Sven Hannawald i Martin Schmitt w wywiadzie

 • 2003-11-23 12:42
Przedstawiamy Wam wywiad z Martinem Schmittem i Svenem Hannawaldem, w którym opowiadają o swoim sportowym wizerunku, problemach w drużynie oraz życiu z przyjaciółkami u boku...

Pomimo narastającej wewnątrz niemieckiej drużyny konkurencji Martin Schmitt i Sven Hannawald pozostają nadal wyróżniającymi się zawodnikami. Sławni mieszkańcy Schwarzwaldu w rozmowie z Jürgenem Knappenbergerem przyznają jednak, że w nadchodzącym sezonie to Maximilian Mechler może stać się nowym królem przestworzy...

- W zeszłym roku z powodu kontuzji obydwaj mieliście problemy z dobrym przygotowaniem. Jak minął Wam sezon letni ?

Martin: Cóż... minął naprawdę nieźle. Mogłem sporo zdziałać i byłem bardzo zadowolony, że tak dobrze mi szło.

Sven: Dużo trenowaliśmy i dlatego dłużej wytrzymaliśmy w zimie. Jednak teraz czuję się naprawdę nieźle wypompowany. Powoli się starzeję. Z roku na rok potrzebuję więcej czasu by zregenerować siły.

- A jak sobie radzicie teraz przed otwarciem sezonu 28 listopada w Kuusamo po tych trudnych przygotowaniach z zeszłego tygodnia ?

Martin: Po pierwsze możemy jeszcze raz porządnie odpocząć. Trener Wolfgang Steiert dał nam kilka dni wolnego. Mam zamiar zrobić sobie krótki urlop, choć jeszcze nie wiem gdzie. Miejsce wybiorę spontanicznie.

Sven: Ja polecę na kilka dni na południe. Tam mogę oddawać się mojemu ulubionemu zajęciu - leżeniu na słońcu.

- Tej zimy Turniej Czterech Skoczni odbywa się blisko Mistrzostw Świata w Lotach w Planicy. Jakie są Wasze główne cele w tym sezonie ?

Sven: Mam ten sam cel co zwykle: piękne, długie skoki. Reszta rozumie się sama przez się.

Martin: Ja zaczynam spokojnie. Chodzi mi o to by odzyskać formę.

- Czy publiczność wywiera na Was duży wpływ ?

Martin: Ja sam dużo od siebie oczekuję, wcale nie mniej niż wymaga otoczenie. Dlatego to nie wywiera na mnie specjalnego wpływu.

- Także gdy jesteście krytykowani ?

Martin: Nie biorę wszystkiego do siebie, bo nie wszystko do mnie dociera. Zresztą nie wszystko powinno się brać na poważnie, choć czasem trzeba przyjąć krytykę.

- Wasz osobisty trener Wolfgang Steiert awansował w zeszłym roku na stanowisko trenera kadry. Co od tamtej pory się zmieniło ?

Sven: Dla nas obu niewiele. To całkiem obojętne czy Wolfgang Steiert jest zastępcą, czy trenerem kadry.

Martin: Podstawa treningu pozostała taka sama, choc każdy trener ma swój własny styl prowadzenia kadry. Przy Wolfgangu można się zorientować, że jest nieco młodszy niż Reinhard Hess.

- Koledzy z drużyny nieco zazdrościli i obawiali się, że nowy trener będzie troszczyć się tylko o swoje dwie gwiazdy - Schmitta i Hannawalda...

Martin: Wolfgang przeprowadził wiele rozmów i wszystkich uspokoił. Teraz wszystko gra. Trener przekonał pozostałych skoczków o zmianie swojej roli.

Sven: Zazdrość szybko przeszła, gdy młodsi przekonali się, że są dla trenera tak samo ważni jak my.

- Jakie są mocne strony Steierta?

Martin: Jest ambitny, powściągliwy ale pomimo to jego metody są "luzackie". Potrafi także świetnie motywować, nikomu się nie uda go oszukać. Poza tym bardzo nam się podoba, że dba o fudusze reprezentacji - za dzwonienie z telefonów komórkowych przy jedzeniu obowiązuje kara 5 Euro i to Wolfgang płaci jak najrzetelniej.

- A słabe strony ?

