Nowi specjaliści w kadrze polskich skoczków

 • 2003-09-23 16:49
Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej tuż po zakończeniu Mistrzostw Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w Zakopanem, trener reprezentacji narodowej Apoloniusz Tajner przedstawił nazwiska nowych naukowców, którzy od przyszłego sezonu będą pracować z kadrą naszych skoczków. Przyjrzyjmy się bliżej tym osobom, ich dotychczasowej pracy naukowej oraz planom związanym z nową pracą...

Poszukiwania nowych specjalistów zaczęły się od lipca, tuż po tym jak z kadrą pożegnali się dotychczasowi naukowcy - psycholog dr Jan Blecharz i fizjolog prof. Jerzy Żołądź, którzy uważani byli za ojców sukcesu Adama Małysza. "Na pewno jest mi żal, że doktor i profesor zrezygnowali z współpracy z naszym zespołem. To byli dobrzy specjaliści i zawsze będę ich za takich uważał. Z nowymi specjalistami jeszcze nie miałem większego kontaktu, widziałem ich dotąd dwa razy, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć. Jak będzie - pokaże czas" - podzielił się swoimi uwagami Adam Małysz.

Zwolnionych naukowców zastąpi aż 4 nowych współpracowników, będą to: fizjolog prof. Aleksander Tyka, psycholog mgr Maciej Andryszczak, biolog molekularny dr Barbara Frączek oraz fizjoterapeuta Jakub Michalczuk. Dołączą oni do dotychczasowych specjalistów: lekarza reprezentacji Stanisława Ptaka oraz biomechanika Piotra Krężołka. Trener Apoloniusz Tajner ma nadzieję, że nowi pracownicy pomogą nie tylko Adamowi Małyszowi, ale również pozostałym naszym kadrowiczom.

Prof. Aleksander Tyka kieruje Zakładem Fizjologii i Biochemii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, posiada tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego. Od przyszłego sezonu będzie nowym fizjologiem polskiej kadry skoczków narciarskich. "Co do nowych współpracowników, to profesora Tykę znam ze studiów. Kiedy ja kończyłem, on zaczynał asystenturę. Sposób współpracy proponowany przez profesora Tykę z krakowskiej AWF podobał mi się najbardziej – mówi trener Tajner.

Mgr Maciej Andryszczak na codzień jest pracownikiem Zakładu Psychologii AWF w Katowicach. Ma dopiero 27 lat, pochodzi z Wrocławia, lubi dobrą książkę, film i surfowanie po internecie. Zajmuje się psychologią sportową od około 6 lat, pracował już z innymi znanymi sportowcami, kolarzem Cezarym Zamaną, rajdowcem Tomaszem Kucharem, koszykarzem Kordianem Korytką. Pracę z Adamem Małyszem traktuje jako życiowe wyzwanie i ma świadomość, że na efekty jego pracy będzie czekał cały kraj. Część kadrowiczów poznał już wcześniej, ponieważ Marcin Bachleda oraz Tomasz Pochwała są jego studentami. Jego celem jest aby do Adama Małysza dołączyli inni skoczkowie. W najbliższym czasie ma nadzieję spotkać się ze swoim poprzednikiem, doktorem Janem Blecharzem, gdyż liczy na jego cenne uwagi i wskazówki. Następnie wyrusza z zawodnikami na zgrupowania do Innsbrucku i Predazzo. "To młody i ambitny chłopak, on również został mi polecony" - zachwalał Tajner.

Kolejną nową twarzą w sztabie szkoleniowym jest dr Barbara Frączek, asystent w Katedrze Higieny i Promocji Zdrowia Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Barbara Frączek jest z wykształcenia biologiem molekularnym i będzie dbała o odpowiednią dietę naszych skoczków. Apoloniusz Tajner - "Doktor Frączak jest specjalistką od diety i żywienia. Została mi polecona i będzie współpracować z profesorem w kwestiach diety i odżywek"

Trener Apoloniusz Tajner postanowił powołać do swojego składu także fizjoterapeutę Jakuba Michalczuka. Jego zadaniem będzie dbanie o szybszy powrót zawodników do pełnej formy po wysiłkach, jakim poddawani są skoczkowie.

Polski Związek Narciarski przewiduje, że w pierwszym sezonie praca nowych specjalistów będzie miała jedynie charakter konsultacji, natomiast od następnego sezonu, kiedy to Apoloniusz Tajner rozpocznie szkolenie swoich podopiecznych pod kątem Olimpiady Zimowej w 2006 w Turynie ich współpraca będzie bardziej potrzebna. "Do wiosny współpracować będziemy luźno, bo już właściwie kończy się okres przygotowawczy. Jeśli będzie taka potrzeba, zadzwonię, spytam, porozmawiam lub umówię się na kilkudniową konsultację. Taka rzeczywista współpraca zacznie się dopiero od przyszłego roku. Nie chciałem kandydatów z Poznania. Warszawy czy Gdańska, bo to za daleko " – zakończył Apoloniusz Tajner...

witeck, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11310) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • AdJ początkujący
  dzięki

  Warto było czekać na informację podaną w taki sposób. Dotychczas miałem do dyspozycji tylko ,,strzępy'', jakimi raczyły nas inne źródła.

 • Marek początkujący
  Baœka

  Baœka miała fajny biust? (Mowa o B.F. - dietetyczce).

 • tad redaktor
  dietetyczka

  Wiecie - skoczkowie tez muszą czasem popatrzec na kogoś innego niz samych "panów doktorów" :)

 • anonim

  Kobieta w kadrze - suuper :P :D

 • miszcz początkujący

  nawet ładna :))) no ale to nie jest tak piekna kobieta jak u niemcow :)

 • Glon początkujący
  Niezła babka

  Szykuje się romansik w kadrze...

 • anonim
  Romansik?

  @Glon, cos ty znów wymyślił??? A niby z kim miałaby romansować? Hę? Z Tajnerem-seniorem? ;-)

 • anonim
  Do miszcza

  Masz rację, nasza Basia jest dużo, dużo piękniejsza od tej Niemki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).