4 skocznie, 62 edycje, 47 zwycięzców. Część druga.

 • 2014-12-28 00:22

Właśnie rozpoczyna się 63. Turniej Czterech Skoczni. Turniej wyjątkowy, cieszący się niesłabnącym prestiżem i wielkim zainteresowaniem. Poniżej przedstawiamy poczet wszystkich zwycięzców dotychczasowych edycji TCS. Krótko i na temat.

Veikko Kankkonen, Finlandia, 1964 i 1966. Wielki rywal Toralfa Engana. Na Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku zdobył złoto na skoczni normalnej tuż przed Norwegiem a na dużej panowie zamienili się miejscami. Fin wygrał TCS rok po Norwegu. Zaczął słabo, bo od 26. miejsca w Oberstdorfie, ale dwa zwycięstwa i drugie miejsce w ostatnim konkursie dało mu ostatecznie triumf. Dwa lata później stawał na podium we wszystkich czterech konkursach. Kankkonen oprócz skoków uprawiał też baseball i golfa. Członek drużyny Maila-Veikot Lahti, walczył nawet o mistrzostwo kraju. Nieźle wiodło mu się w golfie, reprezentował Finlandię na poziomie międzynarodowym, w jednym z turniejów zajął nawet czwarte miejsce. Jego syn Ansii poszedł w ślady ojca. Zawodowy golfista, został mistrzem Finlandii w skokach narciarskich w 1985 roku.

Torgeir Brandtzæg, Norwegia, 1965. Dwa lata po Enganie i rok po Kankkonenie Turniej wygrał zawodnik, który w Innsbrucku zgarnął oba brązowe medale. Podziwiany za śmiały styl, latał często z głową poniżej czubków nart. Medale olimpijskie zgarnął w wieku 22 lat, TCS wygrał w wieku 23. Niestety, był to jego ostatni sezon. Na dwa dni przed konkursem na Holmenkollen, podczas treningu Brandtzæg przeskoczył rekord skoczni o 10 metrów. Upadek i złamanie nogi w trzech miejscach zakończyło jego karierę. Przesądni powiedzieliby, że wygranie trzynastej edycji TCS było złym omenem.

Bjørn Wirkola, Norwegia, 1967, 1968 i 1969. Do trzech razy sztuka. W trzynastym Turnieju był drugi, w czternastym trzeci, piętnasty wygrał. Potem poszło już gładko. Podwójny mistrz świata z Oslo był drugim skoczkiem po Recknaglu, który wygrał TCS trzy razy, ale pierwszym, i do tej pory jedynym, który zrobił to z rzędu. Kto dziś pamięta, że norweska legenda po zakończeniu kariery skoczka grała zawodowo w piłkę nożną? Wirkola zdobył mistrzostwo i Puchar Norwegii jako piłkarz Rosenborga.

Horst Queck, NRD, 1970. Zwycięstwo w Turnieju było największym życiowym sukcesem zawodnika, który prócz tego mógł się pochwalić trzema tytułami mistrza NRD. Był jednym z tych, którzy wygrali TCS nie wygrywając żadnego konkursu. Reprezentował barwy klubu SC Motor Zella Mehlis, potem został w nim trenerem. Ostatecznie doszedł do posady trenera kadry narodowej.

Jiří Raška, Czechosłowacja, 1971. Najbardziej utytułowany czechosłowacki skoczek został ogłoszony przez Czeski Związek Narciarski najlepszym czeskim narciarzem XX wieku. Trudno się dziwić. Do medali z Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Świata w Lotach (brąz na pierwszej w historii tego typu imprezie w Planicy) dorzucił trzy podia TCS, w tym zwycięstwo w 19. Turnieju. Raška również nie wygrał żadnego konkursu – był piąty w Oberstdorfie (trzecie miejsce zajął Tadeusz Pawlusiak) i trzy razy drugi.

Ingolf Mork, Norwegia, 1972. Rok wcześniej przegrał z Rašką o 7,1 punktu, choć wygrał trzy z czterech konkursów. Tym razem uśmiechnęło się do niego szczęście. Murowanym kandydatem do zwycięstwa był Yukio Kasaya. Po trzech zwycięstwach Japończyk wycofał się jednak z Turnieju, by lepiej przygotować się do Igrzysk w Sapporo. Jak wszyscy wiemy – wywalczył tam tylko złoto na skoczni normalnej, bo na dużej wygrał Fortuna. A z prezentu na TCS ucieszył się Mork, który tym razem nie wygrał ani razu.

