Pekka Niemela: "Muszę być realistą"

 • 2012-11-05 04:17

Nastały ciężkie czasy dla fińskich skoków narciarskich. Legendy tej dyscypliny, a mowa tu o takich skoczkach jak Ahonen czy Hautamaeki, zakończyli swoje kariery, dobrzy zawodnicy jak Happonen czy Larinto borykali się z przewlekłymi kontuzjami, do tego dochodzą jeszcze poważne problemy finansowe – to krótki opis nieciekawej sytuacji reprezentacji Finlandii, o której opowiada trener Pekka Niemela.

"Nie jest to najłatwiejszy okres dla fińskich skoków narciarskich. Pomimo to, najważniejszą rzeczą dla mnie i dla drużyny jest skupić się na przyszłości i nie dopuszczać do siebie negatywnych myśli. Musimy wykorzystać naszą całą energię do codziennej, intensywnej pracy. Jako trener koncentruję się więc na wspieraniu moich zawodników."- mówi Pekka Niemela, który tego lata z pewnością nie próżnował. Jak sam przyznaje, próbował przez ten czas polepszyć współpracę pomiędzy czterema ośrodkami treningowymi - Lahti, Kuopio, Vuokatti i Rovaniemi. Doprowadził również do kilku spotkań z innymi trenerami i ekspertami, by wspólnie zająć się treningiem kadry A, B, a także grupy juniorów.

Dwa ważne dla fińskiej reprezentacji nazwiska – Larinto i Happonen z powodu swoich kontuzji i przerw w treningach wiele stracili. Co na ich temat ma do powiedzenia Niemela? "Jeśli chodzi o Ville Larinto to teraz pracujemy nad jego techniką i budowaniem pewności siebie. Jest to fizycznie silny zawodnik i świetny skoczek. Wszystko wygląda obiecująco, jednak potrzebuje on po prostu jeszcze trochę czasu. Z kolei Janne Happonen, mógł tego lata pierwszy raz od dawna poświęcić się pełnemu treningowi , a teraz powoli wraca do swojego wcześniejszego poziomu i świetnej formy. Jego skoki stały się o wiele bardziej stabilne. Jestem dumny, że mogę pracować z takim zawodnikiem."

Pekka Niemela koncentruje się teraz na najważniejszych celach, którymi są Igrzyska Olimpijskie w Soczi, a także Mistrzostwa Świata w Lahti w 2017 roku. "Staramy się codziennie ciężko pracować i wierzę, że kiedy nadejdzie odpowiedni czas, będziemy mogli zobaczyć tego efekty. Oprócz tych wielkich imprez sportowych chcemy skupić się także na Turnieju Czterech Skoczni i Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme. Nie mam jednak zbyt dużych oczekiwań w związku z nadchodzącym sezonem zimowym, muszę być realistą i probować budować wszystko krok po kroku." - podsumowuje fiński trener.


Magdalena Wojas, źródło: Berkutschi.com
oglądalność: (6017) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jozek_sibek redaktor
  Trener reprezentacji Finlandii będąc zawodnikiem

  Pekka NIEMELAE w PŚ - ur.1974:

  1990/1991 - bez pkt PŚ
  1991/1992 - nie startował
  1992/1993 - bez pkt PŚ
  ---------------
  1993/1994 - bez pkt PŚ
  1994/1995 - nie startował
  1995/1996 - bez pkt PŚ


  Miejsca w konkursach PŚ - tylko 6 występów!

  40 miejsce - 28-02-1996 Kuopio
  42 miejsce - 05-03-1994 Lahti
  48 miejsce - 03-03-1996 Lahti
  53 miejsce - 07-03-1993 Lahti
  57 miejsce - 03-03-1991 Lahti
  62 miejsce - 06-03-1993 Lahti

  Nie zdobył ani 1 pkt PŚ:

 • Talar doświadczony
  zur555

  Małysza nie ma, odpada nam trzech najlepszych skoczków, a i tak jesteśmy na równi z Finami - brzmi nieźle, gdyby ktoś tak stwierdził tak 2 lata temu...:)

  Ja liczę, że polska drużyna zacznie już niedługo sięgać po prawdziwe sukcesy.. to nasze zdolne pokolenie z Kłuskiem, Zniszczołem i Murańką na czele kiedy w pełni się ukształtuje i pod czujnym okiem Roberta Matei rozwinie skrzydła może nam przynieść jeszcze dużo radości..

  A Finom bardzo kibicuję, by przetrwali ten kryzys, bo na prawdę mają strasznego pecha..

 • Emil początkujący

  @zur555 A gdyby nasi skoczkowie wzwyż nie mieli kontuzji i pecha jak fińscy skoczkowie to by zdobywali na każdej imprezie po dwa medale... tak można gdybać w nieskończoność. Być może są nadmiernie eksploatowani na treningach i dlatego łapią kontuzję i to jest poza ich siły? Wyhodować zawodnika co potrafi przez 2 miesiące startować na najwyższym poziomie nie jest tak trudno, ale zrobić tak żeby ten zawodnik przez kolejne 2 lata kontuzji nie leczył już tak łatwo nie jest.

 • zur555 doświadczony

  Finowie maja kryzys ale dlatego ze maja pecha. Gdyby nie kontuzje/ charaktery itp to Finowie Polaków w drużynówkach by na głowę byli.
  Larinto i Happonen to talenty an wygrywanie PS, tylko co wrócą do skakania lapią kolejno kontuzję.
  Gdyby Wśród Polaków np Stoch i Kot złapali kontuzje a Zyla wpadł klopoty alkoholowe to sytuacja Polaków wyglądała by podobnie.

