Stefan Hula: "Uwierzyć, że się da"

 • 2012-01-03 21:55

Poza Kamilem Stochem, który zwyciężył w kwalifikacjach do konkursu TCS w Innsbrucku awansowali także Maciej Kot oraz Stefan Hula.

Sztuka ta nie udała się naszemu debiutantowi Aleksandrowi Zniszczołowi. Skoczek z Wisły wie jednak nad czym należy popracować. "Można powiedzieć, że jestem zadowolony z jednego skoku tutaj na Bergisel. Natomiast w dwóch następnych to wszystko nie poszło tak jak miało być. Nie skupiałem się na tym na jakiej skaczę skoczni, tylko na tym aby dobrze dojechać i swobodnie skoczyć. Udało to się, ale tylko częściowo i to w jednym skoku..."
Zniszczoł nie odczuwa presji, jaka wytworzyła się wokół niego po udanych startach w Pucharze Kontynentalnym. "Ta presja specjalnie mi nie przeszkadzała. Na Turnieju skacze się inaczej, z niższych belek i jest trudniej ale trzeba sobie z tym radzić. Akurat teraz wynikły dodatkowo pewne błędy, które zdarzały mi się już w lecie i to nie jest tak jak ma być. Forma w porównaniu do Pucharu Kontynentalnego jest o połowę gorsza. Chciałbym jednak dotrwać do końca Turnieju, potem przydałby się jakiś spokojny trening"- mówił po kwalifikacjach Olek Zniszczoł.

"Wykonałem dziś bardzo mały krok do przodu" - cieszył się po kwalifikacjach Stefan Hula - "Ale do dobrego skakania jednak jeszcze brakuje. Pogubiłem się w pozycji dojazdowej, od początku Turnieju nie mogłem odnaleźć dobrego czucia na rozbiegu. Skoki były przez to bardzo złe. Po konkursie w Garmisch popracowaliśmy jednak nad tym na sucho, podczas imitacji. Dziś pierwsze skoki nie były udane bo testowałem coś z wiązaniami, ale w kwalifikacjach wróciłem do starego systemu i najazd oraz skok były dobre. Dodatkowo gdyby nie pewien błąd w powietrzu wyciągnąłbym jeszcze dalej. To był taki skok na przełamanie i po to by uwierzyć, że się da. Wierzę, że jutro będą jeszcze lepsze te skoki" powiedział Stefan Hula.

Co na temat systemu KO, którym rozgrywany jest Turniej Czterech Skoczni sądzi skoczek ze Szczyrku? "System KO jest ciekawy, zawsze jednak trzeba skakać na swoim najlepszym poziomie. Fajne jest to, że nigdy się nie wie na kogo się trafi. Tak jest tylko na Turnieju, więc dlaczego nie?" - dodał Hula.

Maciej Kot ze skoku na skok skacze coraz lepiej. Dobry skok w kwalifikacjach sprawił, że jutro zmierzy się z Austriakiem Davidem Unterbergerem, jest więc spora szansa na zwycięstwo w tej parze. "Skok w kwalifikacjach był bardzo dobry, z resztą już te w treningach były one niezłe. Czuje się coraz lepiej, na tej skoczni skacze mi się naprawdę dobrze. Powoli te skoki zaczynają przypominać te z sezonu letniego. Czekam na punkty, to był cel na tę zimę aby punktować systematycznie, a jak na razie tego brakuje. Liczę jednak na to, że tutaj się przełamię. Już w Garmisch mało brakowało. Jestem dobrej myśli przed tym konkursem" - cieszy się Kot.

Do samego końca nie było pewne czy Kot czy Byrt wystartuje w Turnieju. Ostatecznie Maciek poprawił swoją formę i został włączony do składu. "Miałem równe szanse startu w Turnieju razem z Tomkiem Byrtem, jednak decyzja zapadła po PK w Engelbergu gdzie Tomek skakał słabo, a mi skakało się już naprawdę dobrze. Zmieniłem przede wszystkim pozycję w locie, już nie jest tak agresywna, bardziej szanuję wysokość, a to pozwala mi dalej odlecieć" - mówi Maciej Kot.

Od początku Turnieju Polacy skaczą w nowych kombinezonach, okazuje się że było z nimi trochę problemu. "Miałem problem z nowym kombinezonem, nie wiem czy był źle uszyty, ale tuż za progiem wykrzywiało mnie i to skracało mój skok. Zostało to już naprawione i skacze mi się w tym kombinezonie dużo lepiej. Nie wszyscy są jednak przekonani do tych kombinezonów. W Wiśle kiedy je otrzymaliśmy byliśmy zadowoleni, że na Turniej jedziemy z nowymi, a później okazało się że są problemy i musimy nad nimi popracować. Teraz są już w miarę dobre, ale mogłoby być lepiej. Nie wszyscy skaczą w nowych kombinezonach, widzę że Piotrek nie może się przekonać. Jeśli zawodnik dostaje nowy kombinezon, to powinien czuć różnicę i od razu wiedzieć że to właśnie w nim chce skakać. A tutaj jednak tego nie widać" - tłumaczył sprawę kombinezonów Maciek Kot.

