LOTOS Cup: zawodnicy i trenerzy obsypani nagrodami w Wiśle

 • 2014-06-14 19:08

Na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle w piątkowe popołudnie 13 czerwca podsumowana została tegoroczna edycja Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2014.

To już dziesiąty sezon zimowy, w którym organizowane były zawody w skokach narciarskich i czwarty, podczas którego na skoczniach i trasach biegowych rywalizowali młodzi polscy kombinatorzy norwescy. Nagrodzeni zostali nie tylko zawodnicy. Po raz pierwszy w historii specjalne stypendia finansowe otrzymali trenerzy klubowi pracujący z uczestnikami zawodów LOTOS Cup.

W nieco innej scenerii niż zazwyczaj przebiegało podsumowanie X edycji programu LOTOS Cup w skokach narciarskich i IV edycji w kombinacji norweskiej. Salę konferencyjną w centrum dużego miasta zastąpił wybieg skoczni w Wiśle Malince, której patronem jest wzór wielu młodych zawodników – najwybitniejszy skoczek narciarski w Polsce Adam Małysz. W plenerowej imprezie udział wzięli m.in. Apoloniusz Tajner – Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Tadeusz Szkudlarski - Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Grupy LOTOS Terminale, Łukasz Kruczek – trener kadry A w skokach narciarskich oraz zawodnicy i trenerzy biorący udział w akcji Lotos Cup 2014 - „Szukamy Następców Mistrza” w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Na początku spotkania Prezes PZN Apoloniusz Tajner podziękował Grupie LOTOS S. A. - Środki finansowe, które otrzymujemy z ministerstwa są tak bardzo ograniczone ilościowo oraz jeśli chodzi o sposób ich wydawania, że nie bylibyśmy w stanie tak plastycznie nimi dysponować jak robi to Grupa LOTOS S. A., Generalny Sponsor Polskiego Narciarstwa, która finansuje Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich dla dzieci i młodzieży. W tym roku poszerzyliśmy program o 15 stypendiów trenerskich. Bardzo nam zależało, aby również trenerzy byli dofinansowani. Mamy nadzieję, że program będzie funkcjonował jeszcze lepiej i dalej spełniał swoją rolę. Wszystko jest na dobrej, rozwojowej drodze. Dziękujemy Grupie LOTOS S.A. za to, że jest z nami od wielu lat i że udało się wypracować nie tylko współpracę, ale także bliskie, przyjazne więzi. Wspólnie pracujemy na jeden cel – podkreślił Prezes.

Prezes Szkudlarski zauważył, że program Szukamy Następców Mistrza szybko zaczął przynosić pozytywne efekty i udało się znaleźć i oszlifować wiele narciarskich talentów. - Wydaje mi się, że przykład współpracy Grupy LOTOS, Polskiego Związku Narciarskiego, klubów, trenerów i zawodników w ramach projektu LOTOS Cup jest znamienny. Szukamy Następców Mistrza, ale my już nie tylko szukamy, my ich znajdujemy. Młodzi ludzie mają z kogo brać przykład – wcześniej był to Adam Małysz, teraz jest to Kamil Stoch i cała drużyna naszych skoczków, olimpijczyków. Wśród waszych rówieśników są także mistrzowie – na przykład Jakub Wolny, Mistrz Świata Juniorów. Cieszę się z tego, że udało nam się zrobić coś dobrego dla młodzieży. Mam nadzieję, że siódme poty wyciskane przez zawodników i trenerów podczas przygotowań do sezonu przełożą się na grad medali takich, jakie dziś zdobywają wasi starsi koledzy. Życzę tego wszystkim z całego serca.

Po przemowach rozpoczęła się ceremonia wręczania nagród dla zawodników i zawodniczek, którzy zajęli najwyższe miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Zawody LOTOS Cup 2014 odbywały się w tym sezonie w sześciu kategoriach męskich- Senior, Junior A, Junior B, Junior C, Junior D oraz Junior E i w dwóch kobiecych: Młodziczki i Juniorki. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Grupę LOTOS S. A. oraz Polski Związek Narciarski, a pierwszych trzech zawodników w grupach wiekowych C (piętnasto - szesnastolatkowie) i B (siedemnasto - osiemnastolatkowie) w skokach i kombinacji norweskiej – stypendium finansowe ufundowane przez Generalnego Sponsora Polskiego Narciarstwa Grupę LOTOS S.A.

