Krzysztof Biegun 147. liderem w historii Pucharu Świata!

  • 2013-11-25 03:31

Dzięki wczorajszemu zwycięstwu na skoczni w Klingenthal, Krzysztof Biegun objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tym samym został 147. liderem w historii tego cyklu, zastępując na tej pozycji Gregora Schlierenzauera.

19-letni zawodnik z Gilowic jest dopiero drugim polskim skoczkiem, który został właścicielem plastronu lidera PŚ. Poprzednio ta sztuka udawała się jedynie Adamowi Małyszowi. Czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli po raz ostatni startował jako prowadzący Pucharu Świata 1 grudnia 2007 roku w Kuusamo. Tym samym po blisko 6 latach przerwy na fotelu lidera cyklu ponownie zasiadł reprezentant Polski.

Do tej pory funkcję lidera Pucharu Świata piastowało 51 zawodników, co przełożyło się na 146 „kadencji” na tym stanowisku. Debiutujący w tej roli Krzysztof Biegun po raz pierwszy pojawi się na rozbiegu skoczni w żółtym plastronie lidera podczas przyszłotygodniowych zawodów w Kuusamo.

Najdłuższa „kadencja” na pozycji lidera Pucharu Świata jest dziełem Janne Ahonena. Reprezentant Finlandii zdobył żółty plastron lidera 10 stycznia 2004r. po konkursie w Libercu, a utracił go 26 listopada 2005r. w Kuusamo. W trakcie tych 686 dni rozegrano 42 indywidualne konkursy PŚ, zaś Ahonen dwukrotnie sięgnął po Kryształową Kulę. Prowadzenie stracił na rzecz Jakuba Jandy. Jak się miało okazać, po najdłuższym w historii urzędowaniu na pozycji lidera Pucharu Świata, nastał czas najkrótszej „kadencji”. Reprezentant Czech jeszcze tego samego dnia spadł z pierwszej pozycji w klasyfikacji PŚ, a właścicielem koszulki lidera był przez 3 godziny i 19 minut.

Trzykrotnie w historii Pucharu Świata doszło do sytuacji, kiedy w trakcie sezonu nie nastąpiły żadne zmiany na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. Ta sztuka udała się Martinowi Schmittowi (sezon 1999/2000), Adamowi Małyszowi (2001/2002) i Janne Ahonenowi (2004/2005). Niemiec, Polak i Fin zdołali drugi sezon z rzędu sięgnąć po Kryształową Kulę, nie tracąc nawet na jeden konkurs prowadzenia w klasyfikacji generalnej PŚ.

Najwięcej zmian na pozycji lidera Pucharu Świata w historii miało miejsce w sezonach 1986/1987 i 2009/2010. W tych edycjach aż dziewięciokrotnie dochodziło do zmiany na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. W obu przypadkach główną przyczyną była wyrównana walka między dwoma zawodnikami. W pierwszym – Vegarda Opaasa i Ernsta Vettoriego, w drugim – Simona Ammanna i Gregora Schlierenzauera. W sezonie 1986/1987 języczkiem u wagi był także funkcjonujący w latach 80. system, w ramach którego dzielono sezon na etapy, zaś z każdego etapu do klasyfikacji generalnej wliczano wyłącznie punkty z określonej liczby najlepszych startów.

Zawodnikiem, który przez największą liczbę konkursów indywidualnych sprawował funkcję lidera Pucharu Świata, jest Janne Ahonen. Lider fińskiej reprezentacji pełnił tę funkcję 72 razy. Po raz pierwszy założył żółty plastron lidera PŚ w 1995 roku, zaś po raz ostatni dziesięć lat później. Drugi wynik – 70 konkursów – należy do innej legendy fińskich skoków, Mattiego Nykaenena. Najlepszy wynik wśród zawodników, którzy byli na prowadzeniu w Pucharze Świata, ale nigdy nie sięgnęli po końcowy triumf, należy do Ernsta Vettoriego. Były reprezentant Austrii liderował pucharowej karuzeli w trakcie 31 indywidualnych konkursów. Do liczby rozegranych zawodów na pozycji lidera cyklu wliczane są również te konkursy, w których sam zainteresowany nie uczestniczył, ale przed ich rozpoczęciem prowadził w klasyfikacji generalnej PŚ.



Najwięcej indywidualnych konkursów na pozycji lidera PŚ

Lp.

Imię Nazwisko

Kraj

Liczba konkursów

1.