 • Boy profesor

  Nie tak dawno, bo w grudniu 2010 roku w Kuopio konkurs wygrał Larinto, a Hautamaeki był drugi i to ostatni dobry występ Finów w PŚ.

 • Andy początkujący

  Naprawdę Niemela jest bardzo sympatyczny i sprawia wrażenie mądrze gadającego, tylko jakoś efektów jego pracy nie widać.
  Bardzo mi było szkoda, kiedy współpracę z Finami zakończył Nikunen, bo to był świetny trener. Zgoda, miał skoczków zdecydowanie innej klasy niż teraz, ale wtedy nawet przeciętniacy spisywali się dużo lepiej. Happonen i Larinto odpalali też dużo przed Niemelą, a od 2010 zaryzykowałbym twierdzenie, że nie pojawił się żaden nowy talent, który pewnie i regularnie mógłby punktować w PŚ. Na koniec wystarczy wspomnieć, że od pojawienia się tego trenera największe sukcesy odnosili Finowie trenujący poza kadrą.

 • TheWolf doświadczony
  pavel

  Tak i dlatego dla dobra fin albo to zlikwidować albo szukać sponsorów maja dobrych zawodników ale kontuzje ich nie opuszczają i się przyczepiły i to równo dlatego szkoda ich ale takie życie jeden musi zyskać drugi stracić:(

 • TheWolf doświadczony
  Emil

  W sumie tak ale powinno im starczyć przy nas to bez sponsorów będziemy mieli problem bo po Małyszu zostało a Stoch to dźwiga
  no i oczywiście dochody unijne ciekawe co będzie jak ich już nie będzie.

 • anonim
  @TheWolf

  Dochody są większe, a cała reszta to zbędny socjal, który między innymi powoduje braki funduszy np. na sport. Co z tego, że człowiek ma wysoką pensję, jak spora część budżetu państwa idzie na bzdety, typu świadczenia socjalne.

 • TheWolf doświadczony
  pavel

  Tak ale porównaj sobie styl życia, dochody, jakość zdrowia, emerytury, ulgi zasiłki itp no i podatki(u nich wysokie), pomoce państwowe i wiele innych cech które można wiele porównywać.

 • anonim
  @TheWolf

  Wyobraź sobie, że nasza gospodarka jest dwukrotnie większa od Fińskiej, tylko jest ich mniej, a więc PKB na osobę mają większe.

 • Emil początkujący

  Finowie z ropą i gazem? Komuś się coś z Norwegią pomyliło. Zresztą Norwegia jest bogatsza od Finlandii. Podobnie jak Szwecja a Szwedzi mają skoki na jeszcze gorszym poziomie.

 • Luk profesor
  @Wolf

  Polska też ma gaz (łupkowy) więc to nie od tego zależy.

 • TheWolf doświadczony

  Oby wszystko wróciło do normy życzę tego finom ale nie rozumiem jednej rzeczy dlaczego maja problemy finansowe przecież to nie polska że cały czas brakuje pieniędzy na to i tamto ale Finlandia to jeden z najbogatszych krajów świata z ropą i gazem więc dla mnie to jest nie zrozumiałe.

 • Emil początkujący

  Olli się kłócił z Niemelą od wiosny 2010 r, i jego obwinia za to że skończył karierę jednak faktem jest że Olli był od początku zimy bez formy.

 • OjciecMarek weteran

  Miejsca Olliego z treningów przed kwalifikacjami w Kuusamo w 2010:
  42, 55 (w obu przypadkach korzystny wiatr powyżej średniej)
  Lokata w kwalifikacjach do ww. zawodów:
  DSQ (bez DSQ zająłby 58 miejsce, pomiędzy Boszczukiem a Francaisem, nie wliczając czołowej dziesiątki, ) (najgorsze warunki w stawce, ale nie odbiegające znacznie od niemal najgorszego wiatru, jaki miał Uhrmann).
  Nooo, jak to jest dobra forma, to nic dziwnego, że wyniki podopiecznych Kruczka z poprzednich lat oceniasz jako niezłe...

 • piotr186 początkujący

  Fakt ze Olli w dużej mierze przegrał sobie karierę przez alkohol i inne ekscesy ale od kadry został odsunięty (i to wtedy gdy był we względnie dobrej formie) gdy zrobił gest ala Schlierenzauer...

 • Luk profesor

  Finlandia to teraz rywalizować będzie w Pucharze Narodów z takimi krajami jak Bułgaria, USA, Kanada lub Kazachstan. Bo podobno nawet Koivuranta jest kontuzjowany. Czyli wygląda na to że najlepszym fińskim zawodnikiem będzie przeciętniak Muotka który ma o dziwo lepszy rekord życiowy od np. Stocha.

 • anonim
  @Emil

  Ja bym to nie tworzył jakiś dziwnych teorii n/t Olliego. Powiedzmy sobie szczerze gdyby nie kontuzje Larinto i Happonena, Finowie mieliby 2 zawodników światowej czołówki, a do tego Koivurantę z 20 PS. W takim układzie, ci zawodnicy nawet przy zapaści systemu szkolenie, jeszcze przez dobrych parę lat ciągnęli by tą reprezentację na poziomie czołowej 4-5 PN.

 • Emil początkujący

  Sam od wielu lat pisałem że Olli jest nietykalny i jego wyrzucenie będzie skutkować zapaścią fińskich skoków. Jak widać dla Niemeli Olli nie był nietykalny ale skutek taki jaki przewidziałem :P

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).