Dumy ze zwycięstwa w kategorii Junior E w skokach narciarskich oraz drugiego miejsca w kombinacji norweskiej nie krył Bartłomiej Klimowski z PKS Olimpijczyk Gilowice. - To był wyjątkowy sezon, najlepszy w moim wykonaniu. Po raz pierwszy udało mi się wygrać LOTOS Cup. Wiem jednak, że mam wielu starszych kolegów, którzy na pewno są ode mnie lepsi. Trzeba nie tylko wygrywać w swojej kategorii wiekowej, ale też startować ze starszymi, żeby nabrać pokory, Nie zawsze w sporcie będzie się tym najlepszym, trzeba być na to gotowym. Nagrody nie są najważniejsze. Najbardziej cieszy mnie dyplom, którym będę się mógł pochwalić w szkole i opowiedzieć o sukcesie, jakim jest dla mnie wygranie w Narodowym Programie Rozwoju Skoków Narciarskich.

O tym, że sukcesy w LOTOS Cup przekładają się na awans do kadry przekonał się w tym sezonie m.in. Dawid Jarząbek z TS Wisła Zakopane. Zwycięzca wszystkich pięciu konkursów skoków w kategorii Junior C do najbliższego sezonu będzie się przygotowywał pod okiem trenera Roberta Matei jako najmłodszy członek Kadry Juniorów. - Dla mnie powołanie do kadry to bardzo duży sukces. Nie spodziewałem się, że to tak szybko nastąpi. Będę mógł się dalej rozwijać. Jestem już po pierwszym zgrupowaniu. Warunki do trenowania w kadrze są znacznie lepsze niż w klubie. Tej zimy miałem bardzo równą formę od samego początku – podkreślił Dawid.

Podczas podsumowania LOTOS Cup 2014 nie zapomniano także o klubach, do których powędrowało łącznie 26 kompletów nart skokowych, biegowych, kombinezonów skokowych oraz ubranek biegowych. Pamiątkowe puchary otrzymali przedstawiciele trzech najlepszych klubów w tym sezonie: AZS Zakopane (1. miejsce), KS Wisła w Wiśle (2. miejsce) i TS Wisła Zakopane (3. miejsce). Nagrodę dla AZS Zakopane odebrał trener Kazimierz Długopolski, który przyznał jednak, że liczył na jeszcze lepsze wyniki swoich zawodników. - Nie do końca jestem zadowolony z sezonu, liczyłem na nieco więcej. Było nieźle, ale też niektórzy zawodnicy mogliby być jeszcze lepsi. Wiem, jaki drzemie w nich potencjał. Trzeba będzie przemyśleć wszystko i sprawić, by kolejna zima była jeszcze lepsza – podsumował trener.

Po raz pierwszy w historii specjalne stypendia finansowe otrzymali trenerzy klubowi pracujący z uczestnikami zawodów LOTOS Cup. W gronie 15 nagrodzonych znaleźli się: Kazimierz Długopolski, Krystian Długopolski, Józef Jarząbek, Krzysztof Kamiński, Jarosław Konior, Wojciech Tajner, Jan Szturc, Andrzej Ruchała, Stanisław Ustupski, Tadeusz Tajner, Jarosław Węgrzynkiewicz, Witold Bulik, Stanisław Trebunia, Kazimierz Bafia oraz Adam Kiszka.

Trafność wprowadzenia stypendiów dla klubowych szkoleniowców podkreślił trener kadry A polskich skoczków Łukasz Kruczek. - Świetna sprawa. Już od dawna była mowa o tym, żeby coś takiego zostało wprowadzone. Nie ma co ukrywać, że gratyfikacje finansowe dla trenerów są w klubach bardzo niskie. Jedni mają trochę lepiej, inni trochę gorzej, ale nie jest cudownie. Taka pomoc na pewno zdopinguje do dalszej pracy.

Trenerzy zgodnie przyznali, że największą część stypendium przeznaczą na przejazdy swoje i zawodników na treningi. - Bardzo dużo pieniędzy idzie na dojazdy: dowożenie na treningi dzieci mieszkających w różnych częściach województwa i później odwożenie do domu. Stypendium z Grupy LOTOS to dla nas trenerów bardzo duże ułatwienie. Wielkie podziękowania należą się sponsorowi, to naprawdę dobra sprawa – komentował trener Stanisław Ustupski (WKS Zakopane).

- W Polsce nikt o tym nie wspomina, że w klubach nie pracują zawodowi trenerzy. Pracę w klubach łączymy ze zwykłą pracą gdzieś indziej. Teraz będzie nam zdecydowanie łatwiej wykonywać pracę trenerską. Ja pracuję w klubie, bo jestem pasjonatem skoków narciarskich, ale na życie zarabiam gdzie indziej. Dlatego planuję przeznaczyć moje stypendium na dojazdy na treningi oraz na lepszy sprzęt dla chłopców – powiedział trener Józef Jarząbek (TS Wisła Zakopane).

Z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego i Grupy LOTOS S.A. od 2004 r. prowadzony jest Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” - LOTOS Cup. Jest to największe sportowo-społeczne przedsięwzięcie w historii polskiego narciarstwa. W program zaangażowane są wszystkie liczące się kluby w Polsce z sekcją skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Nieprzerwanie od 2005 r. organizujemy w ramach programu zawody z cyklu LOTOS Cup na skoczniach w Zagórzu, Zakopanem, Wiśle i Szczyrku. Celem programu jest promocja i rozwój skoków narciarskich dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie największych talentów młodych skoczków. Już dziś wychowankowie programu godnie reprezentują Polskę na najważniejszych międzynarodowych zawodach - m.in. Maciej Kot, Dawid Kubacki, Krzysztof Biegun, Jan Ziobro oraz Klemens Murańka.

Mimo trudnych warunków atmosferycznych tej zimy udało się przeprowadzić zawody LOTOS Cup 2014 w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem – pięć w skokach narciarskich i trzy w kombinacji norweskiej. Wzięło w nich udział 164 zawodników i zawodniczek z Polski, a także wielu reprezentantów Czech, Słowacji, Białorusi, Ukrainy, Turcji i Kazachstanu.

Zwycięzcami klasyfikacji generalnej zostali:

X LOTOS Cup w skokach narciarskich 2014:

Senior – Artur Kukuła (KS Wisła w Wiśle)
Junior A – Andrzej Stękała (AZS Zakopane)
Junior B – Paweł Gut (LKS Poroniec Poronin)
Junior C – Dawid Jarząbek (TS Wisła Zakopane)
Junior D – Patryk Hutyra (SS-R LZS Sokół Szczyrk)
Junior E – Bartłomiej Klimowski (PKS Olimpijczyk Gilowice)
Juniorki – Katarzyna Pałasz (UKS Sołtysianie Stare Bystre)
Młodziczki – Anna Twardosz (PKS Olimpijczyk Gilowice)

IV LOTOS Cup w kombinacji norweskiej 2014:

Senior – Andrzej Gąsienica (TS Wisła Zakopane)
Junior A – Jan Łowisz (AZS Zakopane)
Junior B – Daniel Mąka (LKS Poroniec Poronin)
Junior C – Paweł Chyc (TS Wisła Zakopane)
Junior D – Piotr Kudzia (LKS Klimczok Bystra)
Junior E – Mateusz Jarosz (TS Wisła Zakopane)

Więcej informacji na temat programu LOTOS Cup, w tym pełne wyniki i klasyfikację generalną w sezonie 2014 można znaleźć na:

http://pzn.pl/lotos-cup/

http://szukamynastepcowmistrza.lotos.pl/

FOTORELACJA


Redakcja, źródło: informacja prasowa PZN
oglądalność: (3749) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • bardzostarysceptyk profesor
  hej

  (...)

  Opłacanie trenerów klubowych i finansowanie IO nie mają ze sobą nic wspólnego. Może i szkoda, bo teraz po rezygnacji z igrzysk znalazły by się pieniądze na trenerów klubowych. A że nie maja nic wspólnego, to pieniędzy nie będzie. Stypendia Lotosu to jałmużna, być może jednorazowa.  To że trenerzy klubowi skoków są w tak trudnej sytuacji, to nie dlatego że Polska jest jakaś szczególnie biedna, tylko w fatalnym prawnym usytuowaniu klubów. Jeśli nie ma hojnego sponsora, a miejscowy samorząd, wójt czy burmistrz mają węża w kieszeni albo nie lubią skoków (takich jest dużo, słyszałem głosy, że skoki są elitarne, tylko dla wybranych) to klub przędzie bardzo cienko albo upada a skocznia zarasta zielskiem.  Kilka lat temu czytałem o wójcie, pasjonacie skoków, który chciał utworzyć takie miejscowe centrum skoczkowe, budując 3 małe skocznie od k-10 do k-30 i tworząc klub, głownie dla dzieci. Musiał zrezygnować, bo radni gminy zagrozili mu blokadą i referendum nad jego odwołaniem.

  Woleli utrzymywać chyba C klasowy zespół piłkarski.  Tak więc nędzy klubów skoczkowych winna jest, przynajmniej częściowo, demokracja. Bo demokratycznie wybrane organy, ze skromnych funduszy na sport, wybierają inne dyscypliny, niestety najczęściej kopaną.Komentarz zmoderowany (Moderator nr:21254) / 2014-06-15 14:41:25

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).