Janne Ahonen

FIN

72

2.

Matti Nykaenen

FIN

70

3.

Thomas Morgenstern

AUT

52

4.

Adam Małysz

POL

45

4.

Martin Schmitt

GER

45

6.

Gregor Schlierenzauer

AUT

40

7.

Simon Ammann

SUI

35

8.

Hubert Neuper

AUT

31

8.

Ernst Vettori

AUT

31

10.

Andreas Felder

AUT

30

W klasyfikacji największej ilości dni na fotelu lidera Pucharu Świata, z przyczyn wiadomych, uprzywilejowani są zdobywcy Kryształowych Kul za końcowy triumf w klasyfikacji generalnej. Nic dziwnego, że pierwsze dwie pozycje zajmują czterokrotni triumfatorzy Pucharu Świata – Matti Nykaenen i Adam Małysz. Fin w swojej karierze zajmował pierwszą pozycję w klasyfikacji PŚ przez 1353 dni. „Orzeł z Wisły” może pochwalić się o 140 dni słabszym wynikiem. Spośród czynnych zawodników, funkcję lidera Pucharu Świata najdłużej pełnił Janne Ahonen. Pięciokrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni pełnił ten urząd przez 814 dni, co daje mu czwarty rezultat w historii.

Najwięcej dni na pozycji lidera PŚ

Lp.

Imię Nazwisko

Kraj

Liczba dni

1.

Matti Nykaenen

FIN

1353

2.

Adam Małysz

POL

1213

3.

Andreas Goldberger

AUT

910

4.

Janne Ahonen

FIN

814

5.

Thomas Morgenstern

AUT

728

6.

Martin Schmitt

GER

698

7.

Gregor Schlierenzauer

AUT

679

8.

Armin Kogler

AUT

647

9.

Primoz Peterka

SLO

602

10.

Simon Ammann

SUI

418

Wiemy już, kto najdłużej i przez największą liczbę zawodów pełnił funkcję lidera Pucharu Świata. Teraz zadajmy pytanie: kto najczęściej obejmował prowadzenie w cyklu? Najwięcej „kadencji” w fotelu lidera PŚ mają na swoim koncie Gregor Schlierenzauer i Dieter Thoma. Austriak i Niemiec ośmiokrotnie obejmowali prowadzenie w Pucharze Świata. Zwłaszcza wynik Thomy jest imponujący, ponieważ były zawodnik naszych zachodnich sąsiadów nigdy nie zwyciężył w końcowej klasyfikacji PŚ. Na wysoki wynik Schlierenzauera ma z kolei m.in. sytuacja z pucharowych zawodów w Engelbergu w 2009 roku, kiedy co konkurs zmieniał się na prowadzeniu w cyklu z Simonem Ammannem. Czterokrotny mistrz olimpijski siedmiokrotnie obejmował przodownictwo w Pucharze Świata – tyle samo razy, co Matti Nykaenen.

Najwięcej „kadencji” na pozycji lidera PŚ

Lp.

Imię Nazwisko

Kraj

Liczba „kadencji”

1.

Gregor Schlierenzauer

AUT

8

1.

Dieter Thoma

GER

8

3.

Simon Ammann

SUI

7

3.

Matti Nykaenen

FIN

7

5.

Adam Małysz

POL

6

5.

Ernst Vettori

AUT

6

7.

Janne Ahonen

FIN

5

7.

Armin Kogler

AUT

5

7.

Vegard Opaas

NOR

5

7.

Martin Schmitt

GER

5

A jak długo pozycję lidera Pucharu Świata będzie piastował Krzysztof Biegun? Trzymajmy kciuki, żeby jak najdłużej!


LISTA LIDERÓW KLASYFIKACJI GENERALNEJ PUCHARU ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH MĘŻCZYZN

Adam Bucholz


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14410) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    taka gregorowa obserwacja

    co ciekawe w tabeli "Najwięcej indywidualnych konkursów na pozycji lidera PŚ", Schlierenzauer jako jedyny z całej dziesiątki ma więcej zwycięstw w konkursach PŚ niż konkursów na pozycji lidera:

    nazwisko / konkursy jako lider / zwycięstwa
    Janne Ahonen: 72, 36
    Matti Nykaenen: 70, 46
    Thomas Morgenstern: 52, 22
    Adam Małysz: 45, 39
    Martin Schmitt: 45, 28
    Gregor Schlierenzauer: 40, 50
    Simon Ammann: 35, 20
    Hubert Neuper: 31, 8
    Ernst Vettori: 31, 15
    Andreas Felder: 30, 25

