"Grosse Olympia" w Ga-Pa czeka na skoczków...

 • 2003-12-31 01:28
Noworoczny konkurs TCS w Garmisch-Partenkirchen będzie rozgrywany na skoczni "Grosse Olympia". Obiekt otwarto w 1934 roku, a zbudowany został specjalnie dla potrzeb Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się tu w 1936 roku.

Pierwszym zwycięzcą konkursu skoków na "Grosse Olympia" był Rolf Kaare z Norwegii, który skoczył wówczas na odległość 70 metrów. Mistrzem olimpijskim został Birger Ruud, również Norweg. Dzisiejszy stadion zbudowano w 1940 roku, dla potrzeb ZIO, niestety, z powodu wojny, nigdy się ta impreza nie odbyła.

Skocznię "Grosse Olympia" wielokrotnie przebudowywano. W 1950 roku powstała, jak na owe czasy, niezwykle nowoczesna, żelazna wieża startowa, która uważana była za olbrzymie osiągnięcie niemieckiej myśli architektonicznej i konstruktorskiej.

Kolejne modernizacje obiektu miały miejsce w 1978 roku oraz w 1995. Punkt K wynosi od tego czasu 115 metrów, zmieniono też profil skoczni i wprowadzono kilka kosmetycznych tylko poprawek.

Tymczasem niedawno, w Niemczech, rozpoczęła się dyskusja na temat stanu "Grosse Olympia" w Ga-Pa, w kontekście wielkich modernizacji, jakie zostały dokonane na pozostałych arenach zmagań Turnieju Czterech Skoczni.

Martin Schmitt uważa, że obiekt w Garmisch-Partenkirchen, na którym zawodnicy będą rywalizować w Nowy Rok, jest przestarzały, należało by go zburzyć i zbudowac zupełnie nowy, nowoczesny i bezpieczny obiekt.

"Na Turnieju Czterech Skoczni mamy teraz wszędzie nowoczesne skocznie, tylko Garmisch zwleka" - powiedział niemiecki, wielokrotny mistrz świata.

Martina Schmitta poparł Dieter Thoma, znany przed laty skoczek, a obecnie komentator telewizyjny:
"Wieża skoczni w Ga-Pa pochodzi z czasów II wojny światowej, albo zaraz po niej. Powinno się rzeczywiście rozważyć, jak polepszyć warunki dla wszystkich"

W tej sprawie wypowiedział się także Klaus Taglauer, rzecznik prasowy Turnieju Czterech Skoczni:
"Skocznia musi zostać zburzona i zbudowana od nowa. Były plany, ale w tym momencie, z powodu finansów, nie zapadła decyzja o budowie" - stwierdził.

Sprawa budowy nowej "Grosse Olympia" z pewnością przesunie się w czasie, a tymczasem już dzisiaj, w środę 31 grudnia 2003 roku, będziemy świadkami kolejnych treningów (o godz. 11.30) oraz obejrzymy bardzo ważną, bo decydującą o zestawieniu par, rundę kwalifikacyjną (o godz. 13.45 - transmisja w RTL).

Dane techniczne skoczni:

Pełna nazwa: Wielka Skocznia Olimpijska
Miasto: Garmisch-Partenkirchen
Punkt konstrukcyjny: 115 m
Punkt sędziowski: 121 m
Rekord: 129.5 m
Aktualny rekordzista: MALYSZ Adam
Data rekordu: 2001-01-01
Ilość skoczni w mieście: 2
Nachylenie progu: 10.5 st.
Wysokość progu: 3.2 m
Długość rozbiegu: 82.5 m
Nachylenie zeskoku: 35.5 st.
Średnia v na rozbiegu: 91 km/h
Rok konstrukcji: 1933
Pojemność stadionu: 35 tys.

na podstawie: wiadomość własna, onet
Jaala, źródło: Informacja własna

oglądalność: (9185) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  trzymamy kciuki za naszego mistza adama

 • anonim
  SKOCZNIA

  FAJNA SKOCZNIA SZKODA ŻE ZOSTAŁA ZBURZONA MAŁOTEGO NOWY OBIEKT RÓŻNI SIĘ SPORO OD STAREGO POD RÓŻNYMI WZGLĘDAMI .

 • anonim
  mam nadzieję

  i mocno trzymam kciuki za Adama, aby skoczył w granicach rekordu skoczni i zostawił za sobą Pettersena i resztę. Szczerze Mu tego życzę i mocno trzymam kciuki za zwycięstwo Adasia w Ga-Pa.

 • Kibic początkujący

  Kto uważa, że Adam będzie przed Petersenem w Ga-Pa niech się wpisze!!!

 • anonim

  GA-PA to Adasia a peterssen dobrze skoczy ino ze 4 metrow meni jak Adam i dostanie Tonia a Wojtek Bedzie na 17....

  Jak sie pomylilem to do kazdego kto sie zglosi na moj mail po piwie .. serio glowe daje

 • anonim

  GA-PA to Adasia a peterssen dobrze skoczy ino ze 4 metrow meni jak Adam i dostanie Tonia a Wojtek Bedzie na 17....

  Jak sie pomylilem to do kazdego kto sie zglosi na moj mail po piwie .. serio glowe daje

 • anonim
  A jak nie wygra?

  Jeśli nie wygra Adam, to i tak jest WIELKI! Życzę mu jak najdłuższego lotu i wspaniałem formy na Nowy Rok i może jeszce 5 następnych.

 • anonim
  Rekord w Ga-Pa

  Rekord Adama może poprawić ktoś o podobnym wzrosćie. Gdy Pettersen będzie chciał poprawić ten rekord rozbije sobie nos (lub d***) :))) Nie da rady tego ustać (Hanni czy "Maska" w ubiegłym sezonie) :)))

  @Czesiu z Bochum:

  Lepiej żebyś się nie pomylił, nawet postawię ci beczułkę piwa :)))

 • anonim

  Drogi Adamie, życzę Ci z całego serca, abyś w dzisiejszą noc sylwestrową porzucił wszelkie niepotrzebne myśli, uwierzył w swoje możliwości i moc Twoich nóg, aby koncentracja wypełniła całe Twoje ciało i niosła Cię do granicy rekordu skoczni. To TWOJA SKOCZNIA! Zapomnij wszystko, co się wokół Ciebie dzieje, usiądź na belce, zsuń gogle na oczy, sprawdź wiązania i zamień się w ptaka, który nie zaprząta sobie głowy faktem, że ma skrzydła, tylko wzbija się wyżej, i wyżej... Oby Ci radość skakania jak najszybciej wróciła. I nie myśl o tych milionach w kraju, które czekają z utęsknieniem na Twoje zwycięstwa, to przytłacza i ciąży. Oby ten Nowy Rok 2004 przyniósł Ci dwa wspaniale równe i dalekie skoki. Tego życzy Ci Twój wierny, cierpliwy i wyrozumiały kibic z rodziną.

 • anonim
  ChRL

  A najciekawsze jest to że w tym roku w Ga-Pa pojawią się Chińczycy. To będzie chyba ich debiut w PŚ.

 • anonim
  Skocznie

  Ej, dlaczego napisaliście, że są 2 skocznie w mieście jak wyraźnie na zdjęciu widać, że są 4? Chyba, że za dużo wczoraj wypiłem :P

 • anonim

  Już kiedyś reprezentanci ChRL występowali w PŚ, ale słabiutko (np. 23.01.2003r.)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).