Ossi-Pekka Valta podwójnym zwycięzcą Finjumping Cup w Lahti

• 2011-09-06 16:26

20-letni Ossi-Pekka Valta wygrał dwa konkurscy z cyklu Finjumping Cup rozegrane 3 i 4 września na skoczni w Lahti.

W sobotę Valta po skokach na 120 m i 124,5 m z łączną notą 251,0 punktów, wyprzedził Mikę Kulmalę (114 m / 124,5 m; 240,2 punktu) i Antti Maeaettae (117,5 m / 116,5 m; 230,6 punktu).

Drugiego dnia rywalizacji Valta zwyciężył oddając skoki na 120,5 m i 117 m (241,4 punktu). Niższe stopnie podium zajęli Sebastiana Klinga z 233,5 punktu (125 m / 109,5 m) oraz Kimmo Yliriesto (119 m / 115 m; 231,6 punktu).

W kategorii juniorów podwójne zwycięstwo zaliczył Matti Herola.

W zawodach nie brała udziału kadra narodowa, która pod koniec zeszłego tygodnia zakończyła obóz treningowy w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Bischofshofen.

• Boy profesor

Podobna sytuacja jak z Lauri Asikainenem. Też jako młody kombinator norweski skakał świetnie, ale był tak słabym biegaczem, że nie miał szans na dobre wyniki, bo w biegu tracił wszystko. Jego najwyższa pozycja w PŚ to była 25. lokata, a przecież po skokach często był w czołówce. I też zdecydował się na przejście do skoków, choć na razie skacze jeszcze gorzej od Kovaljeffa.

• Emil profesor

Kai Kovaljeff do 20 roku życia był kombinatorem norweskim. Osiągał świetne wyniki na skoczni ale zawsze niesamowicie dużo tracił w biegu (Zauner to przy nim był super biegacz). I tak moim zdaniem zyskał na przejściu do skoków bo chociaż punktował w PŚ a w kombinacji nie miał by na to szans.

@matt
    Kovaljeff to ten sam typ zawodnika co Ruuskanen, choć tego drugiego stać było czasami na jakieś wyskoki jak rekord Wielkiej Krokwi na treningu przed Pucharem Kontynentalnym. Ale to są dwaj wielcy łowcy buli, jeśli można tak powiedzieć. Na ich tle nasz Marcin Bachleda wypada doskonale.

• anonim

@boy,lintunia A kai kovaljeff to dpoiero nic nie zdziałał. jest ciagany po zawodach a skacze na poziomie illimara paerna

@Lintunia
    Ruuskanen miał swój jeden dobry sezon, był to 2003/2004, gdzie w Hakubie w PŚ zajął 6. pozycję, raz był w '20' i jeszcze dwa razy zdobywał punkty. Później ten zawodnik staczał się na samo dno, z którego nigdy na dobrą sprawę się nie odbił. W 2010 roku jego przebłyskiem był pierwsze skok w Kuusamo, gdzie skoczył 134 m, ale i tak ostatecznie zajął 28. miejsce. Niestety ale wszystkie jego starty w ostatnich latach to jedna wielka klapa.

• Lintunia bywalec

@Boy
    Ruuskanen nigdy wybitnym skoczkiem nie był. A podczas tegorocznego LGP zdobył 18 pkt (najwięcej z Finów). Wprawdzie na zawodach w Azji, ale np. Kovaljeff nawet tam nic nie zdziałał. Zawodów w Polsce nie oceniam, gdyż Juha-Matti był wtedy chory co mogło mieć wpływ na jego formę.

Niedługo Finowie sięgną i po Lindstroema, nie będą mieli wyboru. Skoro potrafią wysyłać na zawody Kovaljeffa i Ruuskanena żeby się non-stop kompromitowali.

@Boy Ale wiele wskazuje że się może załapać do fińskiej krajówki na PŚ. Na bezrybiu i rak ryba.

Yliriesto to kolejny skoczek, który nadaje się tylko do amerykańskiego US Cup. Od wielu lat jest to skoczek za słaby nawet na Puchar Kontynentalny. Jest to niski zawodnik, skaczący bardzo dynamicznie, ale nic to nie daje. 10 lat temu potrafił jeszcze na mamutach skakać ponad 200 metrów, ale teraz bliżej mu końca kariery.

• anonim

Kimmo Yliriesto, który jest trenowany przez Harriego Olli zajął 3. miejsce (choć mam świadomość o tym, na jakim poziomie stały te zawody). Więc może AŻ TAK źle się ta współpraca nie zakończy :D

• anonim

@LINTUNIA

finowie wybierają się do trondheim. napewno w tym składzie będziew sebastian klinga

• anonim

12 na kuusamo
    hautamaeki,happonen,keituri,koivuranta,maeeattaee,muotka,ylipulli,ossipekka valta,niemi,ruuskaanen,kovaljeff,yliriesto

@Lintunia Ale to było 3 sezony temu. A żeby skakać w PŚ należy te punkty zdobyć w tym lub poprzednim sezonie.

@Emil
    Kulmala ma punkty z Pucharu Kontynentalnego. Był 26 i 23 w Falun w październiku 2008 ;-)

Valta Kulmala i Klinga koniecznie muszą jechać na kontynental do Trondheim. Muszą zdobyć punkty do Finowie nie mają kogo wystawić w krajówce w Kuusamo. Chyba że zostawią sobie na Lahti ale też muszą mieć punkty by móc ich wystawić.

W niedzielnych zawodach startował Olli Muotka, który niewątpliwie jest w kadrze narodowej. Zajął 5 miejsce, może dlatego nie rzucił się autorowi w oczy ;-)

@Boy
    Oby to zgrupowanie zaprocentowało w sezonie zimowym :-)

Na dużej skoczni w Lahti latem nie skacze się za często, bo na wybiegu jest basen. Ale już po sezonie, więc pewnie został już zakryty, co umożliwiło rozegranie tych zawodów.

Fińska kadra swoją drogą miała fajne zgrupowanie, takie pod Turniej Czterech Skoczni ;-)