  • Glon doświadczony

    Biegun jest 52 zawodnikiem, który został liderem Pucharu Świata

  • anonim
    @gryfita

    Moje dane pochodzą z załączonego pod tekstem pliku z listą liderów. W czwartej kolumnie jest podany numer kolejnego zawodnika na pozycji lidera. W dodatku w momencie debiutu jest on pogrubiony. Jeżeli dobrze zrozumiałem autora, to w latach 80 przyznawano punkty tylko za poszczególne konkursy i chyba tym się kierował, bo jak liczę te klasyfikacje "normalnie", to nie zgadzają mi się z tą listą. Zgadza się to, że Małysz był liderem nr 36. Czyli błąd musiał nastąpić w któryś opracowaniach po 2001 roku...

  • anonim
    Ilu liderów?

    Tak jest, ehh..., pomijałem okresy między pucharami. To kwestia sposobu liczenia, trudna do rozstrzygnięcia. Słuszna jest też uwaga o liderowaniu, bo ja liczę bez przerw międzysezonowych, tylko sezon od pierwszego do ostatniego konkursu. A zawodnicy nam się nie zgadzają. 51 czy 52? Bo moja lista też jest nieco inna. Trzeba byłoby porównać dane.
    Z Nykaenenem to oczywiście omyłka literowa.

  • anonim
    @gryfita

    Kilka poprawek - Biegun jest 52 zawodnikiem, który został liderem Pucharu Świata i jednocześnie 147 liderem w historii.

    Co do ilości dni - widzę, że pominąłeś dni między końcem sezonu a początkiem następnego i wszystkie, jak napisał autor, "kadencje" zsumowałeś. Bo gdybyśmy trzymali się reguł o wliczaniu dni "międzysezonowych" i każdą ową "kadencję" liczymy osobno, to najdłuższe było liderowanie Ahonena (styczeń 2004-listopad 2005), a najkrótsze Jandy (3 godziny w listopadzie 2005).

    Liderami po pierwszym konkursie aż do ostatniego w sezonie byli Nykaenen, Schmitt, Małysz, Ahonen i Morgenstern. Ale Niemiec, Polak i Fin dokonali tego po sezonie w którym również zdobywali Kryształową Kulę. Czyli po wygranej w pierwszym konkursie nie musieli odbierać plastronu lidera triumfatorowi poprzedniego sezonu. I to czyni ich wyczyn wyjątkowym.

  • anonim
    Który lider?

    Należy dodać jeszcze jedno. Biegun jest 51. skoczkiem, który zakłada plastron lidera, bo przecież wielu skoczków było liderami więcej niż 1 raz. Jubileuszowym, 50. liderem był w ubiegłym sezonie Severin Freund (24-25.XI. 2012; potem ponownie 01-16.XII.2012). Najdłużej liderem był Matti Nykaenen - łącznie przez 347 dni (9 razy w ciągu 6 sezonów, z których 3 wygrał). Najkrócej Takanobu Okabe - 1 dzień (14-15.XII.1996). Adam Małysz był liderem nr 36 i prowadził przez 210 dni. Pierwsza trójka to: Nykaenen (347 dni), Janne Ahonen (305) i Thomas Morgenstern (218). Pięć razy skoczkowie prowadzili w Pucharze od pierwszego do ostatniego konkursu non stop: Nykaenen (w sezonie 1872/83), Martin Schmitt (1999/2000), Małysz (2001/02), Ahonen (2004/05) i Morgenstern (2007/08).

  • anonim
    @lukdab93

    Czytaj ze zrozumieniem. W sezonach 1999/00, 01/02 i 04/05 nie nastąpiły ŻADNE zmiany na pozycji lidera, ponieważ Schmitt, Małysz i Ahonen bronili plastronu lidera od pierwszego konkursu. W sezonie 2007/08 po pierwszym konkursie Morgenstern ODEBRAŁ plastron lidera Małyszowi, zwycięzcy PŚ 2006/07. Czyli nastąpiła zmiana lidera. Jedna, ale zawsze!

  • anonim
    Morgenstern

    Z tabelki jeszcze wynika że Thomas Morgenstern w sezonie 2007/2008 (czyli po 4 kuli Adama) miał sezon w którym nie oddał nikomu koszulki lidera więc było nie 3 a 4 takich zawodników

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl