Małysz skoczył raz jeszcze. Po budki dla ptaków!

 • 2011-03-31 01:06

Adam Małysz przyjechał w środę do Szczyrku, żeby w tutejszej parafii ewangelickiej odebrać dwie budki dla ptaków. W ten sposób włączył się w projekt "500 budek dla ptaków na 500-lecie reformacji".

Na pomysł uczczenia 500-lecia reformacji (które przypadnie w 2017 roku) powieszeniem 500 budek dla ptaków wpadł znany z niecodziennych przedsięwzięć ks. Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu. Wyjaśnia, że ludzie powinni dbać o przyrodę ofiarowaną im przez Boga. Tymczasem w Beskidach z powodu inwazji szkodników trzeba było wyciąć całe hektary lasów i ptaki straciły swoje miejsca lęgowe. Budki mają im pomóc.

Do swojej akcji pastor postanowił wciągnąć Adama Małysza, słynnego skoczka, który również jest ewangelikiem. W środę rano Małysz podskoczył do sąsiadującego z jego rodzinną Wisłą Szczyrku i otrzymał dwie budki - nr 149 i 150. - Adam jeszcze w tym tygodniu powiesi je w swoim ogrodzie w Wiśle, by ptaki jeszcze tej wiosny znalazły w nich miejsca lęgowe. Nie trzeba go było namawiać do udziału w tym projekcie, bo kocha przyrodę - mówi ks. Byrt.


Marcin Hetnał, źródło: Gazeta Wyborcza, Bielsko-Biała
oglądalność: (10647) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Matylda początkujący
  -

  "... proboszcz parafii ewangelickiej ks. Jan Byrt"
  Ciekawe... Czy to tylko przypadkowa zbieżność nazwisk?
  Czy może jakaś dalsza lub bliższa rodzina?
  Mam na myśli naszego młodego skoczka - Tomasza.

 • anonim
  Małysz jest Ewangelikiem czy to też żart?

  "(..)postanowił wciągnąć Adama Małysza, słynnego skoczka, który również jest ewangelikiem."

  To było dobre :)
  500 budek dla ptaków na 500-lecie reformacji". :D

  w zasadzie dobry pomysł, ptakom faktycznie ich brakuje, mało ludzi sie przejmuje ich losem...

 • anonim
  Orzeł

  Tak, kiedyś Orzeł polował latając, a teraz się wycwanił i zastawi pułapki w ogrodzie i będzie bimbał! Umie się ustawić ;)
  (nie ma to jak napisać coś mądrego)
  Pozdro dla Adama i wszystkich Jego fanów

 • Boy profesor

  Uwaga Panowie i Panie. Dzisiaj Adam Małysz stracił na stronie FIS po raz pierwszy w historii status Active. Oczywiście to tylko formalność, ale warto to odnotować. W tej chwili nie mógłby już wziąć udziału w zawodach międzynarodowych rangi FIS.

 • anonim

  Podobna akcja księdza Jana Byrta miała miejsce też w zeszłym roku - „500 drzew na 500-lecie Reformacji”, wtedy Adam wraz z Hannu Lepistoe posadzili po brzózce. Ciekawy pomysł, fajnie że Adam się włącza w takie akcję, pozytywnego działania na rzecz przyrody nigdy nie jest za wiele...

 • anonim

  Myślę że ten pomysł z budkami jest bardzo dobry ! a co do Asta a skąd ty wiesz ze to jego ojcec ? To jego wina że ma TATE księdza ja bym chciał miec takiego pomysłowego tate ! ; )

 • anonim
  http://www.youtube.com/watch?v=CqyhCjbqgdY

  Adam Małysz 102.0m Sapporo 2007 HD

 • anonim

  Nazwiska Byrt czy Cieślar są bardzo popularne w Wiśle tak jak np. Bachleda i Gąsienica w Zakopanem, tak jak w całej Polsce np. Majewski czy Lewandowski, kojarzę trzech piłkarzy o tym ostatnim nazwisku

 • granda6 bywalec
  Rodzina Byrtów mieszka w Wiśle Czarnem

  O ile mi wiadomo gdzieś koło zapory. I o ile dobrze pamietam tata Tomka chyba pracował, na skoczni w Malince.

 • anonim

  @Piotr

  Fundacja została zawieszona od momentu kiedy tata Pani Izy cięzko zachorował i potrzebował stałej opieki.
  Po drugie wspominała w jednym z wywiadów, że mimo iż jest żoną znanego sportowca bardzo trudno pozyskać jakieś fundusze, bo to były tylko fundusze, które sama wyprosiła.

 • anonim
  Jan Byrt

  Okazuje się, że Tomasz Byrt jest synem Jana, ale nie wiadomo, czy tego...

  Stary wpis na stronie Fundacji Małysza:

  "Tomasz Byrt ma 10 lat. W ubiegłym tygodniu zdobył Puchar Fundacji Izabeli i Adama Małyszów na skoczni K-17. Dwukrotnie udało mu się skoczyć 18,5 metra. - Jestem zadowolony, bo to mój rekord źyciowy - mówił Tomek. Skoki uprawia od 2,5 roku. Namówili go do tego koledzy i choć rodzice początkowo nie chcieli się zgodzić, w końcu dopiął swego. 10-latek chodzi do Szkoły Podstawowej nr 4 w Wiśle-Głębcach. W jego rodzinie skakali też ojciec Jan i wujek Paweł. Tomek ma dwóch braci: 9-letniego Kamila i 4-letniego Dawida."

 • anonim

  Bardzo ładny pomysł z tymi budkami dla ptaszków.
  Bardzo często to człowiek niszczy przyrodę i to co żyje wokół, często niszcząc bezmyślnie lasy pozbawia ptaki i zwierzęta ich naturalnych domów.
  To tak jakby jakiś buldożer wjechał do naszych domów i wszystko zniszczył.
  Jak najwięcej takich akcji jest potrzebnych nie tylko w Polsce ale i na świecie.

 • anonim
  @ kamil1

  Miałem napisać do Asta ale podczas pisania zobaczyłem Twój post i w zasadzie nie mam więcej do dodania :)

  PS: Ale właściwie do księdza się mówi "ojcze" :P a do zakonnicy "siostro" , do mnicha "bracie"..... jeszcze potrzebujemy wujka kuzyna i może dziadka ;)

 • Lipathor bywalec

  Chyba nie bo o ile się orientujętomek byrt jest z Wisły a nie ze Szczyrku
  http://skijumping.pl/pokaz.php?show=pokaz_skoczka&plec=m&id=1208

 • anonim
  Asta

  To ciebie jest żal skoro nie wiesz że pastorowie w kościele ewangelickim nie mają celibatu i normalnie mogą się żenić i zakładać rodziny., a tak po zatym to 60 % księdzy których znam w obrządku katolickim ktorych celibat obowiązuje są ojcami!

 • Luthor weteran

  Hehe, no jakby nie patrzeć możliwe, w końcu pastor. ;) No i Tomek też pochodzi gdzieś z tamtych okolic. Może rodzina, kto wie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).