Nowe, stare, dwie z Czterech Skoczni

 • 2003-09-06 19:31
Lato to nie tylko okres przygotowań do sezonu dla skoczków narciarskich. To również czas przebudowy i renowacji aren sportowych zmagań - skoczni. Gdzie tylko są pomysły i fundusze - praca wre. I to nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, czy Austrii.

Niedawno pisaliśmy o najnowszych inwestycjach na rodzimej Wielkiej Krokwi. Przypomnijmy, że w tym roku wybudowano pomieszczenie dla skoczków na szczycie obiektu, a także zainstalowano nowe ogrodzenie. W planach jest budowa maleńkiej skoczni K17 oraz pokrycie obiektu K120 igelitem, aby mozna było rozgrywać tam międzynarodowe zawody letnie.

Nasi zachodni sąsiedzi także nie próżnują: przebudowywana jest słynna skocznia Schattenberg w Oberstdorfie. Dotychczasowy punkt konstrukcyjny, znajdujący się na 115 metrze zostaje przesunięty na 120 metr. W konsekwencji zmieniony jest profil skoczni. Przebudowie ulega również infrastruktura wokół obiektu (m.in powstała nowa, oszklona winda). Na tej skoczni będzie zainstalowany system czujników do pomiaru jakości i siły odbicia, podobny do tego, jaki funkcjonuje już na Adlerschanze w Hinterzarten oraz Bergisel w Innsbrucku.

Po Polakach i Niemcach również Austriacy postanowili ulepszyć ostatnią, turniejową skocznię - w Bischofshofen. Obecnie jej punkt konstrukcyny to 120 m, a rekordowy skok na odległość 139 m. oddał Niemiec Sven Hannawald. Teraz punkt K obiektu im. Paula Ausserleitnera będzie się mieścił na 125 metrze. Przebudowa skoczni spowoduje, że zawodnicy będą mogli osiągać na niej odległości nawet do 150 m. Kolejnym udogodnieniem będzie instalacja oświetlenia obiektu, które umożliwi rozgrywanie na tej skoczni wieczornych konkursów. Wiosną natomiast ułożony zostanie igelit, dzięki czemu zawodnicy zyskają kolejny obiekt do letnich skoków.

Czy zmiany te jeszcze bardziej uatrakcyjnią najważniejszą imprezę na tych obiektach - prestiżowy Turniej Czterech Skoczni? O tym przekonamy się już zimą.
Jaala, źródło: Informacja własna

oglądalność: (11183) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Adam Małysz

  On już się dużo naskakał nie można od niego chcieć więcej i tak już dużo wygrywał.

 • anonim
  Zmiany na skoczniach

  Korzystając z okazji, że jestem pierwszy, chciałem pogratulować Jaali bardzo ciekawego tekstu. Nawiązując do niego i do zmian na Wielkiej Krokwi to po położeniu igelitu będzie to piękny obiekt godzien XXI wieku. Natomiast powiem szczerze, że ogrodzenie jest wg. mnie fatalne, kłóci się jakoś z pięknem tatrzańskich regli, no ale trudno, już jest. Ważne jest też, o czym pisze Jaala, to by powstał obiekt K 15, gdyż wiele dzieci nie chce skakać na K 35, bo to obiekt za duży dla 8-9 latków, a w tym wieku większość u nas zaczyna przygodę ze skokami.A to, że Niemcy i Austriacy nie próżnują to wyzwanie dla naszych działaczy, by byli konkurencyjni w tej rywalizacji.

 • anonim

  mam nadzieje ze nikt nie pobije rekordu swiata naszego Adasia 151,5m w Bischofshofen :))

 • anonim
  rekord

  @adas: a ja jakos sobie nie przypominam, by małysz lądował 151,5 w bischofschofen...

 • anonim
  Do philippe'a

  Chodzi tutaj zapewne o to, aby na skoczni w Bischofshofen nikt nie pobił rekordu świata Adama Małysza w skoku na dużej skoczni, który wynosi właśnie 151.5 m i został ustanowiony w Willingen

 • anonim
  rekord

  W sumie to myślę że nawet gdyby ktoś skoczył w Bischofshofen dalej, to rekord Adasia byłby nadal rekordem. W końcu Willingen ma skocznie k120, a ta w Bischofshofen ma mieć k125, więc nie ma chyba co porównywać. Tylko, że generalne statystyki skocznię w Bhofen uznają za 'dużą' i różnica może sie rozmyc...

 • anonim
  rekord

  @Simimanka: staram sie zrozumiec, aczkowliek bylo to napisane w taki sposob, ze ciezko bylo dociec o co chodzi autorowi...

 • kolesio bywalec
  !!!

  Dla Adasia M. to rewelacynje wiadomości. Skoczni w Obesrdorfie nigdy nie lubił, jeszcze nigdy nie stał nawet na podium (nawet jak był w swej super - formie).

  A co do deklaracji Austryjaków to bądźmy sceptyczni (jeśli chodzi o skoki na 150 m). Podobne rzeczy mówili przy przebudowie skoczni w Insbruku, a w podczas TCS chyba tylko kilka skoków było powyżej 130 m. A w zeszłym roku to chyba nawet tylko kilka pow. 120 m.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).