Stefan HulaStefan Hula
Aleksander ZniszczołAleksander Zniszczoł

Natalia Konarzewska&Tadeusz Mieczyński, źródło: informacja własna
oglądalność: (7642) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Biedni ci zawodnicy,chcieliby a nie mogą,co na to Mruczek.

  Ten ma problemy z dojazdem,ten z koncentracją inny z siłą wybicia,a jeszcze inny jest zadowolony (ale tylko on sam) że jest na końcu stawki.Co na to trenerzyna Mruczek,ano jak widać po występach NIC.W dalszym ciągu skupia sie na Stochu a ten raz dobrze drugi raz beznadziejnie i tak w koło Macieju.Pan Mordziasty też szęśliwy z tego co jest a nam kibicom pozostaję czerwienić się ze wstydu po skaczącym dziadostwie.Ciekawe jak jeszcze długo?Widocznie ta dyscyplina dąży do stanu z lat dziewiędziesiątych i to nieuchronnie.Przykre ale prawdziwe.

 • LessLove1000 początkujący

  Ech, Hula powinien jeszcze poćwiczyć nim znowu postanowi brać udział w zawodach. Przydałaby mu się przerwa na treningi. Ale i tak trzymam za niego kciuki i za wszystkich chłopaków ;) Pokażcie im żebyśmy mieli się kim chwalić !

 • anonim
  Hula

  Jeśli dojrzały zawodnik taki jak Stefan Hula mówi że potrzebuje uwierzyć, że się uda (sic!) to chyba najwyższy czas na wakacje na skoczni w Szczyrku. Do odwołania.

 • bunny doświadczony
  @sakala

  To jest oczywiste co mówisz, ale od czego Polacy mają trenera? W optymalnej formie Zniszczoł czy Byrt mogą spokojnie powalczyć o medal, a jeśli nie będą w stanie, to niestety będzie porażka trenera.
  Btw. Byrta w poprzednim sezonie nie widziałeś w gronie faworytów? :D Ja uważam, że jednak loteria była spora, o czym świadczą choćby późniejsze skoki w drużynie czy w innych zawodach.
  Co do konkursu drużynowego, to oczywiste że u nas nie jest łatwo, ale zakładam, że przynajmniej tych 4 będzie w miarę niezłej formie, a wówczas powinno być dobrze.

 • M_B profesor
  @sakala

  ja akurat rok temu nie wymieniałem faworytów za bardzo, jedynie o Nurmsalu pisałem, że może włączyć się do walki o medale, w co wcale nie tak dużo osób wierzyło ;), ale jednak zdobył ten brąz wtedy :).

 • sakala początkujący
  @bunny

  No ale to też pokazuje jak jest ze zmiennością dyspozycji u juniorów i w kontekście konkursu drużynowego znaczenie będzie miała szerokość kadr. U nas, z 5 których mamy do wyboru, czterech musi skakać dobrze.

 • sakala początkujący
  @bunny

  A co do medalu indywidualnego to Zniszczoł i Byrt np. żeby o niego powalczyć muszą być w swojej najwyższej formie, a nie tej jaką prezentują teraz. To co oglądaliśmy ostatnio, w skrajnym przypadku, może nie wystarczyć do miejsca w ,,10''. W zeszłym sezonie medale też już były porozdawane, a jak się skończyło to pamiętamy. Bez znaczenia jest fakt, że wiało - nieskromnie powiem, że w szerokiej czołówce byli niemal sami skoczkowie, których wymieniałem (i @pepeleusz) jako faworytów. ;)

 • bunny doświadczony
  @sakala

  No tak, tylko J.Maylaender był w tym konkursie wyżej jak zwycięzca obu AC w Ramsau, S.Kraft. Oczywiście Niemcy będą mieli solidną ekipę, ale myślę że nie powinni się włączyć do walki o podium.

 • sakala początkujący
  @bunny

  Ale np. Wellinger, Herrmann, Kamienski, Loeffler Bradatsch czy Geiger w AC w Ramsau zajmowali wysokie miejsca skacząc lepiej od 13. w Engelbergu J.Maylaendera. Atutem Niemców jest szeroki skład, z którego można wybrać 4-5 skoczków w wysokiej formie. Ci niemieccy juniorzy, którzy skakali w COC (jak choćby J.Maylaender, Leyhe czy Wangler) w ogóle mogą nie pojechać na mistrzostwa świata. Chyba że na siłę wepchną starszych kosztem młodszych.

 • bunny doświadczony
  @zur555

  Porażką trenera będzie nie tylko brak drużyny na podium, ale także brak indywidualnego medalu, nawet przy założeniu że Zografski i Prevc nie odpuszczą.

  @sakala
  Niemców to chyba ze względu na historię wymieniłeś, bo prezentują się obecnie słabo i bardzo bym się zdziwił, gdyby jednak powalczyli o medal.

