Skocznia Kulm w przebudowie

 • 2014-09-24 20:43

Wciąż trwają rozpoczęte na początku czerwca prace budowlane na skoczni Kulm w austriackim Tauplitz. O około 23 metrów skrócono już rozbieg. Obecnie trwają prace nad zeskokiem oraz podwyższeniem wieży sędziowskiej.

- Profil i krzywa lotu musza być zgodne z obowiązującymi standardami. Cały zeskok zostanie więc poszerzony. Do tej pory znajdował się 7,5 m za rozbiegiem, teraz będzie to 16 m. Z kolei punkt konstrukcyjny zostanie poszerzony z 30 do 40 m - wyjaśnia włodarz obiektu, Lambert Grill.

Po przebudowie możliwe będą skoki dłuższe niż obecny rekord tej skoczni, ustanowiony przez Gregora Schlierenzauera (215,5 m). - Skocznia będzie na prawdę duża, w zasadzie o takim samym profilu jak obiekt w Vikersund. Punkt konstrukcyjny będzie wynosił 200 m, a wielkość skoczni 225 m. Zwykle w godzinach południowych wiatr wieje tutaj od tyłu, więc odległości ok. 230 m są możliwe - dodaje Grill.

Zgodnie z planem, prace budowlane zostaną zakończone w połowie lub pod koniec listopada. Natomiast pucharowa rywalizacja na skoczni Kulm będzie miała miejsce w dniach od 9 do 11 stycznia 2015 r.

Galeria zdjęć z przebudowy obiektu znajduje się >>>TUTAJ<<<


Katarzyna Skoczek, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (7906) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • EmiI profesor
  @Janeman

  Granice wypłaszczenia ustalił na mamutach FIS, czyli stosunek minimum h/n 0,6 (wysokość do długości od progu do punktu K) i tyle jest w Vikersund i ma być w Planicy więc póki co dalej nie pójdzie :) "Hoellwarthowie naszych czasów" na nowych mogą skoczniach mogą mieć problemy z odleceniem, niezależnie od wielkości, a w tej chwili przepisy budowy skoczni są o wiele bardziej ustandaryzowane niż jeszcze 10 lat temu.

 • Janeman weteran
  @EmiI

  Ależ Ja zupełnie nie mam nic przeciwko nowym dużym skoczniom(no moze mam przeciw nim to samo co wszyscy-dlaczego wszystkie to K125 HS ~140).Przeciez na tych skoczniach bez problemu mogą rywalizować "Kubaccy tego świata". Chodzi mi tylko o Mamuty i o granice wypłaszczania.
  ps. @IchBinDa - bardzo mi się spodobało Twoje określenie, ale moze bardziej elegancko byłoby powiedzieć "Hollwarthowie naszych czasów"

 • anonim
  Punkt konstrukcyjny.

  Swoją drogą, ciekawi mnie czy w Vikersund przeniosą punkt K na 200 m tak jak będzie teraz wynosił w Bad Mitterndorf i w Planicy. Austriacy bardzo sprawnie powiększają swoją skocznię. Postępy widać z każdym tygodniem, w przeciwieństwie do Planicy, gdzie przebudowa (trochę bardziej obszerna) trwa już grubo ponad rok. Czyli teraz czekamy na Oberstdorf, gdzie też lata się dość nisko nad zeskokiem, ale tam się bardziej "spada", niż w Vikersund, ponieważ próg jest znacznie wyższy i zeskok jest bardziej stromy. Ponadto, jak już wcześniej wspomniałem, nie wiem, czy Niemcy nie musieliby przebudowywać całego rozbiegu, który robi wspaniałe wrażenie wizualno-architektoniczne górując nad otaczającym go lasem, ale jest stosunkowo krótki (113 m). I jeszcze jedno. Oby Austriacy nie usytuowali tak miejsca na główną kamerę jak ma to miejsce na norweskim mamucie, bo w tym przypadku to nie oddaje tego wrażenia długości lotu.

 • EmiI profesor
  @Janeman

  Janez Gorisek specyfikę pierwszego weekendu w Vikersund tłumaczył niespotykanymi warunkami. -20 stopni i skocznia położona 200 m nad poziom morza, czyli właściwie na nizinie. Co dało warunki nośne niespotykane nigdzie indziej + oczywiście specyfika skoczni, bardziej wypłaszczona niż stare mamuty no i wielkość. Skocznie są coraz bardziej wypłaszczane i wszystkie nowe to są "małe mamuty".

