Problemy ze wzrokiem Klemensa Murańki

 • 2012-08-08 19:22

Jeden z najbardziej obiecujących polskich skoczków - Klemens Murańka - cierpi na chorobę oczu, która uniemożliwia mu skakanie. 18-latek jest już po pierwszej operacji oczu, ale czekają go jeszcze dwie. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja jest opanowana i za parę tygodni powinien powrócić do treningów.

Na problemy ze wzrokiem Klimek zaczął narzekać dopiero tego lata.

"Klimek jest skryty, wstydził się. Latem miał bardzo poważny upadek w Austrii. Po wyjściu z progu fiknął salto, spadł na plecy, dobrze, że się nie połamał" - opowiada Krzysztof Murańka, ojciec skoczka w Dzienniku Polskim.

Po upadku chłopak przyznał się ojcu, że ma problemy ze wzrokiem i nie widzi nawet trenera Roberta Mateji, który stoi na progu i machnięciem chorągiewki daje mu znak do startu.

Ojciec zabrał Klimka do kliniki w Krakowie, a lekarze stwierdzili poważną wadę wzroku. Wykryli uszkodzenie rogówki.

"Ale mówią, że wszystko będzie dobrze i syn będzie mógł skakać. Teraz jednak musi parę tygodni zapomnieć o sporcie. Pozostały mu tylko spacery po górach" - przyznaje ojciec.

"Na tablicy widział tylko górny szereg liter. To cud, że nie zrobił sobie krzywdy. Teraz czekamy na zamówione w USA soczewki. Później będzie mógł wznowić treningi [...] W przyszłości powinien dobrze widzieć, choć do wojska by go nie przyjęli" - powiedział Piotr Voigt, konsultant w prywatnej klinice okulistycznej.


Tadeusz Mieczyński, źródło: Dziennik Polski + własne
oglądalność: (16188) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Klemeńs Murańka

  Klemens Murańka jesteś dobrym skoczkiem ale wiem że wrócisz do dobrego skakania i pewnie miałeś takje sobie skoki w Wisle


  Powedzenia i dużo szczenscia tylko wróci do skakanie Prosze :)

 • basia106 początkujący

  Klimek! Życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia! Będzie dobrze!

 • asd początkujący

  Jeszcze jedno: prosiłbym redakcję (mającą pewnie te informacje z pierwszej ręki) o wyjaśnienie, bo tekst jest trochę zawile napisany: czy Klimek uszkodził wzrok po tym upadku (w jego następstwie), czy miał uszkodzony wcześniej, a po upadku (nie mającym na to wpływu) po prostu się przyznał?

 • asd początkujący

  Klimek, życzę Ci jak najszybszego powrotu do zdrowia i szczęśliwego przebrnięcia przez te problemy! No a potem to już dalekich lotów :)

 • piotr186 początkujący
  skipanna

  Włąnsie zę nie oto cyat z tekstu pwozyej:

  "Klimek jest skryty, wstydził się. Latem miał bardzo poważny upadek w Austrii. Po wyjściu z progu fiknął salto, spadł na plecy, dobrze, że się nie połamał" - opowiada Krzysztof Murańka, ojciec skoczka w Dzienniku Polskim.

  Po upadku chłopak przyznał się ojcu, że ma problemy ze wzrokiem i nie widzi nawet trenera Roberta Mateji, który stoi na progu i machnięciem chorągiewki daje mu znak do startu.

  Ojciec zabrał Klimka do kliniki w Krakowie, a lekarze stwierdzili poważną wadę wzroku. Wykryli uszkodzenie rogówki. "

  Z tego tekstu jasno wynika ze Klimek uszkodził rogówkę na skutek tego upadku w Austrii choć tekst też jednocześnie stwierdza ze Klimek upadł wtedy na plecy...

