Lista Rankingowa - zasady ustalania + regulamin PS 2003/2004

  • 2003-10-04 17:19
W związku z często pojawiającymi się pytaniami i niejasnościami dotyczącymi zasad tworzenia Listy Rankingowej FIS, a także ustalanych na jej podstawie limitów startowych na nadchodzący sezon zimowy Pucharu Świata 2003/2004, postanowiliśmy przybliżyć pewne zasady którymi kieruje się FIS tworząc swoją Listę Rankingową (WRL). Zachęcamy gorąco do lektury, bo warto znać regulamin Pucharu Świata...

Jak dobrze już wiadomo limity startowe na kolejne sezony Pucharu Świata są ustalane na podstawie opracowanej przez FIS Listy Rankingowej (World Ranking List). Natomiast sama Lista Rankingowa powstaje z sumowania induwidyalnych wyników poszczególnych zawodników w konkursach poprzedniegio sezonu (5 periodów) oraz wyników letniej edycji Grand Prix (ostatni - 6 period). Gdy dokonamy zsumowania wszystkich 6 periodów (okresów) Pucharu Świata i Letniej Grand Prix otrzymamy znaną już nam Listę Rankingową Zgodnie z najnowszym regulaminem Pucharu Świata, najlepszych 50-ciu zawodników znajdujących się na tej liście będzie miało prawo startu w zimie. Na tym wykazie widnieją dwa polskie nazwiska: Adam Małysz (1 miejsce - 1357 punktów) oraz Marcin Bachleda (49 miejsce - 77 punktów).

Dodatkowy artykuł wspomnianego regulaminy precyzuje, że udział w zimowym Pucharze Świata będzie miało zapewnionych najlepszych 5-ciu zawodników klasyfikacji letniego Pucharu Kontynentalnego - jednak najważniejsze są w tym wypadku miejsca a nie punkty. Właśnie w tym przypadku pojawiło się najwięcej wątpliwości, ponieważ żaden regulamin nie sprecyzował wcześniej zastosowanego przez FIS manewru, że w przypadku gdy w czołowej 5-tce Pucharu Kontynentalnego są zawodnicy znajdujący się już na liście WRL, są oni pomijani, a ich miejsce zajmują następni. I w ten sposób z czołówki COCu pominięci zostali Wolfgang Loitzl, Marcin Bachleda oraz Akseli Kokkonen, którzy mieli już wcześniej przyznany limit startowy na podstawie WRL. Dzięki temu zabiegowi limity startowe otrzymali w rezultacie zawodnicy sklasyfikowani na 7 i 8 miejscu letniego Pucharu Kontynentalnego - Hiroki Yamada oraz Clint Jones.

Czołówka letniego Pucharu Kontynentalnego
CoCWRLZawodnikKrajLimit Startowy na podstawie
1Bine NorcicSLOCoC
2Jure RadeljSLOCoC
350Wolfganf LoitzlAUTWRL
449Marcin BachledaPOLWRL
5Primoz PiklSLOCoC
628Akseli KokkonenFINWRL
7Hiroki YamadaJPNCoC
854Clint JonesUSACoC


Wygląda więc na to, że Marcin Bachleda nie potrzebnie trudził się walcząc o punkty Pucharu Kontynentalnego, gdyż limit startowy zapewnił sobie nieco wcześniej, skacząc w zawodach Pucharu Świata.

Kolejny artykuł regulaminu precyzuje, że kraje które otrzymały oficjalnie 1 limit startowy (np. Czechy, Francja, Włochy, USA) otrzymują 2 kolejne z "urzędu". W przypadku krajów mających 2 limity startowe (Polska, Szwajcaria) mogą one wystawić 2 kolejnych zawodników (a więc w sumie 4 a nie 5!!!). Podobnie w przypadku 3 oficjalnych limitów startowych otrzymuje się z urzędu 1 dodatkowy limit. A więc w przypadku wszystkich wyżej wymienionych krajów ich końcowy limit startowy wynosi 4. Ponadto państwa mające oficjalne limity startowe zaczynające się od 4, nie otrzymują żadnego dodatkowego miejsca z "urzędu" - najlepszy przykładem jest tutaj Japonia. Natomiast zawodnicy z państw, które nie znalazły się na WRL, ale w całym poprzednim sezonie Pucharu Świata lub Letniej Grand Prix zdobyli w konkursie chociażby 1 punkt, otrzymują z "urzędu" 2 limity startowe (np. Estonia, Kazachstan).

Dodatkowo należy wyjaśnić, że z tych limitów startowych może skorzystać dowolny zawodnik (który zdobył w swojej karierze chociaż 1 punkt Pucharu Świata lub Pucharu Kontynentalnego) jednak FIS zwraca koszty jedynie zawodnikom znajdującym się na WRL - "Limit startowy uprawniający do zwrotu poniesionych kosztów oparty jest na systemie imiennym zawodników. Federacja narodowa może wystawić innego zawodnika ale bez prawa zwrotu poniesionych kosztów." Ponadto, jeden z paragrafów regulaminu, mówi że: "Każde państwo ma prawo wymiany jednego zawodnika w ramach przyznanej kwoty zwrotu kosztów". Oznacza to więc, że dla przykładu zamiast Marcina Bachledy możemy wpisać na WRL Grzegorza Sobczyka i to za niego otrzymywać zwrot wszelkich kosztów...

Na koniec warto zaznaczyć, że WRL będzie aktualizowany co period, w ten sposób że poprzednie okresy będą zastępowane nowymi. Marcin Bachleda z 77 punktami zajmuje przedostatnie 49 miejsce, więc w przypadku gdy początek sezonu w jego wykonaniu będzie słaby, może stracić swój limit startowy i Polska począwszy od 2 periodu (Turniej 4 Skoczni) może już tylko posiadać 3 limity startowe. Miejmy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie, bowiem mamy nawet szansę zwiększyć swój limit startowy - Wojciech Skupień zajmuje w tym momencie 57 miejsce na WRL, a jego forma wydaje się ostatnio rosnąć...

Zamieszczamy także tłumaczenie zasad Pucharu Świata w sezonie 2003/2004. Znajomość tego regulaminu pomoże w przyszłości uniknąć wszelkich niejasności. Zachęcamy do wnikliwej lektury...

Dziękuję za pomoc Stanisławowi Popławskiemu (SNC)


witeck, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6927) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • olek_solec weteran

    Ciekawe czy nadal obowiązują takie zasady?

  • anonim

    Dobrze wyjasnione, niewiedzalem o tymtyle. Dzenki

  • anonim
    Bachleda - niepotrzebnie

    Lepiej jakby startował w LGP

  • Styrian weteran
    Bachleda

    @milkus dokladnie tak samo mysle - absolutna beznadzieja :-(

  • anonim

    bardzej tego skomplikować nie mogli! Kumu przeszkadzały kwalifikacje? mi napewno nie, były przynajmniej bardziej sprawiedliwe, a wystarczyło tylko zmniejszyć ilość konkursów, prawdziwi kibice by to zrozumieli!

  • anonim
    ...

    @gienius: chyba nic z tego nie zrozumiałeś/aś... Kwalifikacje były, są i będą. A lista rankingowa to nie jest nic nowego, istniała zawsze.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl