PŚ Pań w Planicy: 15. zwycięstwo Takanashi

 • 2014-03-22 10:46

Sara Takanashi potwierdziła absolutną dominację w kończącej się edycji Pucharu Świata Pań. Zdobywczyni Kryształowej Kuli ustanowiła nowy rekord skoczni kobiet oraz wygrała swój 15. konkurs w tym sezonie.

Sara TakanashiSara Takanashi
fot. Anna Szczepankiewicz

17-letnia Japonka zdeklasowała swoje rywalki w finałowym konkursie sezonu 2013/2014. Sara Takanashi skoczyła 135 metrów oraz 132,5 metra, a nad drugą zawodniczką uzyskała 26,7 pkt przewagi. Była to jej koleżanka z kadry - Yuki Ito. 19-latka z Kamikawy skoczyła 128,5 metra oraz 125 metrów i rzutem na taśmę wskoczyła na podium końcowej klasyfikacji generalnej, wyprzedzając Irinę Awwakumową z Rosji. Największy sukces w karierze odnotowała dziś Julia Clair. Francuzka po raz pierwszy stanęła na pucharowym podium. Jej wyniki to 131,5 metra oraz 124 metry.

Tegoroczne statystyki Sary Takanashi są niebywałe. Reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni stawała w każdym konkursie na podium, triumfowała 15 razy, co jest nowym rekordem pod względem ilości indywidualnych zwycięstw w jednym sezonie, a na 1800 możliwych punktów zdobyła 1720. Jedynymi zawodami, których nie zakończyła w czołowej trójce był... debiut olimpijski w Soczi.

Sezon 2013/2014 był historycznym dla kobiecych skoków w Polsce. W kilku konkursach rywalizowały Joanna Szwab oraz Magdalena Pałasz, która w Hinzenbach uplasowała się na 28. pozycji, dzięki czemu została pierwszą Polką, która zdobyła punkty w historii PŚ Pań.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki po I serii konkursu »
Zobacz końcowe wyniki konkursu »
Zobacz końcową klasyfikację generalną Pucharu Świata Pań 2013/2014»

FOTORELACJA


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6493) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  jankes

  Nie chodzi o to ile punktów, ale z jaka przewagą nad drugim zawodnikiem wygrywał Małysz i z jaką przewagą wygrywa Takanashi. To nie jest jakieś 2 metry jak w przypadku Stocha czy 5 metrów jak w przypadku Schlierenzauera tylko regularnie 10-20 metrów. Przypomnij sobie jak wygrywał Małysz w sezonie 2000/2001, 90% wygranych to była taka przewaga jakby wszyscy jego przeciwnicy startowali w Pucharze Kontynentalnym i nie ważne czy on był tak mocny czy konkurencja tak żałośnie słaba, taka różnica klas istniała i nigdy od czasów Małysza się już nie powtórzyła. Nie wygrywał tak Ahonen, nie wygrywał tak Schlierenzauer. Nie wygrywał tak nawet Nykaenen, poza Calgary. Mogli zdobywać więcej punktów w sezonach, bo liczba konkursów jest zmienna, ale chodzi tu o przewagę w metrach. Pamiętasz Insbruck 2001? Ile metrów przeskakiwał Małysz drugiego za nim Ahonena i czy dziś to w ogóle możliwe by przeskoczyć kogoś około 30 metrów?

 • anonim

  W sportach zimowych Puchar Świata jest najbardziej miarodajną imprezą , Igrzyska to spory ,,dodatek " ,ale bardziej o klasie zawodnika świadczy cały cykl zawodów , w których Sara nie dała rywalkom szans .

  Co innego Lekkoatletyka , w których MŚ ,IO , ME są najważniejszą imprezą a odpowiednik Pucharu Świata - czyli Diamentowa Liga jest małym dodatkiem i mało kogo to interesuje kto to wygra ...

  Tam jest o wiel ważniejszy byle jaki medal niż wygrana całego cyklu , zwłaszcza dlatego że tam mało kto startuje , a w sportach zimowych ( zwłaszcza w skokach ) praktycznie w każdym konkursie startuja sami najlepsi . Wyjątki : Saporro , Polskie konkursy ( Japończycy ) , i starty przed ważnymi imprezami ..

 • Stinger profesor

  Takanashi w PŚ robiła co chciała. IO jej nie wyszły ale może być zadowolona. Dla Japończyków kapitalny sezon ale czy to dobre dla tej dyscypliny? Mimo że jej kibicuje to trzeba przyznać że to nudne. Praktycznie z góry można było zakładać że Sara wygra.

  Mam nadzieję że w następnych sezonach będzie ciekawiej i większa walka.

  Jednak brawo Takanashi bo w PŚ zmiażdżyła resztę.

 • anonim
  jankes

  Bardziej niż o liczbę wygranych w sezonie

  Małysz w sezonie 2000/2001, 11 wygranych na 20 startów - 55%
  Sara Takanashi w sezonie 2013/2014, 15 na 18 startów - 83%

  miałem na myśli odskakiwanie przeciwnikom...

  Małysz jako jedyny z mężczyzn miażdżył przeciwników w swoim najlepszym sezonie przeskakując ich po średnio 7 metrów w jednym skoku.

  Spójrz teraz na wyniki konkursu. Podobnie miażdży Sara Takanashi. Około 15 metrów przewagi w dwóch skokach nad drugą za nią zawodniczką.


  Tylko Małysz z sezonu 2000/2001 może być odpowiednikiem Takanashi.

 • M_B profesor

  Strasznie nudny był ten sezon pań trzeba przyznać...

  Pokazuje to choćby to... że Takanashi nie wypadła ani razy poza podium w konkursach PŚ, jedyny raz poza podium wypadła na........ IO, czyli najważniejszej imprezie sezonu, ciężko powiedzieć czy zawiodła psychika, czy niedyspozycja dnia, ale na pewno to jest lekka rysa u Takanashi w tym sezonie mimo że była zdecydowanie ponad resztą zawodniczek.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).