 • anonim

  Czytajmy tekst ze zrozumieniem... W czacie upadu nie uszkodził rogówki, on już wtedy miał z nią problemy... A Wy tutaj zamieniacie się w okulistów. Klimkowi jest potrzebne Nasze wsparcie a nie wysłuchiwanie tego jaki to nie on, że dopiero teraz przyznał się do tego że gorzej widzi...Co z Was ludzie pewnie Wy mówicie od razu swoim rodzicom, że coś z Wami jest gorzej... A Klimek najwyraźniej był wniosku że nic takiego mu nie jest i może startować konkursach...
  Życzę Klimkowi szybkiego powrotu do zdrowia i treningów :)

 • anonim

  A może byście tak życzyli Klimkowi szybkiego powrotu do zdrowia? Nieee... Zaraz wyjdą teorie spiskowe że to Hofer z Tepesem zaaranżowali upadek Klimka w Austrii... Albo nieeee... Zaraz z ekspertów od skoków zostaniecie ekspertami okulistycznymi....

  Na litość Boską! Ludzie kto z was nie popełnił ŻADNEGO błędu? Kto?! Jeżeli jest tu taka osoba to niech napisze: "JA NIE POPEŁNIŁEM/AM ŻADNEGO BŁĘDU" ! Człowiek mądry jest po szkodzie i nie ma co zaraz pisać że czyjeś zachowanie jest np. 'żenujące'!

  Ja Klimkowi z całego serca życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

 • blair początkujący

  Upadek miał miejsce ponad miesiąc temu, a on dopiero się teraz przyznał. Przecież on z taką wadą nie powinien startować w LGP. To szczyt nieodpowiedzialności z jego strony. Jakby mu się coś stało wina zostałaby zapewne zrzucona na trenerów i lekarza., którzy zapewne nic nie wiedzieli, bo na pewno nie pozwolili by mu skakać.

 • piotr186 początkujący
  tad

  Wiem, to pierwsze psiałem kiedy jeszcze nie było tej informacji, a inne były na tyle lakoniczne ze nie podawały rodzaju wady ( swoją droga uszkodzenie rogówki to nie żadna wada tylko uraz) wzroku, przykleiłem tamten post z innej dyskusji bo tu bardziej pasuje.

 • Lestek profesor
  -

  Piotr Voigt, konsultant w prywatnej klinice okulistycznej - czyżby chodziło o znanego w środowisku krętacza, b. prezesa Wisły Kraków za czasów "niedzieli cudów"?

 • tad redaktor
  @piotr

  Klimek nie ma WADY wzroku. Nie chodzi tu o jakąś krótkowzroczność. Nie pomogą tu ani okulary ani soczewki kontaktowe, dlatego konieczne jest leczenie operacyjne.

 • piotr186 początkujący

  Uszkodzenie rogówki to jednak poważniejsza sprawa niż krótkowzroczność (ale bez paniki to wyleczalna sprawa) . Generalnie jednak dziwne - spadł na plecy ale uszkodził oko?

  Oby szybko wrócił do zdrowia i dalekiego skakania.

 • anonim

  Lestek,Fanka
  W niektórych sportach (np .w piłce nożnej) już trochę "ucywilizowano" tego typu badania zdrowotne, bo zdarzały się przypadki śmierci na boiskach W sportach takich jak skoki narciarskie różnie to wygląda bo takiego zagrożenia raczej nie ma. i bywa "lewe" badania, Sam miałem takie "przypadki" jak wyrabiałem zaświadczenie lekarskie na treningi karate (raz na pół roku) - cała wizyta lekarska to jedno pytanie lekarki czy jestem zdrowy, żadnych badań a o kompleksowych nie ma mowy.

  Co do przypadku Klimka to media zrobiły więcej szumu niż to warte, Nie jest on ani pierwszym ani ostatnim skoczkiem z wada wzorku, Adam Małysz tez kiedyś miał, nawet po zawodach na konferencjach prasowych występował w okularach,

  Ostatecznie można skakać w okularach tak jak Eddie Edwards skakał w okularach:) zresztą dziś już są soczewki kontaktowe.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).