Sven: Na to nie mam odpowiedzi.

Martin: I ja musiałbym się długo zastanawiac... no tak, czasem jest może trochę niecierpliwy.

- W zeszłym roku Michael Uhrmann skakał tak jak nigdy dotąd. Który z Waszych kolegów ma szansę w tym sezonie zajść wysoko ?

Martin: Najprawdopodobniej Maximilian Mechler. Teraz jest najsilniejszym z nas wszystkich. Może załapie parę dobrych skoków.

Sven: Ja też tak myślę. Maxi dominował na treningach.

- Wszystko jedno kto odda najlepszy skok bo i tak niezaprzeczalnym szefem drużyny będzie Martin Schmitt. Nie podlega również dyskusji fakt, że Sven Hannawald został ogłoszony "cudownym dzieckiem" w niemieckiej drużynie. Z czego wynika taki podział ?

Martin: Sven usuwa się zawsze w cień i zajmuje się głownie sobą. Natomiast nie przeceniałbym mojej pozycji w hierarchii. Nikt z młodszych nie nosi za mną torby, co się cząsto zdarza w drużynie japońskiej.

- Jak odprężacie się po stresie jakim jest start w Pucharze Świata ?

Sven: Nie mam czasu na różne hobby, po prostu szukam spokoju. Lubię jeździć - dostałem Audi S4 z 344 końmi mechanicznymi jako samochód służbowy. Za każdym razem, gdy nim jadę cieszę się jak dziecko.

Martin: Dla mnie odpoczynkiem jest spokojne przeżycie dnia. Lubię się wyspać, wypić filiżankę herbaty, poczytać gazetę.

- Jest rzeczą znaną, że obydwaj interesujecie się piłką nożną. Ale któremu klubowi oddaliście serce ?

Martin: Mam obsesję na punkcie FC Bayern i SC Freiburg.

Sven: Nie mam ulubionego klubu chce tylko oglądać "dobrą piłkę".

- Dziewczęta ciągną do Was jak pszczoły do miodu pomimo, że macie obydwaj dziewczyny. Sven, czy jako dłużej "zajęty" zauważyłes jakieś różnice ?

Sven: Tak,dostaję mniej propozycji małżeńskich.

- A odbierasz je osobiście ?

Sven: Nie, korespondencją z fanami zajmuje się moja mama. Jeszcze przed trzema laty robiłem wszystko sam, ale już teraz tak nie działam. Pomimo tego wszystkie podpisy i dedykacje są prawdziwe. Nie mogę przecież karmić fanów wydrukowanymi kartkami. Coś takiego nie może mieć miejsca w moim domu...

Ewa & Malgven, źródło: adlerschwingen.com
oglądalność: (10666) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  JUZ NIEDLUGO SKOKI

 • anonim

  Fajny wywiadzik, spoko kolesie

 • Mar początkujący

  Śmieszny ten wywiad

 • Misia początkujący

  Fajny wywiadzik,śmieszne te chłopaki!Jak dzieci;-)))

 • anonim
  :)

  wywiad jest ok:)

 • anonim

  no...tylko jakos nie dowiedzialam sie,jak im sie zyje z przyjaciolkami u boku...

 • anonim

  FAJNY WYWIAD ! TRZEBA PRZYZNAĆ ŻE SMIESZNY JEST !

 • anonim

  wywiad rulezzz :) dobrze że ja sama nie musze tumaczyć z niemieckiego :) dzięki !!

 • anonim
  QUOI?

  Naprawde nie wiem co w tym wywiadzie jest takiego smiesznego.

 • Misia początkujący

  Nic dziwnego Matti,że nie wiesz...jak się człowiek nazwywa "wzgórze grobowe"to mu za bardzo do śmiechu nie jest;-))))

 • anonim

  ja nieustannie twierdze,ze to fajni faceci- sa w kazdym calu ok

 • anonim
  @Pandzia

  Tak, są świetni..:) Pozdrowionka dla wszystkich fanów niemieckich skoczków!

 • anonim
  ;)

  Bardzo fajny wywiad :)

 • anonim

  Martinek i tak najlepszy. Stary zawsze jestem z Tobą i tak samo kibicuję Tobie jak Adasiowi. Pozdrowionka.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).