Konkurs w Ga-Pa - czyli noworoczne zmagania z Sylwestrem w tle (aktualizacja)

 • 2003-12-31 10:36
Sylwestra i Nowy Rok wielu fanów skoków narciarskich spędzi w Ga-Pa. Garmisch i Partenkirchen to dwie bawarskie miejscowości położone w niemieckich Alpach. Tradycja organizacji tutaj konkursów noworocznych sięga roku 1921.

Wiele barwnych opowieści jest związanych z narciarskim Nowym Rokiem w Ga-Pa. Nie zawsze bawiono sie tu, wśród braci skoczkowej, wyłącznie przy jednym kieliszku szampana i rzadko chodzono spać o przyzwoitej porze.

Już Sepp Bradl z Austrii, zwycięzca 1. Turnieju Czterech Skoczni, po zakończeniu hucznej sylwestrowej zabawy, prosto z imprezy udał sie na konkurs. Nie brał też sobie do serca przykazań trenerów Fin Matti Nykaenen, który podobnie jak Bradl, powitania Nowego Roku nie marnował, a potem w fenomenalnym stylu wygrywał konkursy.

Wieść niesie, że grzecznie, w noc sylwestrową, nie szedł spać także i Andreas Goldberger, choć po balowych szaleństwach dwukrotnie stawał na najwyższym podium.

Wielka noworoczna wpadka trafiła się jednak nie Goldiemu, ale jego znakomitemu koledze z reprezentacji, sławnemu skoczkowi Ernstowi Vettoriemu, dziś jednemu z dyrektorów austriackiej federacji narciarskiej. Dawno temu, w 1989 roku Ernst, jak i inni, przyjechał do Ga-Pa, by wziąć udział w konkursie. Po wielkim balu, po nocy sylwestrowej, udał się na skocznię, bo trzeba było skoczyć ze dwa razy, jak każe regulamin. Ku swojemu zdziwieniu - został zdyskwalifikowany przez zszokowanych sędziów. Za co? W protokołach komisji sędziowskiej odnotowano: za próbę startu na dwóch różnych nartach. Okazało się, że jedna z desek należała do kolegi, ale Vettori nawet tego nie zauważył...

Oczywiście, wśród opowieści konkursowo - noworocznych z Ga-Pa, nie może zabraknąć akcentu polskiego. A dotyczy on, nie kogo innego, ale naszego narodowego bohatera, Stanisława Marusarza, który, jako gość TVP uczestniczył w TCS. Nasz kurier tatrzański, znany organizatorom, jako sławny zawodnik, poprosił ich o możliwość oddania próbnego skoku w konkursie głównym (miał wtedy 49 lat!). "Dziadek" pojawił się, owszem, w określonym czasie na skoczni, ubrany wizytowo: koszula, krawat (takie najwyraźniej były wymagania stawiane uczestnikom balu sylwestrowego), na ten strój galowy założył szybko sweter i skoczył... 70m! - to była wtedy zupełnie przyzwoita odległość!

A tymczasem wczoraj polska ekipa przyjechała do w Garmish - Partenkirchen i zakwaterowana została w tamtejszej szkole rolniczej, w wieloosobowych pokojach. Tylko Adam Małysz otrzymał pokój jednoosobowy. W chwili obecnej wszyscy szykują się już do pierwszego, oficjalnego treningu.

A jak polska ekipa spędzi sylwestra?
Adam Małysz nie będzie uczestnikiem żadnego balu, nie zobaczymy również jego kolegów na żadnej dyskotece. Plan na sylwestrową noc przedstawia się następująco:

- Trenerzy pozwolą nam doczekać do północy, by przywitać Nowy Rok. W Grainau, wypijemy po tradycyjnym kieliszku szampana, następnie zadzwonimy do naszych najbliższych z życzeniami i pójdziemy spać. Przecież 1 stycznia czeka nas konkurs - powiedział Adam Małysz.

W Garmisch-Partenkirchen są teraz polscy kibice. Życzymy im i sobie, aby mieli powód do świętowania, tak jak wtedy, gdy Adam stawał na podium tych szczególnych zawodów.

Na podstawie: ŻW, onet
foto: skiclub-partenkirchen

Jaala, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8263) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  fantazja

  ciekawa historia Marusarza. Wtedy chłopaki to mieli polot i fantazję ułańską. A teraz co? Konsole do gier.

 • anonim

  Nie chce sie wymadrzac ale to sie powinno,jak juz tak w skrocie,nazywac GA-PA-KI bo to trogie miasto sie nie nazywa Garmisch tylko Garmisch-PartenKirchen a skocznia to i tak poza miastami i powinna sie nazywac ADAMOWKA....

 • anonim
  na mnie zli

  Jezeli ktos z was na mnie jest zly prosze mi to powiedziec lub napisac.........

  dla pewnosci dam adres.....

  Bogdan Czechowski
  Spelbergs Feld 17
  44869 Bochum
  Niemcy

  Tu telefon : Kierunkowy Bochum-Wattenscheid 02327 i dalej domowy 549 149

  Ino mi mafi na glowe nie posylajcie bo dane sa prawdziwe ... i wam ufam

  cze czesiu

 • anonim
  dwie narty :)))

  W zeszłym sezonie Vettori opowiadał, że to były jego narty, tylko że z dwóch róznych par (treningowych i tych do startu w konkursie) :)))

 • anonim

  Czesiu, ta ADAMóWKA bardzo mi się podoba.

 • anonim

  Puk, puk! Kto tam? To ja, Adam Małysz, wstawaj ty śpiochu okrutny! Ptaszysko przetarło oczy ze zdziwienia, ziewnęło leniwie. Jaki to dzień, która gdzina? 31 grudnia 2003, za pięć 12-ta, odpowiedział Adam, a ty wciąż śpisz i śpisz. Co,Sylwester, za pięć 12-ta!, wykrzyknął z przerażenia zachrypłym głosem ptak. Rany boskie, to ja tak długo spałem, dziwił się i poderwał w mgnieniu oka na nogi. Otrząsnął się rzeźko, wyprostował pomięte od tak długiego snu pióra, wypiął potężną pierś do przodu, tupnął jeszcze ptężniejszymi nogami i rzekł: "Do usług, Królu Przestworzy!" Tak Adam będzie dzisiejszej nocy budził w sobie Orła.

 • anonim
  adas budzi orla

  jebiste

 • anonim
  Budzenie orła

  Genialne, wspaniałe .... i mam nadzieje, że Adaś naprawde obudzi swojego orła

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).