 • Stinger profesor

  230 metrów to już konkretna odległość chociaż liczyłem że 240 metrów to będzie spokojnie tzn dla najlepszych lotników. Mimo wszystko i tak nie dadzą latać 230 metrów bo zaraz będzie żonglerka belką.

  Vikersund, Planica, Kulm no to teraz czekamy na ruch Oberstdorfu i przede wszystkim Harrachowa. Czeski obiekt już zdecydowanie za mały jak na loty. Życiówek tam nie będzie dało się bić.

 • anonim
  Kulm HS 225

  No bardzo ciekawy sezon lotów w 2015 roku się zapowiada, bo w tym roku to była bieda z nędzą, czyli stara skocznia w Kulm i najmniejszy w tej chwili mamut w Harrachovie, na którym rządził wiatr. A teraz trzy największe skocznie o rozmiarach 225 m. Jak jury się nie wystraszy i będą odpowiednie kombinezony i dobry wiatr, to coś czuję, że na którymś z tych mamutów w końcu padnie ćwierć km. Ogólnie to świetny pomysł z tym rozbiegiem na Kulm, bo on był ekstremalnie długi (140 m, a na reszcie skoczni do lotów ok 120 m) i w ogóle nie wykorzystywano ze 30 metrów od góry do pozycji startowej. Poszerzenie zeskoku to normalna sprawa, bo ten w Bad Mitterndorf był wyjątkowo wąski. Ciekawi mnie czy do tej rywalizacji przystąpią Harrachov i Oberstdorf. Od Czechów bym tego na razie nie oczekiwał, ale może Niemcy przed MŚwL w 2018 roku powiększą Heini Klopfer Skiflugschanze. Jest tam jednak ten problem, że rozbieg skoczni jest sztuczny (bardzo efektowny zresztą), a podkopać zeskok będzie tam dość ciężko, bo i tak skoczkowie lądują w takiej jakby niecce. Także rozbudowa mamuta w Niemczech byłaby moim zdaniem dość kosztowna i pracochłonna w porównaniu do naturalnej skoczni w Bad Mitterndorf.

 • IchBinDa weteran
  retu

  No cóż, co kto lubi. Mnie tam takie skocznie premiujące płaski lot za bardzo nie przeszkadzają. Są takie, na których dobrze czują się różni Kubaccy tego świata, to niech i ci, którzy potrafią ciągnąć lot wbrew zdrowemu rozsądkowi, mają coś z życia.

 • IchBinDa weteran
  retu

  "Evensen [...] na innych mamutach nie był ścisłą czołówką"

  Tak gwoli ścisłości to poza Vikersund Evensen zaliczył dwa podia w Oberstdorfie (to drugie było jedynym jego podium w sezonie 09/10), dwa miejsca w dziesiątce na Letalnicy, cztery na Kulm (ostatnie w sezonie 11/12, w którym punktował cztery razy).

 • anonim
  upodabnianie do skoczni Vikerdund jest błędem

  Ta skocznia preferuje skoczków, którzy wykonują rzut do przodu zaraz po wyjściu z progu co na większosci skoczni byłoby błędem technicznym. Dlatego wlasnie Evensen tak daleko tu latał podczas gdy nawet na innych mamutach nie był ścisłą czołówką. Jak dla mnie to wypaczanie sensu zawodów. Uzyskane metry to jeszcze nie wszystko. Zawsze mozna podkopać jeszcze wiekszą dziury przy koncu zeskoku tylko po co. Ale być moze się mylę, bo skoczkiem nigdy nie byłem. Jakie jest wasze zdanie?

 • anonim
  coś mnie wkur...

  teraz rozpoczął się wyścig z cyklu "kto będzie miał większą skocznie". Osobiście mi się to nie podoba, wolałem stare Kulm, stare Vikersund i starą największą Planice. Teraz jeszcze czekać aż Harrahov zechce skoków na 34y2145626374826435764357462 metrów

 • EmiI profesor
  @Zwei

  To już bardziej bym sądził że przy wietrze z tyłu będzie można uzyskać tylko a nie aż 230 metrów. Skocznia ma walczyć z Vikersund i Planicą a tu tylko 230 metrów. Oczywiście można ustawić bardzo wysoko belkę i latać ponad 240 metrów ale to już będzie przez właśnie wysokie prędkości niebezpieczne.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).