich: lot na 300 metrów. Austriackie media donoszą, że już wkrótce stanie się to faktem.

Wciąż nie jest jasne, kiedy prace budowlane ostatecznie się zakończą i obiekt zostanie otwarty. Kontrowersyjny projekt realizowany jest w aurze wielu wątpliwości i niezbyt przychylnych opinii ekspertów. Najostrzejsza krytyka pada z ust Słoweńców. "Owszem, można wykonać skok na taką odległość, ale nikt nie zdaje sobie sprawy jakie niesie to za sobą konsekwencje. Ta skocznia to istne szaleństwo!" - mówi Janez Gorisek, architekt "mamutów" w Planicy i Vikersund.

Nadal nie znane jest także nazwisko zawodnika, który jako pierwszy oficjalnie pojawi się na rozbiegu nowej skoczni. Spekuluje się, iż może być nim Thomas Morgenstern. Wątpliwe jednak jest, że Austriacka Federacja Narciarska podejmie takie nieobliczalne ryzyko i wyda pozwolenie na ten skok. Pod uwagę bierze się także start Adama Małysza.


Magdalena Wojas, źródło: skijumping.de
oglądalność: (20682) komentarze: (63)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  link http://24ur.com/sport/zimski_sporti/gorisek-tudi-prihodnje-leto-v-planici-verjetno-ne-bo-rekorda.htm

 • anonim

  No fakt... sporo racji masz z tą kamerą:) trochę to dziwne, że ludzie odpowiedzialni za takie rzeczy nie potrafią tego zrobić tak żeby efekt był jak najlepszy...

 • anonim

  Dokłądnie! ktoś kto nagrywał skok Kocha chyba wiedział gdzie się ustawić z kamerką. gdyby zawody były nagrywane z tego miesca byłoby 100x efektowniejsze to wszystko :)
  tutaj link do tego nagrania:
  http://www.youtube.com/watch?v=EL2IxWytzsA

 • anonim
  o

  no wlasnie. kamera powinna byc ustawiona tak jak to zostal nakręcony skok Kocha na 241m przez jednego z kibiców , tam powinna byc zamieszczona kamera :)

 • pietrek94 doświadczony
  boy

  Najbardziej szkoda lotów w Planicy w 2005 roku bo wtedy kamera była zdecydowanie najgorsza ze wszystkich zawodów tam z lat 2000-2010. Pokazali z bardzo bliska i nawet skoki na HS nie robiły wrażenia a teraz robią przecież przeogromne!

 • Boy profesor

  Racja, kamera na Vikersund jest zbyt blisko, dlatego te loty wyglądają jak zwykłe skoki. Ponadto właściwą kamerę widzimy gdzieś dopiero 2-3 sekundy po wyjściu skoczka z progu, a wtedy jest on już na odległości ponad 120 metrów i dlatego obserwujemy jedynie ok. 100 metrów pozostałego skoku. Gdyby była tam kamera podobna jak w Innsbrucku, gdzie zjazd z rozbiegu i lot jest pokazywany z tej samej kamery, to robiłoby to piorunujące wrażenie.

 • anonim

  @DS

  ...tak jak tutaj:
  http://www.youtube.com/watch?v=Z1mr3utfZys

 • anonim

  @DS

  Faktycznie wrażenie na Vikersund nie jest takie jak w Planicy, czy Oberstdorfie, ale to raczej nie profil skoczni jest za to odpowiedzialny lecz... ustawienie kamery. W Vikersund powinna być kamera usytuowana nieco wcześniej i wyżej nad zeskokiem.

 • Boy profesor

  Nawet jak postawią tę skocznię, to przecież wiadomo, że nie zrobią na niej żadnych zawodów z udziałem wielu znanych skoczków. Pewnie wezmą z dwóch, trzech Austriaków w tym jednego znanego typu Schlierenzauer i pozwolą im oddać ze dwa skoki, wszystko nakręcą i to będzie na tyle. Już przecież w przyszłości postawili na lodowcu średniej wielkości skocznię i bili rekordy co do najwyższego lotu w historii, skok oddał wtedy Goldi.

