PZN oraz Lotos podsumowali miniony sezon w skokach

 • 2013-04-24 18:04

Kamil StochKamil Stoch

Medaliści tegorocznych mistrzostw świata w skokach narciarskich, ich sztaby szkoleniowe, a także przedstawiciele Polskiego Związku Narciarskiego i Grupy LOTOS – Generalnego Sponsora Polskiego Narciarstwa – podsumowali zakończony sezon 2012/2013 oraz 9. edycję cyklu zawodów LOTOS Cup. Konferencji prasowej towarzyszyło wręczenie nagród i pamiątek najlepszym polskim zawodnikom.

Centrum Olimpijskie w Warszawie gościło w środę 24 kwietnia całą plejadę gwiazd polskiego narciarstwa. Obok medalistów tegorocznych mistrzostw świata seniorów i juniorów w skokach narciarskich w spotkaniu uczestniczyły sztaby szkoleniowe oraz specjalni goście. Na konferencji prasowej obecni byli także najlepsi młodzi zawodnicy i zawodniczki startujący tej zimy w 9. edycji cyklu LOTOS Cup, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza”, którego inicjatorami są PZN oraz Grupa LOTOS. Głównym punktem spotkania było podsumowanie kolejnego roku działania Programu.

– Program „Szukamy Następców Mistrza” funkcjonuje już dziewięć lat, podczas których razem z Grupą LOTOS zadbaliśmy o rozbudowę profesjonalnego zaplecza dla skoków narciarskich – powiedział Apoloniusz Tajner, prezes PZN. – Tylko dzięki temu dużo dzieci i młodzieży, zachęconych sukcesami Adama Małysza, mogło podjąć treningi w klubach sportowych i rozwijać swoje umiejętności. Nasi skoczkowie zdobyli ogromne doświadczenie i umiejętności dzięki czemu, w tej chwili stanowią jedną z najsilniejszych grup sportowych na świecie. Natomiast, sam program jest oceniany jako najlepszy z funkcjonujących w skokach narciarskich – zarówno w kraju, jak i za granicą. Dziękuję Grupie LOTOS za efektywne wsparcie naszych działań. Liczymy na kontynuację.

– Skoki narciarskie są bezsprzecznie jednym z najbardziej lubianych sportów w naszym kraju, dlatego wymagają szczególnego wsparcia – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS. – Teraz, dzięki wspólnym konsekwentnym działaniom, wykształciliśmy całą grupę następców mistrza, którzy godnie reprezentują Polskę na świecie i osiągają coraz lepsze rezultaty. Oprócz wyników sportowych, równie ważna jest sportowa edukacja dzieci i młodzieży, której służy program. Nie wolno zmarnować zapału wielu młodych ludzi, którzy chcą poświęcić się dla sportu. Ten zapał, tę piękną chęć rywalizacji sportowej młodych ludzi trzeba wspierać i my będziemy to robić nadal. To jeden z najważniejszych elementów społecznej odpowiedzialności Grupy LOTOS.

Zwycięzcom poszczególnych kategorii wiekowych w zawodach LOTOS Cup wręczone zostały stypendia i nagrody. Zaprezentowano także medalistów mistrzostw świata seniorów i juniorów minionego – pełnego niezwykłych emocji – sezonu. Jego zwieńczeniem było zdobycie przez Kamila Stocha tytułu Mistrza Świata oraz wywalczenie przez naszą drużynę skoczków narciarskich (Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki) brązowego medalu Mistrzostw Świata w Val di Fiemme.

– Wcześniej była tylko liga szkolna w Zakopanem, nie było żadnego cyklu zawodów, który toczyłby się w różnych miejscach w Polsce, na różnych skoczniach – powiedział Maciej Kot, wychowanek Programu. LOTOS Cup był dla mnie przełomem w karierze, pierwszymi poważnymi zawodami. LOTOS Cup jest organizowany na podobnych zasadach jak Puchar Świata, lider ma żółty plastron, jest klasyfikacja ogólna. To dla nas szczególna motywacja do tego, aby walczyć o najlepsze wyniki. Właśnie uczestnictwo w LOTOS Cup przygotowało nas do zawodów zagranicznych, pozwoliło dojrzeć sportowo i zdobyć cenne doświadczenie. To doświadczenie cały czas procentuje.

Młodsi koledzy brązowych medalistów – Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Bartłomiej Kłusek i Krzysztof Biegun – wywalczyli srebro Mistrzostw Świata Juniorów w Libercu, a Klemens Murańka został indywidualnie wicemistrzem świata juniorów. Polacy znakomicie radzili sobie także w Pucharze Świata, w którym zwycięstwa odnosili Kamil Stoch (trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej w sezonie 2012/13) oraz Piotr Żyła. Dzięki wspaniałej postawie naszych skoczków, w zdecydowanej większości wychowanków programu wspieranego przez Grupę LOTOS, niektórzy głośno mówią o zmianie nazwy Programu na „LOTOS Cup – Szukamy Następców Mistrzów”.

***

LOTOS Cup to rozgrywany od 2004 roku cykl zawodów dla młodych skoczków narciarskich, a od 2011 roku także dla kombinatorów norweskich. Powstał w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza”, utworzonego przez Grupę LOTOS S.A. i Polski Związek Narciarski. Celem programu jest promocja i rozwój tych dwóch zimowych dyscyplin oraz poszukiwanie największych talentów młodych skoczków, skoczkiń i kombinatorów norweskich. To także największe sportowo-społeczne przedsięwzięcie w historii polskiego narciarstwa. W program zaangażowane są wszystkie liczące się kluby w Polsce z sekcją skoków narciarskich. Każdej zimy turnieje LOTOS Cup przyciągają setki młodych zawodników.

W tym roku w ośmiu kategoriach wiekowych sklasyfikowano 174 zawodników i zawodniczek z całej Polski, rozegrano sześć konkursów skoków narciarskich i cztery zawody kombinacji norweskiej na obiektach w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem. Większość edycji LOTOS Cup 2013 miała międzynarodową obsadę, ponieważ w zawodach udział brali reprezentanci min. z Czech, Słowacji, Białorusi, Turcji i Rumunii.

FOTORELACJA


Tadeusz Mieczyński, źródło: informacja prasowa PZN
oglądalność: (7737) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Matizus stały bywalec

  A teraz sobie pomyślcie, "co by było, gdyby..." ;) Świetnie, że ten program funkcjonuje i sukcesy coraz większej ilości Polaków tylko go napędzają. LOTOS odwalił kawał dobrej roboty, to nie podlega dyskusji.

 • anonim
  @Karola (*212.160.207.139)

  Chyba "Być jak Kamil Stoch". Ciekawe, czy będzie dostępna w szerszej sprzedaży. Internet milczy...

 • Karola początkujący

  Co to za książka, którą Kamil trzyma na 20 zdjęciu;)

 • anonim
  Najważniejsza opalenizna ?

  Sukcesy Małysza napędziły rozwój tej dyscypliny sportu w Polsce oby tego nie zaprzepaścić bo nieważne jak jest opalony Tajner ale ważne jak będzie działał dalej
  Czekam na następców Małysza, którzy jak on a teraz Stoch będą zdobywać medale

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).