Kaarel Nurmsalu Mistrzem Estonii

 • 2011-08-15 01:12

Potrójny brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów w skokach i kombinacji norweskiej, Kaarel Nurmsalu, został Mistrzem Estonii.

Podczas konkursu rozegranego 13 sierpnia na skoczni Tehvandi K-90 w Otepaa oddał skoki na odległość 93 i 98 m. i wyprzedził o jeden punkt Siima-Tanela Sammelselga (93 i 94,5 m.) oraz o 7,5 pkt. Fina Lauri Asikainena (95 i 91 m.)

Przypomnijmy, że 20-letni do niedawna kombinator norweski Nurmsalu był rewelacją ostatnich Mistrzostw Świata Juniorów. Na skoczni w Otepaa zdobył dwa brązowe medale w kombinacji norweskiej. Wystąpił również w konkursie skoków, w którym także uplasował się na trzecim miejscu, wyprzedzony tylko przez rewelacyjnego Bułgara, Wladimira Zografskiego oraz Austriaka Stefana Krafta. Poza brązowymi medalami MŚJ największym sukcesem młodego Estończyka jest zwycięstwo w konkursie Pucharu Kontynentalnego w kombinacji w Klingenthal w styczniu tego roku. Po zakończonym sezonie zimowym Nurmsalu podjął decyzję o przejściu na stałe do skoków narciarskich. W tym sezonie letnim zajął m.in. 4 i 10 miejsce podczas Fis Cup w Villach, 29 pozycję w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Courchevel oraz 2 lokatę w jednym z konkursów z cyklu Finjumping Cup.

Pełne wyniki Mistrzostw Estonii


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5201) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Boy profesor

  Z Zaunerem mógłby się równać Jaakko Tallus w najlepszej skokowej formie i Koivuranta, bo taki Bieler czy Chappuis mimo, że zawsze dobrze skaczą i wygrywają konkursy, nie są tak błyskotliwi. Natomiast Zauner miał pewne problemy przy tylnym wietrze. W serii próbnej potrafił odpalać skok w granicach rekordu skoczni w dobrych warunkach, ale gdy zmieniły się one na niekorzystne na konkurs od razu lądował dużo bliżej.

 • pepeleusz początkujący
  @HKS

  Ale zarówno Zauner jak i Koivuranta przeszli do skoów po sezonie ktory nie był dla nich najlepszy skokowo .

 • HKS początkujący

  @pepeleusz

  Niejasno się wyraziłem po prostu. Nurmsalu w sezonie poprzedzającym zmianę dyscypliny był średni 12,8 po skokach, a Zauner 7,4, także jak różne są to wartości każdy sobie indywidualnie oceni.

  Za niecelowe "poniżenie" Zaunera dodam, że jest on bodajże rekordzistą w PŚ, bo jako jedyny wygrał 5 konkursów skoków pod rząd. W skokach do kn nikt (przynajmniej nie znam takiego) nie może się pochwalić takim wyczynem, a w biegach obecny trener Austriaków przez 5 sezonów oddał JEDEN bieg. Skoki są jednak bardziej loteryjne, więc na razie Zauner jest rekordzistą i może nim długo pozostać.

 • pepeleusz początkujący

  @HKS-szczytowa forma skoko -kombinatorowa Zaunera (2007/2008 gdzie kilka zwycięstw w skokach w PS poprzedził pogromami w WCB) a szczytowa forma skoko-komninatorowa Nurmsalu, to jednak duża różnzica. A że było wiele Twojej racji przy porówaniu Zaunera z Koivurantą to głównie dlatego, że Anssi dużo więcej sezonów startowal w PS w kombinacji
  @matt- Bresadola jako 17/18 letni zawodnik naprawę wyróżniał się w skokach i jako skoczek wystąpił na IO w Turynie! (zresztą wcześniej jako 15 lat wystąpił w skokach w MŚJ w 2004) .Potem nastąpił jakby regres jego skokowego poziomu.Jakby mnie ktoś zapytał 5 lat temu czy stać go na punkty PS w skokach , to bym powiedział że tak