 • anonim

  Może i te 300 metrów zrobiło by wrażenie ale zgadzam się z Luthorem ze tak naprawde zależy od profilu... mimo że skocznia w Vikersund jest większa to jakoś i tak lepszy wizualny efekt jest podczas zawodów w Planicy... Dlatego nie do końca jestem przekonany czy taki wyścig co do rozmiarów skoczni ma sens

 • Benny początkujący

  http://kaernten.orf.at/stories/502056/

  Tutaj jest foto, ale mało klarowne.

 • anonim
  @TAMM

  Stwierdzenie, że "pewnie w przyszłości FIS i tak pozwoli na budowę większych skoczni " przypomina mi pewien dowcip z brodą, w którym jeden milicjant na pytanie "Jaki mamy dziś dzień?" odpowiedział drugiemu "Piękny i słoneczny, towarzyszu!". To chyba "oczywista oczywistość", że FIS w końcu zgodzi się na coraz dłuższe skoki, zresztą - na to wskazuje historia. Pytanie brzmi - kiedy i czy za kadencji Waltera Hofera?

 • TAMM profesor
  @Ojciec Marek

  Czyli z pamięcią nie jest tak źle... ~.^
  Na SLO2 też było o planach i niechęci ze strony FIS.

  Aczkolwiek, pewnie w przyszłości FIS i tak pozwoli na budowę większych skoczni...

 • anonim
  @TAMM

  Ba, na skijumping-news.com był wywiad, w którym Gorisek powiedział, że opracował już plany. Problemem nie są chęci Słoweńców, lecz (chyba nikogo to nie zaskoczy) - Walter Hofer, który stwierdził, że różnica pomiędzy szczytem skoczni a wypłaszczeniem zeskoku nie będzie większa niż 135 metrów minimum przez najbliższe dziesięć lat!

 • anonim

  Na tej skoczni i tak będzie potrafił skakać tylko Schlierenzauer (ewentualnie jeszcze Evensen i Koch) więc uważam, że tak naprawdę będzie mało zabawy przy oglądaniu skoków na tym obiekcie.

 • TAMM profesor

  Janez Gorisek ( o ile Mnie pamięć nie zawodzi) kiedyś - przy okazji którychś zawodów - w rozmowie z SLO2 mówił o możliwościach przebudowy Letalnicy.
  Było też o lotach ponad 300 metrów...
  Ale to było raczej o dość odległej przyszłości...

 • luck191 bywalec

  szaleństwem jest skakać tak daleko,bardzo idiotyczny pomysł,jak po raz pierwszy przeczytałem o tym w serwisie skijuming pl to nie mogłem uwierzyć jak ludzie są głupi,chcą by zawodnicy wcześniej kończyli kariery,mogli zrobić sobie krzywdę,dla nich liczy się show,a na zawodników nikt nie patrzy

 • Barthelemew początkujący
  @Spostrzegawczy

  Ja się do samego sporu odnosił nie będę, ale do kolejnego komentarza, że w Polsce jest tylu idiotów, a w innych krajach nie. Otóż nieprawda, na każdym forum, na każdym serwerze, w każdym języku kłótnie się zdarzają. Polaków cechuje jedna rzecz na pewno- narzekanie na własny naród i szukanie argumentów gdzie tylko się da. I Ty jesteś przykładem.

 • Barthelemew początkujący
  @niebo

  Ja bym do Ciebie nic nie miał gdybyś powiedział- "tak, pomyliłem się, dzięki za poprawienie mojego błędu. Faktycznie MAŁO wiem o skokach". A nazywanie siebie skarbnicą wiedzy, gdy popełnia się kolosalne błędy rzeczowe w każdym poście jest przykładem ukrytego (ale już coraz słabiej) trollowania. Przykro mi, ale albo jesteś nędznym prowokatorem, albo strasznie mało inteligentnym człowiekiem. Wybierz sobie jedną z tych odpowiedzi, bo żadna inna nie będzie prawdziwa i zaliczona zostanie jako zwykłe kłamstwo.

 • Luthor weteran

  No naturalnie, możesz sobie nawet uważać, że Słońce krąży wokół Ziemi. ;) Tylko co ci to daje?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).