 • anonim
  Prawda o polskich "skokach"

  Niestety, z przykrością trzeba stwierdzić, że nie ma czegoś takiego jak polskie skoki. Przez lata nie było żadnego systemu szkolenia i niema. Nie mieliśmy trenerów (Polaków), którzy znaliby się na skokach i nie mamy. Kruczek nie ma zielonego pojęcia o skokach. (Przed TCS zapowiadał czterech Polaków w klasyfikacji końcowej - to dowód, że facet o skokach nie ma zielonego pojęcia). W Polsce czasami pojedynczy zawodnik dobrze skacze, ale zespołu nigdy nie było i nie widać, żeby był. To że jakiś zawodnik czasami dobrze skacze to bardziej efekt jego talentu i samozaparcia, niż systemu szkolenia. System szkolenia polega na tym, że ma się szeroką (co najmniej kilku) grupę zawodników. U nas najwyżej można liczyć na jednego czasami na dwóch (Żyła już dołącza do buloklepów). A zabieranie Huli na zawody jest totalną głupotą.

 • anonim

  Tak Kot stanie na wysokości zadania że znów jego trzesące sie nogi dadzą zwycięstwo temu Austriakowi.Pewnie zapomni sie tym razem odbić:-)
  Austriak nawet jakby skoczył słabiutko, to Kot pewnie albo sie wywali albo go zdyskwalifikują.Tak juz ten gościu ma.

  Najbadziej sie napalam na pojedynek Stocha z Koflerem, oj to będzie dopiero walka!

 • acka weteran

  Do Krecika.

  Skoro zawodnik sam narzeka, że na TCS trochę mu nisko, to sam sugeruje, że zwykle mu nikt tak belek nie ustawia. A zatem choćby nawyki motoryczne ma ustawione pod inną długośc i prędkość najazdu. I w konkursie z trudem się odnajduje.

 • sakala początkujący
  @M_B

  Te 3 drużyny to oczywiście faworyci, ale nie można lekceważyć Niemców i przede wszystkim Norwegów, którzy bardzo dobrze wypadają na tle kadrowiczów w Norges Cup. Wszystko będzie zależeć od formy poszczególnych zawodników na mistrzostwach.

 • M_B profesor
  @sakala

  Co do Dezmana to o nim zapomniałem, on rzeczywiście jest mocny w COC nawet, Justin... no można powiedzieć, że też całkiem dobry, zobaczymy jak to będzie na MŚJ, choć innego podium w drużynie niż (kolejność dowolna) - Słowenia, Polska i Austria (ci chyba jednak na 3 miejscu) sobie za bardzo nie wyobrażam na ten moment.

 • sakala początkujący
  @M_B

  A Dezman i Justin to słabi są ? Na ten moment Słoweńcy (i to bez P.Prevca) w rywalizacji z nami w drużynie są faworytami chociaż przypuszczam, że do MŚ się to zmieni.

 • M_B profesor

  Będzie i porażka, bo podium to oni powinni wywalczyć bez większego wysiłku, szczególnie patrząc na to, że w innych reprezentacjach też nie ma nadzwyczaj mocnych juniorów, w Austrii Kraft i Mueller w Innsbrucku pokazali, że ich forma wielka nie jest, również nadzwyczajnie w Kontynentalu nie błyszczeli, u Słoweńców wątpię w start Petera Prevca na MŚJ, a Hvala raczej sam drużyny nie pociągnie, bo roczniki 96 Lenzisek czy jak go się piszę i Cene Prevc raczej jeszcze aż tak mocno liczyć się nie będą , ale i niekoniecznie taki skład u nas będzie, do walki o miejsce w drużynie może się jeszcze Bartek Kłusek włączyć, wszystko zależy od ich formy w tym czasie, ale ogólnie 5-tka która tam pojedzie jest pewna raczej.

 • zur555 doświadczony
  flyer

  Według mnei brak Polaków na podium w MSJ w składzie Byrt,Muranka, Zniszczoł i G.Mietus będzie porażka Roberta. Według mnie oni są głównymi faworytami do złota.

 • anonim
  @Karp

  Trochę za mocno porównujesz, Wank i Freund są ur. w 1988, jak byli na podium mieli rocznikowo 22 i 23 lata. Freitag i Bodmer są z 1991, pierwszy miał w Lillehammer na podium 20, drugi w Kuusamo 19 i się szybko pogorszył, do dziś nie może odbudować formy. Dajmy Olkowi i Klimkowi dożyć dwudziestki, od czasów wygrywających nastolatków Morgensterna i Schlierenzauera nie było od wielu sezonów nikogo w podobnym wieku na podium i wcale nie życzę tego naszym w 2 najbliższych latach. Możliwe jest podium w MŚJ szczególnie w drużynie, w których do końca wieku juniora będą mogli startować jeszcze 3 razy. A ile Stoch czekał na pierwsze pudło PŚ (nie licząc LGP) w Zakopanem miał prawie 24 lata.

 • CranberryZest bywalec

  Myślę, że Maciek spokojnie dostanie się do 30stki.
  Liczę na podium Kamila, bo widać, że jest w stanie powalczyć z najlepszymi!
  A Stefan niech wejdzie do 30stki jako szczęśliwy przegrany :D

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).