 • HKS początkujący

  @Boy

  Może lekko przesadziłem, ale sens zdanie podtrzymuje. Gdy Zauner zmieniał specjalność, to wcale tak nie szalał na skoczni i jednak podtrzymuje zdanie że był to poziom tylko trochę wyższy niż szczytowa forma Nurmsalu. Kiedyś nawet podczas dyskusji z Pepeleuszem porównałem Austriaka z Koivurantą i Fin w sezonie 08/09 wypadał o wiele lepiej, a jak to się rozwinęło w skokach widział każdy. Jakby zmienił specjalność rok wcześniej to znacząco by to zmieniało sytuację;)

  Nie zgodził bym się też z określeniem skokowy fenomen: myślę, że do Kenji Ogiwary czy z obecnych czasów Koivuranty trochę mu brakowało.

 • anonim

  Dziwi postawa Davide Bresadoli,który skacze teraz na poziomie Koivuranty. A w kombinacji nie miał z nim żadnych szans

 • Boy profesor

  @HKS
  Oj tu się grubo mylisz, Nurmsalu nawet w swojej najwyższej formie nie skakał w kombinacji tak jak Zauner robił to przy swojej normalnej dyspozycji. Zauner to był skokowy fenomen jak na kombinację i kogoś takiego jak Nurmsalu nie wolno stawiać z nim prawie na równi.

 • anonim

  estończyka mają dosyć dobrze rokującą drużyne

  Siim Tanel Saamelselg 18lat
  Martti Nomme 18lat
  Kaarel Nurmsalu 20 lat
  Illimar Paern 23lat

  średnia wieku niecałe 20lat

 • pepeleusz początkujący

  wreszcie wystartował w seniorskich mistrzostwach 11 letni Aigro, który zajął 15 miejsce, m.in. przed uczestnikiem tegorocznych MŚJ Mustjogim.

 • HKS początkujący

  @luck191

  Po czym tak wnioskujesz? Jakby się uprzeć, to można powiedzieć, że w skokach do kombinacji prezentował formę tylko nieznacznie niższą od Zaunera. Koivuranta mimo, że wszyscy uznają jego występy raczej za słabe, też nazbierał 90 punktów PŚ i zajął 10 miejsce na MŚ.

  Przeciętne lato w żaden sposób go nie skreśla, bo cel zrealizował w 100%.

 • luck191 bywalec

  Kilka razy może w zimie zapunktować w PK,zajmie miejsce w trzeciej dziesiątce,na więcej aktualnie go nie stać

 • HKS początkujący

  @ZiomekCompany

  Trenerem skoczków jest Petter Kukkonen. Pikkor od tego sezonu jest odpowiedzialny za kombinatorów i Kukkonen co najwyżej "spogląda" na dwuboistów, ale głównym celem Fina jest stworzenie drużyny w skokach.

  Myślę, że średnie skoki Nurmsalu w lecie mogą być dobrym prognostykiem na zimie. Na razie skacze przeciętnie, ale jego celem było zdobycie punktów FIS Cup, a w następnej kolejności PK i to osiągnął. Teraz może spokojnie trenować.

 • anonim
  Anika

  trenerem Estończyków jest Tambet Pikkor

 • Anika bywalec

  A kto jest aktualnie trenerem Estończyków?

 • Boy profesor

  Póki co Nurmsalu nie zachwyca, ale teraz będąc skoczkiem musi się zacząć przyzwyczajać do skakania z niższych rozbiegów aniżeli miało to miejsce w konkursach kombinacji norweskiej, w których brał udział. Ma spory talent, więc myślę, że wkrótce zacznie skakać coraz lepiej. Na pewno jest nadzieją na punkty PŚ dla Estonii.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).