Reiner Schmidt, NRD, 1973. Trzy największe osiągnięcia Schmidta w karierze to zwycięstwo w Turnieju, srebrny medal Mistrzostw Świata w Lotach oraz brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Sapporo. Już od młodych lat zapowiadał się świetnie i skakał daleko. Jednak sędziowie bardzo nisko oceniali jego styl z powodu słabego lądowania. Podczas TCS w sezonie 1972/1973 był w wyśmienitej formie. Wygrał dwa pierwsze konkursy, w Innsbrucku był drugi. Nawet wpadka w Bischofschofen nie odebrała mu zwycięstwa. W Sapporo był jedynie o 0,6 punktu od złota, musiał jednak uznać wyższość Fortuny i Waltera Steinera. Inna sprawa, że brązowy medal wygrał zaledwie o 0,1 punktu z Finem Tauno Käyhkö.

Hans-Georg Aschenbach, NRD, 1974. Czego dotykał – zamieniało się w złoto. W jego czasach nie było wciąż Pucharu Świata, ale poza tym w swojej krótkiej, pięcioletniej karierze wygrał wszystko, co było do wygrania. W 22. TCS był bezkonkurencyjny. Nie schodził z podium, wygrywając dwa konkursy. Klasyfikację Turnieju wygrał z przewagą ponad 40 punktów. Po zakończeniu kariery sportowca został politykiem Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec. W 1988 roku wywołał wielki skandal uciekając do RFN. W obszernym wywiadzie dla Bild am Sonntag opowiedział o praktykach dopingowych w NRD. Sam zresztą przyznał się do brania sterydów anabolicznych.

cdn.

Źródła: www.fis-ski.com, skijumping.pl, Wikipedia, www.sports-reference.com, "Skok do Piekła" Leszek Błażyński, "Na skoczniach Polski i świata" Stanisław Marusarz, "Moje Życie- Adam Małysz" Sebastian Szczęsny i Maciej Kurzajewski, "Na krilich smučarskich letalcev" Otto Giacomelli i Aleš Guček, informacje własne.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10557) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MarcinBB redaktor
  odp.

  @Lestek
  Nie Recknagla, tylko Recknaglu. Ale w sumie to łajza jestem i tyle ;-)
  @Martinn
  Nie potrafiłem znaleźć na ten temat informacji. Mogą być spokrewnieni, obaj pochodzą z Turyngii, z powiatu Sonneberg, choć z dwóch różnych miejscowości. W czasach Horsta skakał też Manfred Queck, ale pochodził z Saksonii.

 • Martinn stały bywalec

  Horst Queck to jakaś rodzina Dannyego Quecka?

 • Lestek profesor
  -

  1. Nie Recknagela, tylko Recknagla.
  2. Kasaya wycofał się z TCS nie dlatego, żeby się lepiej do igrzysk przygotować, tylko, żeby w ogóle w nich wystąpić. Widać dla Japończyków zasady rzecz święta - trzy wygrane w najbardziej prestiżowym turnieju to za mało, musisz jeszcze pokazać to na zawodach krajowych...
  3. Schmidt był bliżej złota w Sapporo, niż się wielu wydaje... Gdyby nie interwencja radzieckiego i amerykańskiego kontrolera doszłoby do kolejnego wielkiego przekrętu...

 • Stinger profesor

  Wirkola wygrywając TCS 3 razy z rzędu wpisał się na stałe do historii. Powtórzyć to będzie bardzo trudno, coś takiego jak wygrać 3 razy z rzędu KK... Tylko Małysz tego dokonał.

 • jma profesor

  Czy to jakiś narodowy sport Japończyków? To wycofywanie się z Bischofshofen po trzech wiktoriach w TCS?

 • anonim
  @ MarcinBB

  Nie ma za co. Typowa literówka, którą prędzej czy później ktoś by wyłapał, no dobrze, pewnie później, bo strona internetowa, to jednak nie papier i nie wszystko jest tu tak czytelne, a że akurat rzuciło mi się w oczy, przy drugim czytaniu, to zwróciłem na to uwagę.

 • MarcinBB redaktor
  @Sokół i Pono

  Dzięki za wyłapanie, już poprawiłem.

 • IceMan10 bywalec

  Co trzeba mieć za pecha, żeby złamać nogę w trzech miejscach po skoku o 10 metrów dalszym od rekordu skoczni...

 • anonim

  Błąd w tekście. Bjorn Wirkola nigdy nie był podwójnym mistrzem olimpijskim z Oslo! Był podwójnym mistrzem świata z tamże.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).